Культ особи: Ірина Чик

 • Ельфи, домовики, феї, шамани, мавки, кишенькові монстрики і багато інших дивних створінь вже не один рік виготовляє франківська майстриня Ірина Чик. Таких містичних ляльок в Україні більше не знайти. Незважаючи на свій страхітливий вигляд, насправді усі іграшки – добрі. Адже лялькарка створює їх як обереги.

  «Коли люди вперше беруть до рук мої іграшки, то часто лякаються, – каже Іра. – Але вже через кілька хвилин розпливаються в усмішці. Фото ніколи до кінця не передасть всю чарівність цих забавок. Особливо діти люблять моїх монстриків. На ярмарках постійно просять у батьків, аби купили. Дітлахи інтуїтивно знають, що зовнішність – це лише оболонка і вона буває оманливою. Я й сама маю власного крихітного монстрика, якого завжди ношу в кишені, люблю торкатися його, до речі, це дуже заспокоює. Також беру його з собою у подорожі».

  Всі її іграшки – унікальні. Образ кожної нової забавки Іра вигадує сама. Раніше вона читала багато міфології, фантастичні книги, також майстриню надихають прогулянки в лісі та походи в гори.

  Своїх казкових персонажів Ірина творить удома і зазвичай увечері – коли вкладе сина спати. До речі, творчий процес відбувається на особливому столі – зі скляною поверхнею, під якою все задекоровано справжнім мохом та різноманітними сувенірами з різних країн. Іра сама вигадала такий оригінальний дизайн. Також обов’язково вмикає настільні гірлянди і запалює свічки.

  Під час роботи лялькарка ніколи не малює ескізи. Використовує механічні годинники, хутро, гілочки з дерев, а личко, ручки та ніжки ліпить зі спеціальної полімерної глини і лялькового пластику. Потім виріб запікається в духовці. Далі Іра тонує іграшку художньою пастеллю, промальовує акрилом, наприклад, веснянки, очі, нігтики. Наприкінці закріплює малюнок акриловим лаком.

  Лялькарка все виконує вручну, не використовує жодної форми – виходить надзвичайно філігранна робота. Одного разу створила навіть крихітну книгу довжиною три сантиметри для іграшкового шамана. Мало того, сторінки тієї мінікниги були списані вигаданими магічними знаками і малюнками.

  «Цьому мистецтву я ніде не вчилася, просто одразу вміла, і все, – усміхається Іра. – З дитинства щось малювала, шила, вигадувала… Творчість – це моє».

  Створення містичних ляльок стало для неї хобі, яке ще й приносить дохід. Ляльки майстриня продає через інтернет, більшість покупців – з-за кордону. Найдешевша лялька коштує 80 доларів, найдорожча – 300.

  А взагалі Іра зараз навчається на психолога, вона родом із Черкас, після одруження переїхала на Прикарпаття. Каже, що одразу відчувається, наскільки сильно у Франківську вирує творча енергія. Місто аж дихає натхненням і креативом.

  Наталя МОСТОВА

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!