Коронавірус. Міфи і паніка

  • Вже понад пів року у світі лютує коронавірус. Хвороба, яку він викликає, за найбільш оптимістичними прогнозами, супроводжуватиме людство ще щонайменше рік. З часу появи вірусу COVID-19 зафіксували у 54 мільйонів жителів планети, з них 34 мільйони одужали, а 1,3 мільйона – на жаль, померли.

    Пандемія викликала у людей різну реакцію. Дехто, побоюючись за своє життя та здоров’я, починає панічно робити все, що прочитає десь в інтернеті – лиш би не заразитися. Хтось, навпаки, займає позицію «не вірю в коронавірус», принципово ходить без маски і в результаті хворіє – згадаймо американського баскетболіста Руді Гобера, який демонстративно перемацав мікрофони на пресконференції, після чого у нього діагностували COVID-19. Існують також прихильники теорій змов, які припускають, що коронавірус створили в лабораторії штучно як біологічну зброю і поширюють його навмисно, з якоюсь зловмисною метою.

     «Коронавірусу не існує»

    Це безглузде твердження, попри очевидні факти та аргументи, подекуди трапляється у соцмережах досі. Спершу його висловлювали у формі «Ви знаєте хоч когось, хто захворів?». Згодом, коли люди почали хворіти тисячами, його переформулювати на «А ви знаєте хоч когось, хто помер?». Кількість адептів заперечення коронавірусу останнім часом значно зменшилась, проте досі, на жаль, не дорівнює нулю. Боляче навіть уявити, як на такі слова реагують люди, рідні чи близькі яких померли, задихаючись від браку кисню, який не могли засвоїти їх уражені COVID-19 легені…

    «Все це – глобальна змова»

    Прихильників теорій змови є чимало, як і самих цих теорій. Що найсмішніше, ці теорії часто суперечать одна одній, а не тільки здоровому глузду. Іноді вкрай цікаво спостерігати, як захисники думки про те, що «лікарі навмисно не пишуть діагноз COVID-19, приховуючи кількість хворих», у соцмережах обливають брудом тих, хто заявляє, що «лікарі навмисно пишуть діагноз COVID-19 навіть тим, хто помер від удару ножем – щоб поширити паніку».

    Серед популярних теорій – штучне походження коронавірусу, його штучне розповсюдження (в тому числі через мережі 5G) та віра в те, що за допомогою COVID-19 умовна правляча еліта хоче скоротити кількість бідних людей на планеті та уникнути перенаселення. Звісно ж, ці нісенітниці спростовували сотні разів, але це не заважає натовпам людей протестувати проти спорудження станцій зв’язку 5G. А удар коронавірусом по незахищених верствах населення спростовує бодай те, що на нього вже перехворіло чимало президентів, міністрів та знаменитостей. Цій хворобі цілковито байдуже на соціальне становище.

    Люди найчастіше вдаються до таких вигадок, щоб зняти із себе відповідальність за те, що коїться у світі. Мовляв, то все масони і змова мільярдерів, від мене нічого не залежить, я маленька людина. Втім, кожен, хто колись намагався керувати хоча б сотнею людей, щиро посміється над спроможністю якоїсь організації таємно керувати сімома мільярдами землян. Як то кажуть, світом править не таємна ложа, а явна лажа.

    «Скупити все»

    Інша крайність: щоб зменшити свої шанси підхопити коронавірус, люди у паніці масово скуповують вітаміни та продукти, які начебто його вбивають. На початку пандемії запустили чутку, що лимони та імбир допомагають боротися з вірусом – в результаті ціна на ці продукти підскочила до небес. Так, у Франківську імбир продавали й по 500 гривень за кілограм.

    Станом на листопад схожа ситуація склалася з вітамінами та добавками. В аптеках Івано-Франківська практично неможливо придбати препарати цинку, вітамін С та деякі інші – все розкуплено. В результаті люди, яким вони справді потрібні, змушені витрачати час на їх пошуки та переплачувати в рази.

    Те ж саме стосується й антибіотиків. Люди, яким вже діагностували коронавірус, скуповують в аптеках всі антибіотики і часто самотужки ними лікуються. Це погано одразу з кількох причин: антибіотики не впливають безпосередньо на коронавірус, а якщо їх неправильно підібрати, то принесуть більше шкоди, ніж користі. Крім того, організм набуде опірності до цих препаратів, виникне так звана антибіотикорезистентність. В результаті, коли справді буде потрібен курс антибіотика (адже інші хвороби з появою COVID-19 нікуди не зникли), укол чи таблетка просто не подіють.

     «За дідівськими рецептами…»

    Коронавірус не лікується пивом Corona, як і будь-яким іншим алкоголем. Не допомагають ані часник, ані перець. Не захистить вас ні промивання носа підсоленою водою, ні змащування його будь-якою маззю. Полоскання горла мікстурою, рецепт якої тримала у блокнотику ваша бабуся, теж ніяк не вплине на вірус. Просто повірте, все це абсолютно марно.

  • І в жодному разі не намагайтеся продезінфікувати свої легені підбілювачем – такі поради теж часто можна прочитати в інтернеті. Хтось, може, так жартував, але, сприйнявши таку пораду серйозно, можна померти й без коронавірусу.

    Так само не варто вірити в ефективність неперевірених пігулок чи вакцин на кшталт російської. Чи вбереже препарат від коронавірусу – невідомо. А от на широкий діапазон побічних наслідків цілком можна сподіватися.

    «Новий день – новий тест»

    Є категорія людей, які ледь не щодня ходять здавати ПЛР чи ІФА-тести на коронавірус, попри високі ціни на такі тестування у приватних клініках.

    Така крайність ніяк не допомагає вберегтися, адже вірус може передатися через будь-який предмет, якого ви необережно торкнетеся після хворого. А може й не передатися. Але регулярне стояння в чергах, де здають ПЛР-тести, значно збільшує такі шанси. До того ж це забирає час у тих людей, яким справді терміново потрібно здати тест і почати лікування від коронавірусу. Довжелезні черги під клініками – наша сумна реальність, але їх можна зменшити, вгамувавши свого внутрішнього параноїка.

    Замість підсумку

    Причин для паніки та міфотворення є багато: схильність людей вірити у чутки, традиційна українська недовіра до інформації від офіційних установ, відсутність критичного мислення, панування стадного інстинкту, який яскраво проявляється під час кризи та пандемії. Але слід пам’ятати: паніка вбиває не гірше, ніж коронавірус. Тож варто думати, що і для чого ви робите, і перевіряти будь-яку інформацію. Це диктують умови часу, в якому ми живемо. Інформаційна гігієна не менш важлива за звичайну.

    І, звісно ж, треба мити руки, носити маски та дотримуватись дистанції у 1,5-2 метри. Ефективність цих способів профілактики уже доведена, вони справді можуть допомогти розірвати ланцюг поширення коронавірусу.

    Вакцина від коронавірусу вже не за горами – передові розробки показують чудові попередні результати. Залишилось їх дочекатися і не надто панікувати. Ми ж зможемо, правда?

    Тарас ВОЛОШИН

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!