“Культурний код”: як дві франківські волонтерки збирають на ЗСУ та українське мистецтво просувають

  • Декілька місяців в Івано-Франківську діє волонтерська організація “Культурний код”. Це своєрідна спільнота, мета якої – збір коштів на Збройні сили України й популяризація українських культури та мистецтва.

    Творці “Культурного коду” Руслана Тимчук та Вікторія Вакалюк – місцеві волонтерки. Дівчата вирішили поєднати допомогу армії з мистецькими ініціативами, щоб не лише забезпечити підтримку військовим, а й активно сприяти культурному розвитку суспільства.

    Культура – зброя!

    Співзасновниця організації Руслана Тимчук ділиться, що вони часто проводили різноманітні збори та закривали потреби різних частин. Проте, крім цього хотіли ще щось створити – таке, щоб бути корисними та мати відчуття якогось важливого призначення, в контексті того, в яких умовах ми живемо.

    І ми вирішили, що було б круто проводити такі події, на які ми самі хотіли б потрапити. Напланували співпрацювати з музикантами, художниками, різними митцями – знаходити людей з однаковими цінностями для нас і будувати проукраїнську культурно-мистецьку спільноту”, – ділиться Рута.

    Назву для організації обирали за допомогою соцмереж. Бо, як зізнається волонтерка, чим хочуть зайнятись вирішили, однак ніяк не могли визначитися з назвою. Серед запропонованих варіантів один найчіткіше визначав їхню діяльність. Так народився “Культурний код”. Моментом заснування організації дівчата вважають перший пост в інстаграмі – 3 грудня. А її девіз: “Культура – зброя!”.

    Вікторія Вакалюк та Руслана Тимчук

    “Відчуття цінності того, що ти робиш”

    Руслана Тимчук наголошує, що “коли в тебе є відчуття цінності того, що ти робиш, тоді тобі зустрічаються люди, які допомагають досягати поставлених цілей”.

    Волонтерка ділиться, що спочатку вони з Вікторією були трохи налякані амбіціями задуманого.

    А потім настільки багато людей з’являлося навколо, які допомагали нам втілити ті чи інші ідеї, шо з’явилось відчуття, що ми робимо щось правильно, – веде дівчина. – Нарешті ми робимо щось, що дійсно має сенс, і ми почали ще активніше рухатись. Вірити в те, що ми робимо, і мріяти закривати ще більше зборів, і ще більше розповідати про відомих і менш відомих нішевих українських митців”.

    За перший збір виручили понад 300 тисяч

    Перша благодійна подія відбулась 17 грудня 2023 року. Волонтерки організували літературно-музичний вечір під назвою “Культурний код”, у рамках якого проводився збір коштів на потреби мінометного підрозділу “Карпатської Січі”.

    У програмі камерного вечора були музичні виступи, аукціони та декламування віршів, а усі виконавці погодились брати участь на благодійній основі.

    Відвідувачі мали змогу вперше почути раніше не публіковані вірші Святослава Кондрата – бійця Карпатської Січі, який загинув на Бахмутському напрямку.

    Упродовж вечора діяла ініціатива “фотопортрет за донат для війська” від професійного фотографа Василя Демківа.

    Так, за перший захід організаторкам вдалось зібрати понад 40 тисяч гривень. Також вони проводили розіграші та аукціони в форматі онлайн. Тож, вцілому вдалося зібрати 367 233 тисячі гривень для “Карпатської січі”. А відтак витратити їх на портативний РЕБ для боротьби із ворожими FPV-дронами, мобільну зарядну станцію EcoFlow Delta та ремонт техніки.

    Мені здалося, що на наш перший захід прийшло багато людей… Я була вражена, наскільки вони були активні і як багато вдалося зібрати. Ми були натхненні таким результатом і після цього ми зрозуміли, що в принципі можна продовжувати”, – говорить Руслана Тимчук.

    Запланована чергова подія

    Наступна благодійна подія від “Культурного коду” – фолк-концерт відбудеться 31 березня у Panorama Pub. Кошти, зібрані з продажу квитків та розіграшів, будуть перераховані на потреби Добровольчого медичного батальйону “Госпітальєри”. Придбати квитки можна за посиланням в шапці профілю. Між тими, хто придбає квитки онлайн, будуть розіграні лоти від партнерів, а також артефакти війни та твори мистецтва.

    Як зазначають організатори, теперішня ціль – 300 тисяч гривень. Кошти будуть витрачені на: пальне, зв’язок + старлінки, ремонт автівок, медичну техніку та її ремонт, лікування та медикаменти для медиків.

    У пошуках партнерів та нових ідей

    Руслана Тимчук ділиться, що у них уже багато планів на наступні події, зокрема: творчі вечори, виставки, кіноперегляди, концерти. І попри те, що вони все це роблять вперше, з кожним разом механізм діяльності нарощується і до них долучається все більше людей.

    Ми готові до нових учасників. Якщо люди мають ідеї, як можна допомогти розвитку такого проєкту і не розраховують на фінансову винагороду, бо ми робимо це на волонтерських засадах, то ми тільки за. Готові розвиватися і планувати якісь класні події разом”, – каже Рута.

    Також для більш ефективної роботи волонтеркам потрібні партнери, які хотіли б співпрацювати задля спільних цілей – підтримки війська та популяризації української культури.

    Ми шукаємо партнерів. Хочемо знайти людей, які будуть готові стати нашими спонсорами. Бо для того, щоб привозити митців з України, треба мати кошти як мінімум на їх поселення та харчування… Розраховуємо на те, що знайдуться люди зі спільними цінностями й допоможуть нам”, – каже дівчина.

    Крім того, дівчата сподіваються що знайдуться охочі надати свої вироби або сертифікати на послуги для благодійних розіграшів.

    Як такої програми партнерства ще немає, ділиться Руслана. Проте вони вже продумують систему, як це зробити вигідно для обох сторін. Зокрема, для підприємців це можливість:

    • прорекламувати свій бізнес
    • продемонструвати свою позицію
    • отримати нових лояльних клієнтів.

    Хочеться сказати, щоб люди не боялися відчуття, що “я маленька людина, я нічого не можу зробити, від мене нічого не залежить”. Від нас залежить усе. Від того, як ти проводиш свій день, від того скільки донатів ти скинув, скількох людей цивільних чи військових ти підтримав, скільки умовно зборів ти поширив у себе в соцмережах – залежить дуже багато людських життів. І просто маленькими кроками робити ті речі, які ти вважаєш мала б робити небайдужа людина, і рівнятись на тих, хто робить щось більше. І просто не здаватися”, – таким посилом поділилась Руслана Тимчук для тих, хто сумнівається в собі.

    Читайте також: Котильони на фронт: як на Прикарпатті відтворюють старовинні орнаменти 

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!