Квартирний баласт

  • Квартира у середмісті Надвірної, де нині проживає молода сім’я, опинилася в епіцентрі розголосу й уваги чиновників різних рівнів. Це житло ще наприкінці 2004 року придбали за кошти обласного бюджету, а потім передали у приватну власність срібного призера Олімпійських ігор в Афінах Романа Гонтюка. За кілька років квартиру продали, але й досі, за даними реєстрів, вона числиться за управлінням спорту, що її купувало. 

    Житло для переможців

    На початку 2000-х років усім переможцям Олімпійських ігор передбачалося житло. У Надвірній таким чемпіоном був Роман Гонтюк, тож йому за кошти з обласного бюджету купили квартиру. Структурним підрозділом, через який це здійснювалося, було управління з питань фізичної культури та спорту Івано-Франківської ОДА, розповідає голова ліквідаційної комісії згаданого управління Назарій Павлів.

    «Цю квартиру управління в особі тодішнього керівника Мирослава Карабіна мало передати людині, для якої її купували. Чому цього зроблено не було, я не розумію. Якщо за управлінням є те чи інше майно, його не можна ліквідувати», – каже Павлів.

    Щоб з’ясувати ситуацію, посадовець подав запит до державного реєстру речових прав, в бюро технічної інвентаризації в Івано-Франківську, виконавчий комітет Надвірнянської міськради, інші структурні підрозділи ОДА, але якоїсь конкретної відповіді так і не почув.

    В управлінні спорту ОДА збереглися оригінали документів на придбання житла у Надвірній. Квартира у самому центрі міста в цегляному будинку на вул. Крушельницької була придбана перед самим Новим роком, 31 грудня 2004 року о 20-й годині. Площа її – 60,9 кв. м, з них житлова – 36,8 кв. м, вартість – 110 тис. гривень.

    З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, яку отримав Павлів, стає зрозуміло, що майно станом на 26 квітня ц. р. і далі числиться за тим самим управлінням, яке його придбало.

    Неуправлінська справа

    У витязі з Державного реєстру правочинів відчужувачами майна, тобто квартири на вул. Крушельницької, вказані Роман та Володимир Монастирецькі. Проте продавцем від їхнього імені на підставі довіреності виступив маклер Олег Сегін. Надалі у документах він згаданий як продавець майна. Договір зареєстрували в БТІ 17 січня 2005 року.

    Мирослав Карабін, який був підписантом угоди про купівлю квартири від управління спорту, розповідає, що квартиру купували для Романа Гонтюка, гроші виділені рішенням сесії Івано-Франківської облради. Він запевняє, що спортсмен отримав житло.

    «За управлінням жодна квартира числитися не може. Управління – це організація, через яку перерахували кошти на квартиру для спортсмена, після того це його приватне житло, яке він сам вибирав», – зауважує Карабін.

    Роман Гонтюк – не єдиний спортсмен, який отримав квартиру. Таким чином квартири купувалися і для інших переможців. Карабін переконує, що квартиру купили і передали, а всі юридичні колізії можна легко вирішити.

    Заступник міського голови Надвірної Василь Василенко пригадує, що квартиру придбали для Романа Гонтюка, у міськраді отримали лист від управління спорту про необхідність передачі цього житла спортсменові. Відтак виписали ордер, квартиру чоловік отримав.

    «Наскільки я чув, він ще доплачував власні кошти. Житло він отримав як звичайну ордерну квартиру, після цього мав право на її приватизацію, цим і скористався. Через деякий час він знову звернувся у міську раду, яка дала дозвіл на реприватизацію житла. За цією ж адресою був прописаний його батько Володимир Гонтюк, тож реприватизація була здійснена вже на його батька. Наскільки я розумію, пізніше її продали іншим людям. Чому те управління не зняло квартиру в себе з «баласту», я не знаю», – продовжує посадовець.

    28 січня 2005 року Романові Гонтюку була надана трикімнатна квартира у Надвірній. 23 січня 2007 року рішенням виконкому надано дозвіл на реприватизацію цієї квартири. 13 березня 2007 року на підставі розпорядження квартира на Крушельницької передана Володимирові Гонтюку. Якщо нині ця квартира на балансі управління, то це можна пояснити лише недбалістю і недостатньо серйозним відношенням з боку працівників управління, вважає чиновник.

  • Все чесно

    Дзюдоїст, срібний призер Олімпійських ігор в Афінах, бронзовий призер Олімпійських ігор в Пекіні Роман Гонтюк ситуацію з передачею квартири коментувати відмовляється. Каже, кров’ю і потом відстоював честь країни на міжнародних змаганнях, радів, що зміг цього досягти, і вдячний тим, хто на той час допоміг і надав йому житло.

    Ситуацію емоційно прояснює тренер Романа Гонтюка Євген Боднарук. Питанням щодо житла займався він безпосередньо як тренер спортсмена. Він спростовує факт того, що квартира числиться за управлінням спорту. «Ніяка квартира за управлінням не числиться, це введення в оману. На першому етапі квартиру купувало управління, далі – з управління передали на міську раду Надвірної, після оформлення в БТІ квартиру передали Романові», – наголошує тренер.

    Деякий час Роман Гонтюк жив у цьому помешканні, а коли переїжджав у Київ, продав його. Він не зміг би цього зробити, якщо б ордера у нього не було і документів на руках також, наполягає чоловік.

    «Надвірна купити квартиру йому не могла. Відтак управління виділило кошти на придбання Гонтюку квартири, яку вирішили купувати не в Івано-Франківську, а в Надвірній, де жив і тренувався спортсмен. Тож управління змушене було зробити передачу через розпорядження з управління спорту на міську раду Надвірної», – продовжує пан Боднарук.

    За словами тренера, все зробили правильно і законно. Хлопець виграв Олімпіаду, відтак для нього виділили 110 тис. гривень. Роман доклав ще своїх 7 тис. доларів, щоб придбати не однокімнатне, а трикімнатне житло. На думку пана Євгена, ця ситуація виникла через особисті конфлікти між посадовцями.

    Дмитро (прізвища чоловік не називає), який нині живе у цій квартирі, переконує, що витяг з реєстру, який отримав Назар Павлів, не відповідає дійсності. «У витязі довідка безпосередньо по управлінню спорту, на якому дійсно раніше рахувалася квартира. Якщо в параметрах запиту задати адресу квартири, там чітко буде писати, хто нинішній власник квартири. Те саме можна знайти по прізвищу, скажімо, Гонтюка, і в реєстрі буде видно, з якого і до якого періоду він був її власником. У тій довідці, яку видали панові Назару, актуальної інформації немає», – пояснює Дмитро.

     (Не)законний момент

    Юрист, начальник управління реєстраційних процедур Івано-Франківська Сергій Федорців вивчив документи, які нині перебувають в розпорядженні управління спорту, стосовно купівлі-передачі квартири на вул. Крушельницької в Надвірній. На його думку, в оформленні цієї нерухомості на тому чи іншому етапі була допущена помилка або не здійснено всіх необхідних для реєстрації дій.

    Нині, за даними реєстру, квартира залишається у власності держави. Відповідно, незрозуміло, яким чином отримав документи інший суб’єкт. Очевидно, в процесі приватизації, але в документах цього немає. Відтак незрозуміло, чи відбулася приватизація. Чому цього немає в реєстрі – невідомо. Стосовно нових власників юрист наголошує, вони купували житло нещодавно, кілька років тому, тому обов’язковим було нотаріальне посвідчення, нотаріус має доступ до реєстрів і має це перевіряти.

    «Це все дає підстави вважати, що хтось свідомо чи несвідомо зробив помилку або не вчинив певних дій, необхідних для того, щоб документ був відповідним. Якщо приватизація все-таки відбулася, треба в судовому порядку змінювати власника і доказувати, що це все було здійснено на законних підставах і суб’єкт мав підстави продати цю нерухомість іншим громадянам. Якщо люди придбали житло, вони повинні були вжити всіх заходів, які передбачені законом», – наголошує юрист.

    Крім того, зауваження у фахівця є і щодо інших моментів. Зокрема, щодо реприватизації. Це вже порушення. Щодо розбіжностей у реєстрах Сергій Федорців зауважує, що стосовно одного об’єкта, квартири, в якої є єдиний ІПН, відмінностей бути не повинно. Хіба це свідомо чи несвідомо створене «дзеркало», де може відбиватися різна інформація.

    У всякому випадку, щоб не обпектися під час купівлі квартири і не потрапити у неприємну ситуацію, варто звертати увагу на те, що нерухомість має бути в реєстрі і зареєстрована за тим суб’єктом, який її продає або за іншою особою, якщо є довіреність. Якщо мова йде про купівлю квартири на вторинному ринку, варто звертатися до нотаріуса, який може все перевірити. Не зашкодить дізнатися про історію зміни власника, але це зробити складніше. Хоча схем махінацій нині стільки, що на всі сто відсотків захиститися від афери чи неприємностей все одно не можна. Реєстр реєстром, але є багато інших обхідних шляхів…

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!