Лохотрон імені Зеленського

  • У соцмережах Facebook та Інстаграм шахраї виманюють гроші, посилаючись на вигаданий указ президента України Володимира Зеленського «про видачу 15 тисяч гривень кожному жителю України» за участь у соцопитуваннях.

    Як вказано у постах, які для авторитетності супроводжуються фотографіями президента Зеленського, телеведучого Дмитра Комарова або щасливчиків із розкладеними віялом 500-гривневими купюрами, «країна вступила у міжнародну кампанію, в якій великі світові бренди є спонсорами у програмі лояльності соціальних опитувань на споживчому ринку. Від сьогодні кожен житель країни може взяти участь у цьому опитуванні з гарантованою грошовою виплатою у розмірі від 10 000 грн. Виплати від спонсорів коливаються залежно від того, за який бренд учасник віддасть свій голос. У кожного бренду виділений свій спонсорський внесок».

    А під постом кнопка – «Взяти участь» або «Подати заявку». І, треба сказати, продуманий весь цей «розвод» настільки віртуозно, що здоровий глузд просто відходить убік – і ти поринаєш в цю прірву миттєвого і, головне, обіцяного гарантом збагачення.

    І тебе в той момент абсолютно не бентежить, що автором оголошення є якийсь Click Cup чи Media Hit (якщо натиснути на посилання, наприклад, останнього, то вилізе «Искусство и развлечение, Россия, Белгородская область, г. Белгород»). Бо у підводці знизу є посилання на телеканал 112 або Live чи на News.Day (виглядає за назвою як якесь відоме інформагентство, але насправді це незалежна щоденна газета міста Хараре, Зімабве). Вже ці прості зачіпки могли б підказати – це афера, обман. Але ні, ти вже себе не контролюєш. Кнопка «Взяти участь» натиснена. Бінґо!

    А далі, в одному із варіантів, ти потрапляєш на сторінку, де на фоні прапора та герба тобі ще раз обіцяють «Офіційний конкурс! За підтримки великих гос.спонсорів (ні, ти не зауважуєш цих мовних неоковирностей – авт.). Бери участь і забирай свою виплату!»

    А в іншому варіанті – картинка літака, де, мабуть, сидиш ти, як мільйонер, пролітаючи над Статуєю Свободи, Ейфелевою вежею, Пізанською вежею… Тебе закликають – «Проіди опитування (помилки знову чомусь не насторожують – авт.) і отримай приз. Від 45000 до 100 000 гривень кожному, і це ще не все…» І ось – заповітна кнопка «Дізнатися більше».

    Здоровий глузд згорнувся калачиком. Тобою керує надзвичайно сильне підсвідоме бажання стати багатшим. Або банальна жадібність. І ти знову тиснеш «Взяти участь».

    Тебе перекидає на сайт https://jujujazoq.goddition.com/, де обіцяють отримання від 17500 грн за 5 хвилин опитування. Між іншим, стверджує реклама, комусь вже виплачено 9 364 952, 5 гривень. І залишилося лише 10 місць.

    Все, ти на гачку. Повернутися звідси практично неможливо. Бо до омріяного багатства залишився лише один крок. У кого ще здоровий глузд не зовсім заснув, той намагається читати коментарі. А там, наприклад, Оксана Ігорівна пише: «Благодарю за акцию! Буквально только что получила 76 500 рублей на карточку!». І інші дякують, дякують, дякують…

    Раціональне мислення здається у полон. Ірраціональне видає переможний клич, і ти тиснеш «Взяти участь». І тобі пропонують питання. Дуже примітивні. Із серії – яка машина Вам більше подобається? І варіанти – «Мерседес», «БМВ», «Тойота» чи «Ауді». І таких питань – десяток.

    Треба віддати належне тим, хто придумав усю цю аферу. Бо для тих, хто все ще сумнівається, тут же подається роз’яснення: «Навіщо найбільшим компаніям і спонсорам платити Вам такі гроші? По-перше, грошову винагороду отримують далеко не всі учасники. По-друге, така акція привертає увагу мільйонів користувачів у мережі. Таким чином, спонсори акції отримують нових клієнтів і фанатів. Як Ви розумієте, така акція вигідна для всіх. Як взяти участь в акції? Вам не потрібно виконувати складні завдання! Вам потрібно лише відповісти на кілька запитань від виробників продукції, і одне питання виявиться щасливим! За нього і покладається винагорода. Введіть своє ім’я і прізвище у форму вище і натисніть на кнопку. Після цього система, можливо, знайде для Вас оплачувані інтернет-опитування. Або надасть Вам питання, відповівши на які, можна отримати знижку на покупку у магазинах наших спонсорів! Успіхів Вам!»

    І ти починаєш поводитися, як Роккфор із мультяшного серіалу «Чіп і Дейл», який почув запах сиру. Тебе вже не зупинить ніхто. Бо на екрані написано – «Ваш баланс – 58 353 гривні». Це вже твоє, ти щойно заробив ці гроші. Бінґо, бінґо!

    І вони вже готові до пересилання на твою картку. Ти абсолютно безвідповідально і бездумно вводиш її номер, як і інші свої дані – номер телефону, електронну пошту, ім’я та прізвище.

    «У зв’язку з платіжними лімітами Ваші гроші будуть відправлені Вам протягом 10 хвилин у дві подачі», – обіцяє черговий напис. Проте є невеликий нюанс. Щоб моментально і в повному обсязі отримати зароблені гроші, вам необхідно зробити так званий «закріплювальний платіж». Це лише 145 гривень. Ця сума буде списана з вашої картки (тієї, реквізити якої ви вже вписали).

    «За допомогою цього відбувається підтвердження Вашої особи і закріплення внутрішнього рахунку для двох Ваших переказів», – сказано у поясненні. А потім ця сума буде повернута вам автоматично разом з «заробленими» грішми. Отже, на кону 145 гривень супроти 58 353 гривень. Гм… Та легко! Тим більше, вони ж повернуться…

    А коментарі знизу підбадьорюють. «Чудова акція! Спочатку думав, що це черговий «розвод» на гроші, але, на мій подив, все виявилося чесним. Мені виплатили 129 тисяч на картку. Дякую!» – пише Руслан.

    Вирішено – плачу «закріплювальний платіж». Адже вже за 10 хвилин отримаю великий гонорар.

    Все – 145 гривень списано з моєї картки. Чекаю з завмиранням серця. Сторінка перезавантажується. І…

    І мої 58 353 гривні будуть виплачені мені після оплати комісії. Бо, бачте, під час переказу коштів платіжна система запросила комісію. «Ми не маємо достатньо коштів, щоб виплачувати комісію за кожного учасника акції, тож Вам необхідно оплатити комісію самостійно. Але після оплати комісії Ваш переказ буде відправлено у повному обсязі!» – ніби вибачаючись, пишуть організатори «акції». Комісія за мій переказ – якась… 351 гривня.

    «Сердечно вам дякую! Гроші прийшли. Ви навіть не уявляєте, якою щасливою мене зробили», «Не думала, що в Інтернеті можна отримати гроші. Дуже дякую вам і спонсорам. Ніби це не зі мною відбулося. До сих пір у шоці», – ніби знущаються рекламні боти.

    А мій здоровий глузд вже по-зрадницьки хіхікає і підноситься феніксом над «полем чудес» у моїй голові, яку інакше, як «країною дурнів», тепер не назвеш. Ейфорія зникає, поступаючись місцем розчаруванню і злості – спочатку на тих, хто придумав цю всю аферу, а потім на себе. Як, ну як можна на таке повестися? Як можна повірити, що ти заробиш гроші «на дурняк»? Як можна робити якийсь «закріплювальний платіж» і роздавати направо-наліво свої реквізити на сумнівних сайтах?

    Щоб якось реабілітувати себе у своїх же очах, я написала коментар, який різко вирізнявся у хорі хвалебних од. Запитала, чому після закріплювального платежу я маю платити ще якусь комісію. Запропонувала зняти комісію під час переказу, як це робиться під час інших фінансових переказів. А якщо це неможливо, попросила повернути мені закріплювальний платіж. Звісно, мій коментар залишився без відповіді.

    Тоді я знайшла службу підтримки користувача, яка «перебуває на зв’язку 24 години сім днів на тиждень». На пошту support@wighe.com можна надсилати будь-які питання. Надіслала. Відповіді, звісно, не отримала.

    І я ж така не одна! Людина з вищою освітою, з життєвим досвідом – і так легко повелася! Лише уявіть, на скільки збагатилися аферисти всього за день і лише на «закріплювальних платежах».

    Почуваюся лохом (останнім часом це слово взагалі у нас на піку популярності). Соромно за себе і за тих, хто, не маючи змоги заробляти достойні гроші, вірить у такі акції. Ну, що тут ще сказати? Не наступайте на ті самі граблі. Не повторюйте мій досвід. Халявних грошей не буває. Не вводьте свої дані на сумнівних сайтах. Ніколи нічого не платіть наперед. А якщо захочете влізти в черговий «лохотрон» – згадайте мене.

    І, до слова, хто має займатися викриттям чи блокуванням подібних афер – кіберполіція? Агов, ви де? Сьогодні у Фейсбуці я знову бачила, що «країна вступила в міжнародну кампанію, в якій великі світові бренди є спонсорами в програмі лояльності соціальних опитувань». Під цим постом був 331 лайк, 54 коментарі, а 59 користувачів ним поділилися…

    Марина ФРОСТ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!