Христина СТОКОЛОСА: «Потрібно знайомитися із культурами не через екран телевізора, а наживо»

  • В Івано-Франківську у фортечній галереї «Бастіон» 17 лютого відбувався фестиваль культур “Global Village”, ініційований міжнародною організацією «AIESEC». Що це за проект та загалом чим займається «AIESEC», розповіла організатор, тімлідер проекту Христина Стоколоса.

    Розкажи, чим займається організація «AIESEC»?

    «AIESEC» — це міжнародна молодіжна організація, що надає можливість молоді віднайти та розвинути свій потенціал для здійснення позитивного впливу на суспільство.

    Організація займається міжнародними програмами стажувань та діяльністю, яка розвиває лідерський потенціал молоді завдяки створенню різноманітних проектів. Усіх нас однозначно об’єднує бажання, аби світ став трішки кращим. В українській мові навіть є таке прислів’я: «Якщо ти хочеш змінити світ – почни з себе». За цим гаслом ми працюємо.

    Що то за  фестиваль культур “Global Village”? Дещо дивна назва.

    Проводимо ми його зазвичай двічі на рік – влітку та взимку. У той період, коли приїжджають стажери з інших країн за програмою “Global Volunteer”. Сам фестиваль є частиною волонтерського стажування. Минулий “Global Village” був ювілейний,  десятий, і він проводився в центрі біля фонтану. В Івано-Франківську зазвичай він проводиться або на озері, або в центрі. Основна мета фестивалю – стирання расових стереотипів. Потрібно знайомитися із культурами не через екран телевізора, а наживо, тоді ми краще розуміємо народи. Так само зі стажерами, які приїжджають до нас. Вони бачать нашу культуру і починають по-іншому ставитися до українців, а це сприяє порозумінню між народами.

    А назва така,  тому що в селах зберігається більше національних культурних цінностей, ніж у містах. А «global» – бо показують культуру з різних куточків світу.

    –  Які країни цьогоріч були представлені?

    Традиційно це Туреччина, Єгипет, Індонезія та Азербайджан. Якщо минулий “Global Village” був літній, де було трохи більше стажерів із західних країн, то цього року ми робимо акцент на Азію.

    – Розкажи тим, хто не мав змоги відвідати захід, як виглядала програма.

    На початку фестивалю ми розповіли гостям, чому та для чого існує «AIESEC». Після цього вже розпочався сам захід: представлення країн, перформанси, майстер-класи з розпису шовку та створення ляльки-мотанки. Чому саме ляльки-мотанки? Все тому, що ми робимо акцент також на українській культурі. Так званий мікс.

    Охочі знайомилися з іноземцями, куштували їхню традиційну кухню, могли розглянути елементи національного одягу. Стажери танцювали та співали, передаючи колорит свого краю.

    Як ви залучаєте до фестивалю іноземних гостей?

    Стажерів, які беруть участь у заході, шукаємо не ми. Окрім того, що вони беруть участь у “Global Village”, вони ще й проходять стажування в івано-франківських школах та в екологічному проекті “Ecomind”. Стажерів шукають задовго до їхньої роботи в Україні. Вони проходять певний відбір і тільки тоді приїжджають до нас.

    – Чому іноземні стажери приїжджають до Івано-Франківська?

    Основною метою є розвиток лідерства й отримання нового досвіду. Волонтерські стажування називаються “Global Volunteer”. Вони спрямовані на те, щоб люди через новий досвід отримували нові знання та розвивали себе. Для українців теж дуже корисно спілкуватися з іноземцями-волонтерами, бо завдяки цьому вони долають мовний бар’єр.

    Стажери перебувають у нас шість тижнів. Є волонтери, які закохуються в нашу країну і потім часто сюди повертаються. Великим сюрпризом для іноземців є те, що багато людей у нас не розмовляють англійською. Особливо люди середнього та старшого віку, бо молодь має певні навички. У таких ситуаціях вони постійно знаходять вихід: Google Translator завжди у них під рукою.

    Їм дуже подобається наша архітектура. У нас є стажер з Єгипту, який ніколи до цього не бачив снігу. Тому для нього це було чимось неймовірним.

    Які цікаві заходи організовує «AIESEC»?

    Лише за тиждень після “Global Village” проводитимемо «EcoForum. Як переробляти сміття та отримати прибуток?» Захід проводиться в рамках проекту «Ecomind». В листопаді ми проводили конференцію “Ukrainian Leaders”. Це дводенна конференція, темою якої стало суспільне підприємництво. Це такий вид підприємництва, частина або весь дохід з якого йде на реалізацію проектів, важливих для суспільства.  Ми охоплюємо багато сфер. “Global Village” – це культурна, “Ecoforum” – екологічна, “Ukrainian Leaders” – бізнес-напрям. Також ми організовуємо заходи, спрямовані на вивчення англійської мови – «Language School».

    До яких програм «AIESEC» можуть долучитися франківці?

    Франківці можуть долучитися до програми «Global Volunteer». Будь-яка людина у віці від 18 до 30 років може стати волонтером. Приєднавшись до програми, кожен сам вибирає країну.

    Проекти мають 17 цілей сталого розвитку – а це 17 видів проектів. До прикладу, освітні та медичні. Учасники проекту обирають, в якій сфері вони бажають стажуватися. Якщо вам цікава медична справа, шукаєте відповідні програми. Дехто орієнтується на країни, які хоче відвідати. А вже потім долучається до проектів, які там є.

    Розмовляла Роксолана БАБІЙ, гурток журналістики Міського центру дитячої та юнацької творчості

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!