Книга про Донбас руйнує стереотипи: у Франківську презентували антологію “Порода”

 • На Прикарпаття завітав автор ідеї видання антології письменників Донеччини Святослав Федорчук, який презентував свій проект-книгу “Порода”, до якої увійшли твори українських письменників кінця 20 – початку 21 століть. Святослав ділиться, що головною ідеєю створення він бачив ілюстрацію культурного, талановитого прошарку населення та спростування будь-яких міфів про те, що Донбас не є частиною України.

  Книга вийшла друком у видавництві «Легенда» за підтримки МФ «Відродження». В антології зібрано 63-и автори Донбасу, які тут народилися чи працювали. Сам керівник проекту називає цу книгу своєрідним ноєвим ковчегом, на якому більшість письменників були змушені плисти подалі від рідної домівки. Під палітуркою твори різних авторів – від дебютантів до досвічених – поети, прозаїки, драматурги. Серед письменників є сучасники – Сергій Жадан та Ірена Роздобудько, які абсолютно не пов’язані із Донбасом. У книзі – двомовність – українська та російська.

  “Ми питали російськомовних авторів, чи вважають вони себе російськими письменники, і жодної ствердної відповіді ми не почули. Бо вони всі українські. На моєму шляху були поети, які довгий час користувались лише російською, але могли раптово перейти виключно на українську “, – зазначив Святослав Федорчук.

  Назва видання невипадкова. Автор ідеї пояснив, що слово “порода” постає у двох значеннях: 1) порода як визначення приналежності до певного виду  та 2) порода як мінерали, що є складовою частиною земної кори. Кожен читач вільний у трактуванні та розумінні назви.

  Книга покликана відкрити Донбас тим, хто раніше займав стереотипну позицію, та дозволити знову доторкнутись до спогадів тим, хто туди вже не повернеться. Академік Іван Дзюба в передмові визначає, що метою цієї антології не в останню чергу є прагнення “кинути виклик уявленню про Донеччину (принаймні літературну), як заповідник совєтщини та “совковості”: показати альтернативу, змістову й естетичну, та підкреслити її”. Зазначимо, упорядниками книги «Порода» стали Микита Григоров і Веніамін Білявський.

 • Читайте також, У Росії хочуть заборонити фільм про парамедиків на Донбасі

   

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!