Лікарня без голови

  • Івано-Франківську обласну дитячу клінічну лікарню повинен був очолити новий головний лікар. Оновлення установи відбувалося згідно з принципами медреформи – конкурс на керівну посаду, який передбачав перемогу одного з учасників, після чого за нього повинні були проголосувати депутати обласної ради. Цей процес йшов достатньо логічно і прозоро. Але в останній момент все полетіло шкереберть.

    Замінити Котурбаша

    З 1991 року Івано-Франківську ОДКЛ очолював Радислав Котурбаш, якого називали “вічним керівником”. Він навіть не укладав контракт із обласною радою, як цього вимагає чинне законодавство, адже, коли він очолив лікарню, таких вимог іще не було.

    Котурбаш керував лікарнею протягом 28 років. За цей час там, крім всього іншого, встигли утворилися одразу дві профспілки – офіційна та альтернативна. До останньої увійшли лікарі, які прагнули змін – принаймні, так вони самі кажуть.

    20 вересня 2019 року Івано-Франківська обласна рада реорганізувала ОДКЛ, створивши  натомість комунальне некомерційне підприємство (КНП) з такою ж назвою. Депутати прийняли таке рішення відповідно до вимог медичної реформи: всі лікарні в Україні мають отримати статус КНП та самостійно займатися господарською діяльністю. Цим же рішенням депутати затвердили Радислава Котурбаша виконувачем обов’язків головного лікаря – до часу проведення конкурсу на заміщення вакантної посади генерального директора КНП ОДКЛ.

    4 лютого 2020 року в Івано-Франківську відбулося засідання конкурсної комісії департаменту охорони здоров’я ОДА. До участі в конкурсі допустили п’ятьох кандидатів – Ларису Підвербецьку, Тараса Мельника, Ярослава Криштафовича, Ігоря Дмитренка та Олега Курташа. Вони представили свої програми та плани щодо розвитку закладу. Після кількох годин конкурсу комісія порахувала бали та оголосила, що керівником ОДКЛ обрано Тараса Мельника.

    Тарас Мельник

    Упродовж останніх років Тарас Мельник обіймав посаду заступника головного лікаря ОДКЛ з хірургічної роботи. Він має вищу кваліфікаційну категорію за спеціальністю «Дитяча анестезіологія» та «Організація управління охороною здоров’я». Провів понад 500 загальних знеболень новонародженим дітям.

    «Я зроблю все можливе заради здоров’я дітей. Основні плани на цей і наступний рік – гідно пройти перехідний період під час медичної реформи. І я обіцяю, що ми це зробимо. Лікарня має серйозну базу і кваліфікований персонал, ми згуртуємося і будемо розвиватися далі. Саме для цього потрібен сильний і досвідчений керівник», – сказав після перемоги на конкурсі новий керівник ОДКЛ.

    Тараса Мельника повинні були затвердити на цій посаді рішенням обласної ради. Втім через пандемію коронавірусу і пов’язаний з нею карантин депутати змогли зібратися аж 29 травня. Проєкт рішення про призначення Тараса Мельника був у порядку денному сесії.  За словами голови конкурсної комісії Володимира Чемного, депутати практично завжди затверджували переможця. Однак те, що здавалося формальністю, стало шоком для колективу ОДКЛ: рішення не було прийнято. Не вистачило одного голосу.

    Невипадкові випадковості

    29 травня на сесії облради розглянули низку питань щодо призначення керівників обласних закладів. Депутати погодили продовження контрактів директорів кількох освітніх закладів, але у питанні призначення гендиректора ОДКЛ не змогли дійти згоди. За Тараса Мельника не проголосувала більша частина фракції «БПП «Солідарність», голова облради Олександр Сич та ще кілька депутатів.

    Спочатку голоси за основу проєкту рішення віддали 44 депутати, у своїх виступах окремі з них позитивно описали Тараса Мельника як медика і управлінця. Однак виникли труднощі з визначенням періоду контракту – не всім сподобалася ідея про 5 років. В результаті при голосуванні за призначення керівника ОДКЛ «за» проголосували лише 42 народні обранці. Для прийняття такого рішення потрібна була більшість голосів, тобто 43 і більше (депутатський корпус облради налічує 84 депутати).

    Вже 1 червня медики обласної дитячої клінічної лікарні прийшли на акцію протесту під стінами обласної ради. Вони також зайшли у кабінет голови облради Олександра Сича, який повідомив, що не голосував за рішення через «сумніви у прозорості конкурсу». Схожим чином свою позицію прокоментували і деякі депутати. Це здивувало як лікарів, так і голову конкурсної комісії Володимира Чемного.

    «Як голову конкурсної комісії мене зачепило те, що в окремих депутатів є якісь зауваження і претензії до процедури конкурсу. Я би хотів бачити, в якій саме частині? Кожен міг бачити процедуру проведення конкурсу – вона є в Інтернеті. Така ситуація у нас в області вперше. Ми мусимо порадитися з юристами, щоб витримати всі вимоги чинного законодавства», – сказав Володимир Чемний.

    За чутками, яких після дня голосування ходило багато, дехто з депутатів не проголосував за Тараса Мельника через погрози зі сторони невідомих осіб: йшлося про «медичну мафію», боротьбу за великі гроші і тому подібне. Також говорили, що це місце одразу мала зайняти інша людина, але «щось пішло не так». Втім жоден з депутатів таку інформацію офіційно не підтвердив. Натомість озвучують іншу версію – хтось із присутніх міг просто вийти до вбиральні чи для розмови, таким чином випадково проваливши голосування…

    У ситуацію втрутилися департамент охорони здоров’я та керівництво ОДА. Скориставшись невизначеністю, чиновники призначили новим т.в.о. керівника лікарні Володимира Семенюка. Текст цього документа лікарям зачитав Радислав Котурбаш. Медики обурилися таким призначенням, адже завідувач онкологічного відділення Семенюк теж подавався на конкурс, але не був допущений, бо не відповідав усім вимогам.

    «Виглядає так, що тут якісь кулуарні домовленості з ОДА. За нашою спиною призначають ручного керівника. Відбувся прозорий конкурс, є переможець, який має бути на цій посаді. Все! Ми вимагаємо, щоб переможця конкурсу призначили на посаду керівника лікарні», – пояснює Уляна Дубініна, голова альтернативної профспілки медичних працівників ОДКЛ.

    В ОДА кандидатуру Володимира Семенюка називають «нейтральною». Саме так його охарактеризувала заступниця голови облдержадміністрації Марія Савка, додавши, що «таке рішення було прийнято для врегулювання конфліктної ситуації». Незрозуміло, яким чином людина, яку не допустили до конкурсу, може бути «нейтральною кандидатурою». Та й конфліктну ситуацію таке рішення лише розпалило. Адже насправді нейтральною кандидатурою є саме Тарас Мельник, який має авторитет і серед лікарів, і серед депутатів облради. Втім в ОДА вирішили інакше.

    9 червня відбулося засідання постійної комісії обласної ради з питань охорони здоров’я та соціального захисту. Медики з ОДКЛ прийшли туди, щоб висловити свою позицію депутатам та посадовцям. Уляна Дубініна назвала дії департаменту охорони здоров’я незаконними і донесла вимогу лікарів – депутати повинні призначити головним лікарем Тараса Мельника. Інакше працівники лікарні обіцяють влаштовувати акції протесту.

    Виконувачка обов’язків директора департаменту охорони здоров’я Ірина Кобельська під час засідання комісії пояснила, що наказ про призначення Володимира Семенюка ухвалила після того, як поспілкувалася з низкою людей. Його призначення вона теж назвала «нейтральним».

    «З ким ми спілкувалися? Це працівники медичної галузі, наші експерти, керівники закладів, особисті контакти. Всіх називати не буду, щоб когось не образити», – заявила вона.

    Присутні депутати розкритикували такі дії департаменту, назвавши це перевищенням повноважень, яке може мати за собою наслідки аж до кримінальних. Члени комісії одноголосно вирішили рекомендувати скасувати  рішення департаменту охорони здоров’я про звільнення Котурбаша з посади виконувача обов’язків, а також рекомендувати вдруге винести на голосування обласної ради рішення про призначення Тараса Мельника генеральним директором обласної дитячої клінічної лікарні.

    Найгірший вихід з ситуації

    Начальниця відділу правової та кадрової роботи виконавчого апарату Івано-Франківської обласної ради Лілія Млиниська доповіла депутатам, що департамент охорони здоров’я не мав повноважень звільняти Котурбаша та призначати нового виконувача обов’язків. Ці повноваження має тільки обласна рада.

    Депутат облради Олег Атаманюк, який також є доцентом кафедри хірургії післядипломної освіти та кандидатом медичних наук, назвав таке рішення департаменту відверто протизаконним.

    «Це не конфлікт, це просто порушення закону. Всупереч рішенню облради від 20 вересня 2019 року, який готував саме департамент, вони порушили норми закону і призначили іншого виконувача обов’язків. Вони, мовляв, керувалися положенням Кабміну, в якому йдеться про можливість такого призначення за наявності вакантної посади. Але ж Котурбаш не писав ніякої заяви про звільнення. За це незаконне рішення вони тепер  повинні відповісти – я та інші депутати подбаємо про те, щоб відповідні звернення надійшли у правоохоронні органи», – каже Олег Атаманюк.

    Атаманюк вважає, що потрібно врахувати позицію колективу. Адже вони є тими людьми, на яких тримається лікарня.

    «Колектив показав свою позицію. Прикро, що Тараса Мельника не призначили – адже це дійсно фахова людина. Я з ним спілкувався, він жодного разу не відмовляв у допомозі дітям. Справа також у тому, що від керівника лікарні у період реформ залежить дуже багато. На жаль, заклад перебуває зараз не в найкращому стані, тому там потрібен сильний керівник. А ця людина реально знає, яка кнопка на якому апараті не працює і яке вікно потребує заміни. Я вважаю, що департамент має винести кандидатуру Мельника на розгляд наступної сесії облради. Якщо цього не станеться, тоді буде повторний конкурс. Але чи буде він подаватися на цей повторний конкурс – важко сказати. Такі речі сильно демотивують», – вважає Олег Атаманюк.

    Втім обласні чиновники не дослухалися ні до лікарів, ні до депутатів. Вони не скасували рішення про призначення Володимира Семенюка т.в.о. керівника лікарні і не винесли вдруге на сесію голосування за кандидатуру Тараса Мельника. Натомість вони знайшли інший вихід із ситуації – оголосили повторне проведення конкурсу на цю посаду. В результаті ще близько двох місяців лікарня буде без голови у вкрай важкий період реформи.

    Неформальна очільниця протестувальників із ОДКЛ Уляна Дубініна теж обурена таким рішенням. За її словами, повторний конкурс є абсолютно незаконним і не повинен проводитися. Так кажуть юристи, з якими вона радилася.

    Наразі медики готують план подальших дій і обіцяють не допустити повторного конкурсу – колектив просто не висуватиме жодної кандидатури на нього. Конфлікт триває…

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!