Сьогодні, 20 серпня, лауреату Шевченківської премії Тарасу Мельничуку виповнилося б 55 років.
Поет народився в с. Уторопи на Косівщині. Доля цього чоловіка і складна, і чудна, а все через те, що «був недурним чоловіком, але немудрим, бо гордим», писав якось Василь Карп’юк. Ще зовсім молодим (18 років) Тарас Мельничук одружується з односельчанкою Марією Залуцькою. Але довго вони не прожили в парі, бо Тараса доля погнала у Комі, а пізніше юнака забрали до армії. Згодом Мельничук вступив до Чернівецького університету на філологічний факультет. «За той час дружина народила доньку, а батько ровером возив Тарасові до Чернівців їсти», – писав Василь Карп’юк у своєму есе «З Гуцульщини: Тарас Мельничук».
Долю Мельничука скалічили два ув’язнення, вони й зробили його відчайдушним. Перший раз поет сидів за рукопис книжки, а другий за те, що у рідному селі його спровокували на бійку і посадили з побутовими злочинцями. Звідти він вийшов хворий і поламаний.
У дев’яностих, коли поета не було вдома невідомі спалили стару хату. Разом з хатою було знищено кілька мішків з рукописами.
За життя поета видано збірки «Несімо любов планеті», «Із-за ґрат», «Строфи із Голгофи», «Князь роси», «Чага». У 1992 році за збірку «Князь роси» Тарас Мельничук одержав Шевченківську премію.
Помер український поет-дисидент, в’язень радянських таборів 29 березня 1995 року у Коломиї. Похований Мельничук на батьківському подвір’ї на горі Мальцево в рідних Уторопах.
* * *
я знав
що найкраща птаха
на світі
це жінка
я кохав
і вона кохала мене
а потім їй стало
сумно зі мною
вона вийшла у сад
щоб я не бачив
приміряла
золоті крила —
і полетіла
я плакав
обіймаючи на ліжку
її біле
ледь засмагле
тіло
***
Апокаліпсис
… а я не плачу
бо не бачу
мої праруки працю б’ють
а дачні правнуки невдячні
жують собі мандячну жвачку
банячать аж вилазить пуп
й на всепотопну качку й крячку
плюють
калину п’ють — під ноги ллють
рубінові сердечка
сонця крик
чи то содом
чи то утома
а куля з цівки висува язик:
— ой здрасці (весело!)
ви вдома?
Нагадаємо, Переможцями конкурсу «З точки зору осені» стали франківські та київські поети.