Куди зникають райони

  • Із 14 районів на Івано-Франківщині залишаться тільки шість. У межах адмінреформи на Прикарпатті під скорочення потраплять службовці Богородчанської, Галицької, Городенківської, Долинської, Рогатинської, Рожнятівської, Снятинської, Тисменицької та Тлумацької районних державних адміністрацій. Саме ці райони “зникнуть” після місцевих виборів 2020 року. Наразі на Прикрпатті налічується 1700 працівників райдержадміністрацій.

    Чіткого плану нема

    4 серпня про скорочення та ліквідацію районних державних адміністрацій повідомив голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів. «У рамках завершення реформи децентралізації наприкінці вересня з великою ймовірністю розпочнеться ліквідація районних рад та міських рад районного значення, сільських рад. Тому рекомендую органам місцевого самоврядування врахувати кошти на розрахункові та вихідні допомоги», – зауважив він.

    При цьому очільник області одразу запевнив, що у новоутворених територіальних громадах будуть нові робочі місця, тож більшість працівників зможуть перейти працювати туди. Також він наказав негайно припинити виплати стимулюючого характеру у тих райжержадміністарціях, де немає фонду заробітної плати чи існує будь-яка заборгованість.

    Однак чіткого плану ліквідації РДА досі немає. Начальник відділу управління персоналом ОДА Анатолій Мельничук каже: «Зараз триває попередня робота, яку проводить Кабінет Міністрів та, зокрема, Міністерство регіонального розвитку і Міністерство фінансів, стосовно виробленння механізмів утворення нових державних адміністрацій у цих районах, які будуть функціонувати. Суть пропозицій – це збереження кадрового потенціалу управлінців. Але прогнозувати щось важко, адже ще немає нормативних актів».

    Зараз на законодавчому рівні відбувається процес розмежування повноважень між РДА та ОТГ, очікуються відповідні зміни у законі про місцеві державні адміністрації. Потім відбудеться передача повноважень від РДА до ОТГ, яка може виявитися затяжним процесом. 

    У межах цієї реорганізації будуть створені нові райдержадмінстрації, які будуть потребувати зміни в документації: нові назви, нові складові апарату тощо. З  часом її доведеться знову змінювати, адже реформа передбачає наступну заміну районних та обласних адміністрацій новими органами управління – префектурами. Все це вимагає чималих коштів.

    На даний момент уряд тільки починає розробляти повноваження префектур. Тож логічно було б дочекатися нового закону про нові органи державного управління, аніж переробляти документацію декілька разів. Проте, за словами експертів, ставити ліквідацію райдержадміністарцій на паузу ніхто не збирається.

    Анатолій Мельничук пояснив, як будуть вирішуватися кадрові питання. За його словами, якщо йдеться про скорочення, то спочатку повинна бути виконана процедура попередження профспілкових організацій (за три місяці до запланованого звільнення), а потім – будуть проведені відповідні консультації та розрахунок переважного права про залишення на роботі (працівників із неповнолітніми дітьми тощо).

    Почали шукати роботу давно

    Відкритим залишається питання, як працівники із райдержадміністарцій переходитимуть у нові структури і яким чином уникнути корупційної складової у такому випадку. Також поки що невідомо, чи буде відповідна кількість робочих місць у створених ОТГ, адже більшість громад уже сформовані. Наразі відомо тільки про вакансії юристів та земельників у окремих ОТГ.

    Також Анатолій Мельничук повідомив, що в РДА уже відбувся перший етап скорочення. Скоротили близько 30% працівників райдержадміністрацій.

    Керівник апарату Тисменицької районної державної адміністрації Ярослав Татарин розповідає, що до процесу децентралізації Тисменицький район налічував 44 місцеві ради – одна міська, дві селищні та 51 сільська. Натомість, згідно з перспективним планом, з них створять шість об’єднаних територіальних громад. Чотири із них вже створили, ще дві – після місцевих виборів.

    «Жодної атестації для працівників не буде, тому що є конкурс. Будь-яка структура собі запрошує фахівця і проводить прийом на роботу на конкурсній основі», – каже чиновник.

  • Працівники Тисменицької РДА розповідають, що про скорочення знали ще минулого року і готувалися до цього. Багато чиновників, зокрема молоді спеціалісти, знайшли собі іншу роботу в державних органах чи приватних структурах.

    Юрисконсульт Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Михайло Івашків каже, що напрацьований механізм для цієї реформи Прикарпаття вже має. «Як на мене, можна запозичити механізм процесів добровільного об’єднання, які відбувалися впродовж останніх п’яти років, коли утворювалися ОТГ: ті сільські ради, які припиняли своє існування шляхом реорганізації, були приєднані до ОТГ. Це була спеціальна процедура, яка не передбачала повідомлення реєстратора про початок реорганізації, яка не передбачала виявлення кредиторів і боржників за всіма своїми фінансовими зобов’язаннями. Ця процедура допускала інвентаризацію майна й активів органів місцевого самоврядування, швидку їх передачу правонаступнику. Я думаю, таку процедуру можна застосувати і до реорганізації районних рад», – вважає він.

    Також юрист наголосив, що схожі напрацювання можна буде застосувати тільки щодо трьох РДА: Івано-Франківської, Калуської та Коломийської. Решта районних адміністрацій – Косівська, Верховинська, Надвірнянська – залишаться у своїх межах, до них немає кого приєднувати.

    Старостів обиратимуть депутати

    Та все залежить від того, який спосіб реорганізації для РДА вибере Кабінет Міністрів: чи це буде ліквідація й утворення нових районів, чи на базі районів, які залишилися, буде відбуватися їх реорганізація, чи шляхом приєднання одного району до іншого.

    Стосовно працівників, Михайло Івашків зауважив, що вони можуть бути переведені у ті РДА, які залишаються. Так само закон про державну службу дозволяє без конкурсного відбору у випадку ліквідацій РДА перейти в органи місцевого самоврядування.

    Після виборів 25 жовтня буде доформовано ще 20 ОТГ, у яких наразі ще не сформовані структури. Крім того, наголошує чоловік, є можливість обратися депутатом.

    «Старости відтепер будуть обиратися радою ОТГ за поданням голови ОТГ, тому варто десь зайти в депутатський корпус і з числа депутатів запропонувати голові ОТГ призначення на відповідних старостинських округах відповідних старост. Так само це стосується і секретарів та заступників», – радить Михайло Івашків. Щоправда, депутатська робота у місцевих громадах не є місцем працевлаштування, тож цей варіант підійде далеко не всім чиновникам.

    За сприяння міжнародних донорських організацій упродовж року в ОТГ мають бути створені центри надання адміністартивних послуг. Тож можна працевлаштуватися і там. Начальниця Центру надання адміністративних послуг Тисменицької РДА Леся Іванишин розповідає, що незабаром райдержадміністрація планує підписати меморандум з Тисменицькою міською радою про перенесення ЦНАПу в ОТГ.

    “Термінів конкретно немає, але через те, що ми в Івано-Франківській області є пілотним проєктом, я думаю, що до створення ОТГ ми будемо переходити у ОТГ. Планується перехід всіх працівників ЦНАПу до центру місцевого самоврядування без скорочень”, – каже Леся Іванишин.

    Анастасія ЛУЦИК,

    на основі матеріалів «Суспільного»

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!