Коляда на Майзлях: духовна столиця та «Піккардійська терція»

  • Уже вдев’яте в Івано-Франківську пройшов щорічний різдвяний фестиваль «Коляда на Майзлях». Його метою традиційно є відродження багатогранної духовної спадщини нашого краю, збереження та поширення різдвяних традицій.

    Центром дійства став храм Царя Христа, який розташований на Майзлях та належить до Василіянського чину Святого Йосафата. Саме там у рамках фестивалю пройшли більшість виступів хорів, ансамблів та вертепів.

    «Більша частина християнського світу вже відзначила Різдво, а ми до нього приходимо, – розповідає Кир Володимир (Війтишин), Митрополит Івано-Франківський. – А це свято щорік стає все масштабнішим і все колоритнішим, набирає популярності. У нас на Прикарпатті є чудовий святковий колорит, надзвичайно красиві традиції підготовки до Різдва. Також позитивним є те, що “Коляда” давно вийшла за межі Івано-Франківська та УГКЦ. Воно вже загальнорелігійне – маємо представників різних церков та конфесій. Ми не поділяємо Україну на схід та захід, ми – спільна молитовна українська родина, де є пошана».

    Одним із хедлайнерів стала вокальна формація «Піккардійська терція». Участь у фестивалі взяли колективи зі всієї України, а також гості з Литви, Румунії та Польщі.

    «Для нас дуже важливо представити Івано-Франківськ як духовну столицю, як місто українських традицій, що неможливо без коляди. Відбуватиметься багато виступів у храмі, а також концерти на Вічевому майдані. Приємно, що приїдуть наші друзі із Волновахи та Попасної – буде вся Україна, від сходу до заходу. Вперше будуть представлені румунські колективи – чоловічий хор та вокально-інструментальний ансамбль, рівень яких є дуже високим. Традиційно, будуть наші друзі з Польщі», – розповів Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська.

    Дійство обійшлось місту майже у 300 тисяч гривень. Основна частина цих коштів була витрачена на проживання та харчування для колективів, а також на світло, звук та іншу апаратуру.

    8 січня урочисту літургію, яка ознаменувала початок різдвяного святкового дійства, очолив Митрополит Івано-Франківський Кир Володимир Війтишин. Він благословив фестиваль і побажав усім присутнім благословення Божого.  Для гостей співали парафіяльні, молодіжні та камерні хори.

    Згодом, 9 січня, мелодії «Коляди» зазвучали і в середмісті – на Вічевому майдані. Ігор Дем’янець, регент хору «Кантемус», зазначив, що організатори кожного року намагаються щось змінити у дійстві та щось додати у нього.

  • «Цьогоріч ми вирішили зробити великі концерти у трьох локаціях. Виступатимуть понад 35 колективів з різних міст України, а також декілька виконавців з інших країн. А родзинкою буде концерт гурту «Піккардійська терція», – каже співорганізатор.

    Протягом кількох днів гості фестивалю почули чимало талановитих ансамблів та хорів з України, а також мистецьку групу Центру вокального мистецтва з міста Жешува (Польща), вокальний колектив «Gold Art», вокальний ансамбль «Sine Nomine» (Польща), вокально-інструментальний ансамбль «Florian» (Румунія), камерний хор «Друскінінкай» (Литва). Останні, до речі, подарували монастирю статую Ісуса Христа, який молиться за Україну.

    13 січня центром Івано-Франківська відбулась Різдвяна хода – сотні людей, серед яких чимало учасників фестивалю, пройшлися вулицею Незалежності до Вічевого майдану, співаючи колядки. Після цього розпочався концерт, на якому виступили вищезгадані музиканти з формації «Піккардійська терція», минулого року відзначені званнями заслужених артистів. Вони, разом із сотнями глядачів, заспівали коляду «Нова радість стала» та кілька інших, після чого поїхали у храм на Майзлях – продовжувати виступ.

    Завершилась же «Коляда на Майзлях» 14 січня гала-концертом у храмі Царя Христа. На ньому побувала, в тому числі, генеральний консул Румунії в Україні Елеонора Молдован, яка закликала до миру, єднання та збереження культурної спадщини.

    Франківці та гості міста, однозначно, залишились задоволеними цим різдвяним релігійним дійством. Таку ж думку висловив і мер міста Руслан Марцінків, сказавши, що все вдалось. Наступного ж року «Коляда» відбудеться знову – фестиваль стане ювілейним, десятим, тож варто очікувати чогось незвичайного та дуже атмосферного. Адже Різдво – це саме та пора, коли трапляються дива.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!