Крила для медицини

  • На Прикарпатті готуються до запуску аеромедичної евакуації пацієнтів. Її забезпечуватимуть фахівці Обласного клінічного центру екстреної допомоги та медицини катастроф.

    Планується, що базуватиметься гвинтокрил на аеродромі у селі Підгір’я.

    Пілотні

    У квітні минулого року зі Львівщини в Україні стартував проєкт з аеромедичної евакуації. Там у рамках Єдиного аеромедичного простору став на чергування вертоліт ЕС-145 із медичним модулем, який екстрено допомагає населенню шести західних областей. До складу входить екіпаж та медична бригада. Далі проєкт поширився на Київську область. За два роки він має охопити усі обласні центри.

    Заплановано, згідно з даними МОЗ, що в Україні працюватимуть 15 пунктів постійного базування Системи авіаційної безпеки. В усіх цих 15 точках буде чергувати льотна зміна та бригада медиків. Вони будуть у постійній готовності, щоб вилетіти на виконання завдання. Один пункт базування перекриватиме відстань у 350 кілометрів. Готується до старту повітряної евакуації і Прикарпаття.

    Гвинтокрил на аеродромі

    Як пояснює директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Дмитренко, одне з основних завдань такої системи – медична допомога, щоб із точки А в точку Б можна було швидко доправити чи хворого, чи команду лікарів, чи орган для трансплантації.

    Зараз, за його словами, на основі пілотного проєкту, який вдало спрацював у Львові та Києві, вже розробляються проєкти і в інших обласних центрах, в тому числі і на Прикарпатті. Наразі опрацьовується точне місце дислокації та питання, кому саме підпорядковуватиметься борт гвинтокрила.

    “Над цим проєктом ми працюємо вже пів року. Приблизно 4 місяці тому в області була представниця МОЗ, ми організували обстеження потенційних місць дислокації гелікоптера. Ми запропонували три локації: аеродром в Івано-Франківську, Богородчанах та Коломиї”, – пояснює посадовець.

    За словами Дмитренка, попередньо визначено, що, згідно з усіма вимогами, найкраще для постійної бази аеромедичної команди підходить летовище у селі Підгіря, що на Богородчанщині.

    “Сам вертоліт, скоріше за все, буде підпорядковуватися поліції. Хоча розглядаються і варіанти його підпорядкування ДСНС. Поки що ще немає чіткого розпорядження. Бригада медиків підпорядковуватиметься центру екстреної допомоги та медицини катастроф. Бригади медиків будуть наші: вони вже пройшли спеціальне навчання у Львові, – додає посадовець. – Усе фінансування на паливно-мастильні матеріали і зарплату бригадам йтиме з державного бюджету”.

    У профільному департаменті прогнозують, що проєкт — перспектива найближчого майбутнього і вже через 2-3 місяці область матиме свій спеціалізований гвинтокрил.

    На випадок надзвичайної ситуації

    Заплановано, що гелікоптер не тільки перевозитиме хворих, але й залучатиметься у разі надзвичайних ситуацій.

    “Так, у нас був випадок у горах, коли були травмовані через вибух і потрібно було швидко транспортувати поранених. Тоді ми викликали вертоліт зі Львова, але через туман він не зміг вилетіти. Відповідно, довелось спускати людей на квадроциклах”, – пояснює Ігор Дмитренко.

  • Донорство та пацієнти

    Використовуватимуть вертоліт і при потребі транспортування донорських органів.

    “Це особливо актуально зараз, оскільки галузь трансплантології активно розвивається. Цього року у нас вже було проведено дві таких операції. В обласній лікарні було два донори, органи яких відправляли до Києва і Львова. Одного разу через погодні умови вертоліт не зміг прилетіти, і донорські органи доставляли до Львова автомобілем патрульної поліції”, – говорить керівник департаменту охорони здоров’я.

    Також наприкінці минулого року аеромедичну евакуацію залучали для перевезення пацієнтки після пожежі у Косівській лікарні до Києва.

    “Щоправда, тоді з Києва до нас направили не гелікоптер, а літак ДСНС. Пацієнтку супроводжували наші медики з обласної лікарні”, – додає Ігор Дмитренко.

    Сяде там, де є майданчик

    За медичною авіацією майбутнє, переконаний Ігор Дмитренко, адже вона дає змогу оперативно надавати допомогу хворим.

    “Такий гелікоптер зможе сісти у будь-якому районі Прикарпаття — гірському чи ні. Для нього потрібна тільки галявина. Далі хворого до нього підвозять швидкою і пересаджують. Якщо немає відкритої галявини, то вертоліт сяде в іншому найближчому зручному місці. І тоді туди підвезуть хворого”, – пояснює посадовець.

    Так само і з туристами, яким потрібна допомога у горах.

    Вертолітний майданчик

    У перспективі сучасний вертолітний майданчик мають облаштувати на території Івано-Франківської обласної лікарні.

    Цей медзаклад та обласна дитяча лікарня включені до програми “Велике будівництво”, якою передбачена реконструкція та капітальний ремонт.

    “У межах проєкту в обласній клінічній лікарні передбачений гелікоптерний майданчик, тому що зараз є велика потреба в такому транспорті. Майданчик є при цій лікарні, але його модернізують, відповідно до усіх вимог, щоб у будь-який момент вертоліт міг там сісти”, – пояснює Ігор Дмитренко.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!