«Леонардо» (2021)

  • Біографічний, драма, історичний

    Режисери: Деніел Персивал, Алексіс Кехілл

    У ролях: Ейдан Тернер, Матильда Де Анхеліс, Фредді Хаймор, Джеймс Д’Арсі, Флавіо Паренті

    Біографія титана Відродження з давніх пір є предметом художніх спекуляцій. Загадковість і незбагненність генія – винахідливого художника, інженера при міланському дворі, вченого, скульптора і навіть талановитого лютняра – дала ґрунт для побудови як психологічних портретів, так і конспірологічних теорій. Іншими словами, Леонардо живе в культурному просторі, дрейфуючи десь між Зигмундом Фрейдом і Деном Брауном.

    Подібно міркували автори італійського мінісеріалу – нової спроби підійти до біографії художника, де таємниця особистості і байки на дозвіллі злилися з історичним екскурсом в Італію кінця XV століття. Кожній серії також відведена мистецтвознавча роль, де розкриваються тонкощі роботи над полотнами, відомими всьому світу. Як, наприклад, Леонардо трудився над портретом Джінерви де Бенч – флорентійської інтелектуалки, відбивши на її обличчі легке томління і смуток. А також незакінчені і втрачені проєкти – чи то глиняна скульптура коня для Лодовіко Сфорца, міланського покровителя Леонардо, чи «Поклоніння волхвів» – знаменитий євангельський сюжет, який художник не довів до кінця і покинув Флоренцію.

    Звичайно, сухими фактами серіал не обмежений – він не прагне поповнити список нудних історичних реконструкцій, тому до біографічних довідок додаються і численні домисли. Так, звинувачення в содомії та взяття під варту – популярний пункт із біографії Леонардо – розкручується творцями до пристрастей із мильних опер – зі складними взаєминами, обманом і віроломством, де кожен прагне встромити іншому кинджал у спину.

    Ближче до середини серіалу, коли Леонардо перебуває на службі у герцога Сфорца, події з мистецтвознавчої біографії вирулюють на територію «Ігри престолів» – зрозуміло, що на одному тільки життєписі самотнього генія фабулу серіалу не побудуєш, тому в рух ідуть придворні інтриги і змови. Тут підсипають отруту, підозрюють у зраді і розтрощують трони; художник перетворюється на посередника, а талант – на підтвердження відданості його покровителю.

    Історичний Леонардо, судячи з описів, був рудоволосий, величавий і здатний зачаровувати людей – не тільки розписом, мадоннами і інженерними проєктами, але й природною харизмою. Творці серіалу пішли іншим шляхом: у них Леонардо – боязкий, сором’язливий і засмиканий геній, ідеальний детектив в епоху до будь-якого детектива. Сценаристи, неважко здогадатися, теж не втрималися від романтизації характеру да Вінчі і до кінця серіалу зробили його чарівником і хіміком, який справляється з головоломками не гірше від Шерлока Холмса.

    Слабке місце великих біографій у тому, що вони часто описують досягнення, але рідше – емоції та особисті якості. «Леонардо» намагається вирішити цю проблему, запропонувавши не тільки каталог незавершених проєктів художника, які отримали свою реалізацію в майбутньому: від дельтапланів до танків і водолазних костюмів. Автори серіалу спробували дати портретний образ художника, зліпок його душевних переживань і мук – для цього зобразили і його платонічні лютняра з жінкою, і придворні пристрасті. Тому Леонардо в цій оптиці – не той оспіваний науками і мистецтвом титан, а бунтівна натура, якій місце в романтичній і детективній літературі, а не на лекційних слайдах. З тієї ж причини образ, створений Ейданом Тернером, відображає швидше пласт культурного «сьогодні», ніж історичного «вчора».

    При всій енігматичності да Вінчі, серіал вносить зайву зрозумілість, кришталеву ясність образу. Можна нарікати, що це не дуже чесно у стосунку до біографії, що чистота і романтичність Леонардо зайві й надумані. Але автори знайшли вдалий аргумент для своєї місії, помістивши його в уста Верроккйо. Адже потрібно малювати те, що відчуваєш, а не те, що бачиш.

    ФЕЛІНСЬКИЙ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!