Ілюзія телепортації

Наближаються парламентські вибори, під час яких роль телебачення буде особливою. Оптимісти говоритимуть про ефект телепортації, песимісти – згадуватимуть фільм жахів «Муха», у якому комаха під час процесу телепортації спричинила жахливі мутації експериментатора,  реалісти пригадають, що фраза «Все навколо буде телебачення» так і не втілилася в життя.

Результати виборів до Верховної Ради можна буде передбачити у контексті президентських, адже 73% Зеленського у другому турі виглядають спроможними зігріти навіть аморфну «Слугу народу». Подібно своєму натхненнику під час президентської кампанії, «слуги» воліють не давати предметних обіцянок, не називають, попри власне лідерство у рейтингах, кандидатури майбутніх спікера та прем’єра. Хіба що президент пообіцяв «поглиблення люстрації», що може стати для нього потужним «чорним лебедем».

Не менш телевізійною виглядає «Опозиційна платформа – За життя», і річ не лише в тому, що голова її політради Віктор Медведчук контролює три телевізійних канали – «112.Україна», NewsOne, ZIK. Вони надзвичайно детально висвітлюють діяльність цього політика, який не приховує проросійськості власної позиції. Постріл з гранатомета по будівлі, де працює «112. Україна», виглядає частиною узгодженого плану з нарощування рейтингів. Серед його пунктів – регулярні візити «платформістів» до Росії для переговорів з вищим керівництвом країни. Медведчук впевнено телеревізує українську політику, нав’язує власне бачення та просуває кремлівські наративи, наче і немає в Україні стану гібридної війни.

Насправді без можливості доносити свої позиції до телеглядачів політична партія просто не має шансів подолати 5-відсотковий бар’єр на дочасних парламентських виборах. Домінують політичні сили, які або створені під ці вибори, або все ж мають партійну структуру та фінансовий і медійний ресурс. Українська політика стала надмірно телевізійною, і виборці поступово перетворюються на заручників інформації, яку отримують з блакитних екранів.

Чи перенесеться Україна за результатами парламентських виборів на кілька поверхів якості життя та власного впливу? Вгору – надзвичайно сумнівно, бо обіцянки не супроводжуються детальним поясненням логіки змін. А от зірватися у піке чергової масштабної кризи, на жаль, вельми реально, і тоді наша держава знову стане в центрі уваги різноманітних телекомпаній з усього світу. Такою може стати плата за хвилини слави тих, хто підміняє добрими намірами професійні навички та вміння.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!