Купатися чи не купатися?

  • В Івано-Франківську заборонили купатись у міському озері. Чиновники кажуть, що зробили це задля безпеки людей. Та чи завадить таке рішення франківцям?

    Для безпеки людей

    9 червня під час оперативної наради у міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа начальник управління з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційно-оборонної роботи та діяльності правоохоронних органів Ігор Влізло повідомив, що водолази перевірили чистоту міського озера і витягли з нього понад 100 кілограмів сміття.

    За його словами, минулого року на озері потонули двоє людей: жінка, яка перед купанням вживала алкоголь, та підліток, у якого були проблеми із здоров’ям. Однією з причин їхньої загибелі могла бути невідповідність водойми до нових правил охорони життя на водних об’єктах.

    «Буквально торік з’явилась постанова про те, що глибина місця для купання повинна бути від 1,5 до 1,75 метра. У зоні, де у нас всі купаються, глибина починається з двох метрів», – розповідає посадовець.

    Ігор Влізло стверджує, що рішення про заборону купатися в озері прийняли виключно для безпеки франківців. «Мова не йде про якість води чи якісь інші шкідливі фактори. Аналізи води робили, вона відповідає вимогам купання», – пояснює Влізло.

    Він додає, що наразі озеро – це рекреаційна зона. Тобто там можна відпочивати з сім’єю на траві, але плавати – ні, щоб знову не трапилась трагедія.

    «Хоча на це й так не дивляться. Через кожних 50 метрів є табличка, що купання заборонене, але вона не зупиняє відпочивальників», – зауважив Ігор Влізло.

    Нема відповідальності

    За словами начальника рятувально-водолазної служби Івано-Франківської області Миколи П’ятковського, відколи вода прогрілася, люди, попри заборону, все частіше йдуть купатись. З ними проводять профілактичні бесіди. Цьогоріч небезпечних випадків на озері не було. Але якось шістьох дітей, віком від 4 до 12 років, не пустили у воду. Батьків біля них не було, тому на місце викликали поліцію.

    «Ми не маємо права наганяти людей. Нехай цим займається поліція. А ми проводимо профілактичні бесіди. Якщо вони слухають і йдуть, то ми їм дякуємо. Якщо ні, то ми за ними дивимось та стежимо, щоб не запливали далеко», – наголошує П’ятковський.

    Ігор Влізло наголошує, що на озері та в міському парку імені Шевченка щодня від 10:00 до 22:00 патрулюють представники Нацгвардії, поліції, КП «Муніципальна інспекція «Добродій».

    «Люди, гуляйте, бавтеся, відпочивайте з сім’єю, друзями – нема питань. Але категорично заборонено на озері вживати алкоголь та купатись. Окремо ми виділили 18 000 гривень на  паливно-мастильні матеріали, аби катер водолазної служби постійно патрулював озеро. Особливо контролюватимуть відкритий басейн, бо там глибина від 4 до 7 метрів, це небезпечно», – наголошує Влізло.

    Він вважає, що рішення закрити озеро – дуже правильне. Тому відступати від нього не будуть, поки не буде створено відповідну пляжну зону за всіма вимогами.

    Відомо, що на міському озері моржі собі облаштували зону для купання. У міській раді кажуть, що там – ще глибше. Біля цього місця є знак про заборону купання, і його моржі бачать. «Там плавають не маленькі діти, а дорослі та адекватні люди. Вони свідомо порушують правила і несуть за це персональну відповідальність», – каже посадовець.

    До речі, Ігор Влізло додає, що за порушення правил купання немає жодної адміністративної чи кримінальної відповідальності. Максимум – можна притягнути до відповідальності тих, хто на березі розпиває алкоголь.

    Поверхневе вирішення проблеми

    Франківці рішення про заборону купатися в озері коментують по-різному. Чимало тих, хто раніше там плавав, планують і надалі продовжувати там свій відпочинок.

    Наприклад, житель міста Ігор Смігуровський до заборони ставиться більше негативно, ніж позитивно. Хоча, каже, якщо б там раніше не купався, то, можливо, думка була б протилежною.

    «Я так розумію, заборона пов’язана з технічними причинами. Біля берега дійсно є достатньо велика глибина, але ж туди не йдуть купатися люди, які не вміють плавати»,– зауважує Смігуровський.

    Він припускає, що можуть бути ще й інші причини для заборони, наприклад, санітарні. У такому випадку питання треба вирішувати. Але франківець зазначає, що минулого літа та осені він стабільно пропливав по декілька кілометрів на тиждень і проблем ніяких не було. «Хоча після кожного запливу я ходив під душ, бо вода тут – не найчистіша», – пригадує Ігор Смігуровський.

    Також чоловік чув, що заборона пов’язана із деякими летальними випадками. Але, на його думку, це надто поверхневе вирішення проблеми, треба у кожному випадку окремо визначати причини.

    «Це так, ніби хтось отруївся сиром, то давайте взагалі заборонимо його їсти. Є рятувальники, які мають слідкувати за тим, щоб ніхто не купався. Можливо, нехай вони краще слідкують за безпекою на воді?» – наголошує Ігор Смігуровський.

    Не можна, але можна

    На думку директорки комунального підприємства «Центр розвитку міста та рекреації» Руслани Василюк, рішення комісії про заборону купатись правильне. Проте вона пояснює, що у ньому йдеться виключно про зону пляжу на міському озері.

    «Відповідно до законодавства, ми навколо озера встановили попереджувальні знаки щодо заборони купання. Вони мусять бути у тих місцях, які не передбачені для масового відпочинку», – пояснює Руслана Василюк.

    За її словами, люди у зоні пляжу завжди купались і будуть купатись. Хоча відповідальність у випадку якогось нещастя тепер буде виключно на самих відпочивальниках.

    “Ми плануємо з часом, якщо все буде гаразд і будуть фінансові ресурси, облаштувати пляж, але в іншому місці – на мілководді. Там колись був дитячий пляж, його можна почистити. Ми про це колись думали, але час вносить свої корективи. Зараз ми обираємо за пріоритетами, що треба робити. Але не виключено, що до цього питання ми повернемось, ймовірно, наступного року”, – наголосила Руслана Василюк.

    Людмила ОЛЕНЮК

    P.S. За інформацією Державної служби України з надзвичайних ситуацій, 13 та 14 червня на водоймах країни втопилося 24 людини, з яких троє дітей. Найчастіше причиною трагічних наслідків є купання у заборонених місцях, які позначені відповідною табличкою «Купатись заборонено», а також пірнання у стані алкогольного сп’яніння.

    Щоб запобігти загибелі людей, рятувальники наголошують на неухильному дотриманні правил безпечної поведінки на воді. Пам’ятайте, основними умовами для безпечного відпочинку є: правильний вибір місця для купання; суворе дотримання правил безпеки під час плавання; постійний контроль за дітьми з боку дорослих; категоричне “ні” алкогольним напоям, адже у стані сп’яніння люди втрачають пильність і не можуть адекватно зорієнтуватися у разі небезпечної ситуації.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!