Хто відповідає за базар?

  • В Івано-Франківську змінилися власники центрального ринку. Ця подія сколихнула не тільки підприємців, які торгують на найбільшому в місті базарі, та його колишніх керівників, які заявили про рейдерське захоплення, але й усе місто, де знову запахло розборками в стилі “дев’яностих”.

    Представники нових власників центрального ринку запевняють, що цілком легально придбали право власності на цей бізнес, але не підтверджують свої слова жодними документами.

    Ниточки тягнуться до Донецька

    Перші новини про зміну власника франківського центрального ринку з’явились 24 жовтня. Тоді стало відомо, що у ТОВ «Торговий сервіс», яке орендує головний франківський базар, нове керівництво. Відповідно до внесених реєстраторкою Наталією Шиловою з Кіровоградської області змін у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, нова власниця фірми – Тамара Казанцева, яка зареєстрована в селищі міського типу Андріївка Волноваського району Донецької області. Посаду керівника отримав Олександр Туяхов, офіційне місце проживання якого –  місто Авдіївка Донецької області.

    Раніше одним із співвласників цього підприємства був франківський «авторитет» Ігор Халаменда, ексдепутат міськради від Партії регіонів, відомий з “дев’яностих” років під прізвиськом Бура.

    25 жовтня представники попередніх власників “Торгового сервісу” зібрали пресконференцію, під час якої повідомили про рейдерське захоплення фірми. Вони наголосили, що Ігор Халаменда нічого не продавав, а нового директора ніхто не обирав. З цього приводу було звернення до правоохоронців та суду.

    «Ми це розцінюємо як класичне рейдерство. На сьогодні у нас є погрози на адресу працівників, з трьома з них не можемо зв’язатися. Одного з них викинули з машини, яку викрали. Біля ринку є багато невідомих людей, які не представляються. Були тут представники охоронної фірми «Атлант», яких нібито найняли нові власники. Проте коли прийшли поліцейські, вони зникли», – розповідає працівниця фірми Світлана Іванова.

    Представниця попереднього власника наголошує, що Халаменда нічого не продавав, ніяких угод не підписував і за кордон не виїжджає. Мовляв, він в Україні та саме займається юридичними питаннями щодо ринку.

    Того ж дня надійшло повідомлення, що невідомі особи викрали касові апарати ТОВ «Торговий сервіс». Працівники ринку звернулися до правоохоронних органів, які зафіксували крадіжку і розпочали слідчі дії.

    26 жовтня, за словами адміністраторів ринку, невідомі погрожували підприємцям та вимагали у них оплату денних послуг, видаючи талони невідомого походження. Деякі підприємці навіть написали скаргу, однак дехто все ж заплатив. На місце події знову викликали поліцію.

    27 жовтня Світлана Іванова заявила про захоплення офісу адміністрації ринку. «Поліції аферисти показали фальшиві документи та зазначили, що вони не викликали поліцію», – розповіла Іванова.

    Представники Халаменди звернулись також до народних депутатів, мера Івано-Франківська Руслана Марцінківа, голови ОДА Дениса Шмигаля, журналістів, правоохоронних органів, приватних підприємців та громадськості з проханням відреагувати на «бандитизм» у нашому місті.

    Нові люди мало знають

    Лише 28 жовтня представники нових власників влаштували пресконференцію та зустріч із підприємцями. Події взявся коментувати юрист ТОВ «Торговий сервіс» Юрій Бобик. Він у фірмі нова людина, на роботу його прийняли щойно 25 жовтня цього року.

    «Відбулось підписання договору купівлі-продажу між Тамарою Казанцевою та Ігорем Халамендою. Його зареєстрували відповідно до норм чинного законодавства», – розповів юрист, пояснивши, що продали не ринок та не його приміщення, а корпоративні права фірми «Торговий сервіс», яка цей ринок орендує.

    Претензій попередніх власників Юрій Бобик не розуміє, стверджуючи, що «є  офіційний договір». Показати цей документ чи хоча б його окремі сторінки журналістам юрист відмовився. Каже, що це конфіденційна інформація сторін. Точну дату підписання договору Бобик назвати не зміг, пригадавши, що все відбулось десь у серпні. Де саме Халаменда і Казанцева підписували договір, юрист також не сказав, мовляв, не був свідком цього…

    На думку представника нових власників “Торгового сервісу”, питання законності цієї оборудки повинен вирішити суд. При цьому він заперечує рейдерське захоплення ринку. «Запитайте в підприємців з ринку – було чи ні. Якщо є рейдерське захоплення, то мала би блокуватися діяльність фірми. Я його не бачу. Мені здається, що це навіяли ЗМІ через недостовірну, неперевірену інформацію», – зауважив він.

    Заступник директора ТОВ «Торговий сервіс» Антон Довгий пояснює: наразі  керівника фірми немає на місці, а він тільки виконує його обов’язки. Запевняє, що на роботу його теж прийняли з 25 жовтня, але тільки 27 жовтня він її розпочав. Роботу йому запропонувала Казанцева, з якою він був раніше знайомий. Коли саме Халаменда продав фірму Казанцевій, він також сказати не може, оскільки він просто «найманий працівник». До речі, зараз Довгий також є членом виконкому Вовчинецької сільської ради.

    Бажання людей

    Заступник директора обіцяє, що зміни на ринку будуть тільки на краще. Планують зробити, зокрема, благоустрій території.

    Підприємців насамперед турбує розмір орендної плати та ринкового збору, а не зміна власників. Представники нового керівництва переконують, що збір вже знизили на 25%. У відповідь люди заперечують – нічого не змінилося,  кілька тижнів тому плату, навпаки, підняли…

    Втім скаржитися журналістам на своє життя “базарники” не дуже хочуть. Здебільшого продавці переконують, що нічим не цікавляться, бо головне для них – це робота, а не кому належить базар.

    А от підприємниця Люба розказала, що торгує на ринку 28 років. Вона за день на ринку платила 350 гривень. Перед зміною власників ціна зросла до 380 гривень. Коли ж прийшли нові керівники, оплата впала знову до 350 гривень.

    «Ми ці дні працювали спокійно. Єдине – нема умов для роботи, якщо дощ – то болото по коліна, якщо сонце – то пилюка. За що ж такі гроші платити?» – нарікає продавчиня.

    Підприємниця додає: вона з колегами за зміну влади. Надіється, що будуть покращення. Хотіла б, аби нові власники залили асфальт на ринку, поставили баки для сміття, почали прибирати і зменшили плату. Турбує підприємців також відсутність вихідних.

    Бура вийшов на зв’язок

    Ігор Халаменда вперше прокоментував події 29 жовтня. Журналістам каналу “112 Україна” Бура розповів, що про зміну власника ТОВ «Торговий сервіс» дізнався увечері 24 жовтня. Наступного дня він разом з юристами почав розбиратись у справі. З’ясували, що реєстратор Шилова переоформила фірму на жительку Донецької області Тамару Казанцеву. «Яким чином це відбулось, я не можу сказати. Але розумію, що це натуральне рейдерське захоплення фірми. Наразі ми звернулись до правоохоронців», – каже Халаменда.

    Він наголошує, що його працівникам та родичам погрожують, змушують їх ходити на роботу під тиском, а в центрі міста його водія викинули з машини та викрали її…

    «Зараз у кабінеті директора, в кабінеті юристів сидять люди в балаклавах зі зброєю. Призначили так званого директора, якого ми взагалі не знаємо, і кажуть, що нічого не відбулось. Але це було рейдерське захоплення силовим методом», – заявив Халаменда.

    Два кримінальні провадження

    Прокоментували ситуацію довкола центрального ринку міський голова та інші представники влади. Зокрема, Руслан Марцінків зазначив, що він негативно ставиться до останніх подій. Називає це перерозподілом сфер впливу. «У нашому спокійному місті не треба повертатись до бандитських методів», – наголошує мер.

    Натомість Денис Шмигаль каже, що ніякого безпорядку 1990-х років у ситуації з базаром не існує. Мовляв, все під контролем. Наразі поліцейські порушили два кримінальних провадження. Одне з них – через підробку документів підприємства, які стали підставою для зміни власника та керівника ТОВ «Торговий сервіс» у Івано-Франківську.

    Правоохоронці проводять слідчі дії та з’ясовують всі обставини справи. Відомості за цим фактом внесли до ЄРДР за ч. 1, ч.4 ст. 358 (підроблення документів, печаток, штампів та бланків, збут чи використання підроблених документів, печаток, штампів) ККУ.

    Друге кримінальне провадження – через викрадення автомобіля. Як повідомили поліцейських, на вулиці Дністровській невідомі особи з автомобіля «Тойота Ленд Крузер» витягнули водія та заволоділи машиною. Правоохоронці відкрили справу за ч. 1 ст. 289 (незаконне заволодіння транспортним засобом) Кримінального кодексу України та почали розшук автівки та викрадачів.

    За словами керівниці сектора комунікації ГУ НП в Івано-Франківській області Христини Максимчак, 27 жовтня жодного повідомлення щодо захоплення офісу до поліції не надходило. «Поліція їхала туди через повідомлення про конфлікт, а не через рейдерське захоплення», – зауважує Христина.

    Також вона пояснює, працівники поліції не можуть чергувати біля базару та взяти його під охорону, як про це повідомляли деякі ЗМІ. Вони тільки можуть охороняти громадський порядок. «Якщо у нас будуть виклики щодо якоїсь ситуації біля ринку, правоохоронці негайно зреагують», – запевняє речниця обласної поліції.

    Людмила ОЛЕНЮК

     

    P.S. У лютому 2010 року «Галицький кореспондент» у статті «Хто замовив Олійника?» розповів про криваві події протистояння за центральний ринок в Івано-Франківську.

    У 2007 році між ТзОВ «Торговий дім «Горгани», співзасновником якого був бізнесмен з Надвірної Володимир Олійник, і ТзОВ «Торговий сервіс» виникла суперечка через право орендувати базар. Трапилось це через рішення франківського виконкому, за яким приміщення ринку передали в оренду ТД «Горгани». Довідавшись про це рішення, колишній орендар ринку і тодішній депутат міськради Ігор Халаменда влаштував гучний скандал у кабінеті мера Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса. Бура навіть пригрозив міському голові вбивством.

    Після цього в приймальні мера якийсь час постійно чергував міліціонер, а Володимир Олійник винайняв для себе особисту охорону. Щоб не бути заскоченим зненацька, він у той час тримав біля себе фотографії десятка осіб, які належали до близького оточення Халаменди і могли становити для нього загрозу. У той же час представники ТзОВ «Торговий сервіс» (зокрема, про це говорив тодішній директор ринку, депутат міськради від Партії регіонів Ігор Дутка) звинуватили міську владу в сприянні фірмі, за засновниками якої нібито тягнеться «кривавий шлейф». При цьому вони нагадали, що за два місяці до рішення про передачу ринку ТД «Горгани» було скоєно замах на життя Ігоря Халаменди. Колега Халаменди та Дутки по фракції в депутатському корпусі міськради Богдан Федьків пророкував, що у випадку появи у місті бізнес-структур Олійника та Копитка Івано-Франківськ перетвориться на нове Чикаго.

    29 квітня 2007 року Халаменду дійсно обстріляли з вогнепальної зброї в центрі Івано-Франківська. Сталося це пізнього вечора у дворі будинку. У його тіло ввійшло вісім куль, дві з яких не вдалося витягти навіть хірургам ізраїльської клініки, в якій Халаменда проходив лікування.

    А 19 лютого 2010 року Олійника вбили. У нього стріляли, коли він сидів за кермом свого автомобіля «Ленд Крузер». Вже через декілька днів затримали підозрюваного у співучасті у вбивстві – підприємця, який торгував на центральному ринку, Віталія Войцеховського.

    Після цього історія боротьби за франківський ринок не закінчилась.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!