McDonald’s в Івано-Франківську: в заторі за БігМаком

  • В Івано-Франківську відкрили McDonald’s  – ресторан швидкої їжі всесвітньовідомої мережі. За тиждень роботи заклад відвідали більше 65 тисяч клієнтів. Люди стояли у годинних чергах, а кілометрові затори паралізували рух у густонаселеному мікрорайоні Каскад.

    Приватна територія

    17 квітня у ТЦ «Арсен» за адресою вулиця Миколайчука, 2 свої двері відчинив перший в Івано-Франківську та області ресторан McDonald’s. Зал закладу розрахований майже на 150 місць, а також є ще понад 80 місць на терасі, має каси самообслуговування та лінію МакДрайв.

    Зрозуміло, що така подія викликала чималий ажіотаж серед містян. Відтак насичений трафік покупців, які зазвичай у вихідні з’їжджаються на закупи у торгові центри «Арсен» та «Епіцентр», доповнився ще й охочими протестувати новий МакДрайв. Затори розтягнулися вздовж вулиці Івасюка більше, ніж на кілометр, а на вулицях Миколайчука і Стуса, де є заїзд і виїзд з парковок торгових центрів, взагалі не було зрозуміло, хто куди їде.

    Виникла проблема й у мешканців мікрорайону: щоб потрапити до власних домівок, їм довелося стояти у цих же заторах. Опинився у заторах і громадський транспорт.

    У міській раді Івано-Франківська кажуть, що схему дорожнього руху з ними не погоджували, бо це приватна територія: McDonald’s орендує у ТЦ «Арсен» приміщення, і вони у двосторонньому порядку вирішили це питання.

    «Це приватна територія, яка належить ТЦ «Арсен», і вони дають приміщення в оренду компанії McDonald’s. Це не потребувало погодження з містом. Узгоджуються різні моменти виключно з компетентними службами. Але тут проблема у тому, що McDonald’s має таку опцію, як МакДрайв. І саме вона вилізла боком, бо є ажіотаж, – говорить начальник управління комунальної політики міста Мирослав Федорків. – А це вже наслідки для міста, для громадського транспорту, для трафіку загалом».

    За його словами, схема організації дорожнього руху була узгоджена тільки з патрульною поліцією. «Як ми бачимо, це було не найкраще рішення. Бо проблему маємо на пів кілометра тепер. Тому у цьому випадку нам доводиться втрутитися», – акцентує Мирослав Федорків.

    У свою чергу, заступник міського голови Михайло Смушак говорить, що коли погоджувалася ця схема руху, представники міської ради і профільного департаменту пропонували, аби обговорити її на комісії з безпеки руху, бо бачили, що будуть проблеми.

    «Але нам сказали, що це приватна паркова і ми, мовляв, можемо робити все, що хочемо. Хоча, моя думка, так не має бути. Бо тут мова йде загалом про виїзди і заїзди, про перехрестя. І це точно не компетенція власника приватної території», – додає посадовець.

    Транспортна катастрофа

    Вже традиційно першими на хаос відреагували соцмережі: користувачі не тільки висміяли «зголоднілих» франківців, а й забили на сполох через неправильну організацію транспортних потоків. А у міській раді Івано-Франківська через шість днів зібрали комісію з безпеки дорожнього руху.

    Як пояснив Мирослав Федорків, схема організації дорожнього руху була розроблена однією з івано-франківських архітектурних компаній і затверджена патрульною поліцією. Відповідно до неї була нанесена дорожня розмітка і встановлені знаки. Замість тієї ситуації, яка була раніше, коли на Миколайчука від «Арсену» був заїзд і виїзд, тепер є тільки заїзд у дві смуги.

    «Очевидно, що це не найкраще рішення, – констатував Федорків. – Тому що потік транспорту з МакДрайву направили на вулицю Стуса, де є виїзд з «Епіцентру», який і так навантажений у вечірній час, особливо у вихідні дні. Тепер тут два потоки автомобілів з’єднуються в одну смугу, і затор впирається у свій же хвіст. За підрахунками, за годину там проїжджає 350 авто. Це катастрофа».

    Мирослав Федорків вважає, оскільки компанія має досвід відкриття закладів з МакДрайвом у інших містах, то таку ситуацію в Івано-Франківську можна було передбачити.

    «Ажіотаж триватиме ще два-три тижні, особливо у вихідні та святкові дні. Попереду Великдень і Травневі свята. Ми передбачаємо, що будуть проблеми. Відтак є пропозиція змінити точки заїзду і виїзду з парковки, щоб спростити людям рух, аби не було заторів. Хоча б частково уникнути тих проблем, які ми можемо вирішити вже зараз», – запропонував посадовець.

  • Так, минулого тижня комісія прийняла рішення демонтувати знак 3.21 «В’їзд заборонено», а на його місце встановити 4.2 «Рух праворуч», що дозволить автомобілям виїжджати від McDonald’s та з парковки ТЦ «Арсен» на вул. Миколайчука. У місцях перехрещення транспортних потоків мають нанести дорожню розмітку 1.10.2, яка заборонятиме зупинку автомобілів з подальшим блокуванням руху. Адміністрацію McDonald’s зобов’язали тимчасово забезпечити регулювання руху та інформування водіїв про внесені зміни. А ТЦ «Арсен» повинен внести відповідні зміни до схеми організації дорожнього руху на в’їзді та на паркувальній зоні, передати на погодження в Управління патрульної поліції та забезпечити їх реалізацію. На період вихідних та святкових днів, а також у дні великого потоку клієнтів ТЦ «Арсен» має забезпечити переміщення транспорту на вул. Стуса через додатковий виїзд.

    Однак, щоб глобально вирішити проблему, каже фахівець, потрібно вживати стратегічних заходів. Мета на зараз – локальними, недорогими тактичними кроками максимально розвантажити трафік. Вже пізніше департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики має виконати транспортне моделювання потоків і надати пропозиції щодо внесення змін до схем організації дорожнього руху на вулицях Миколайчука та Стуса.

    Та, схоже, рішення комісії є тільки рекомендаційним.

    «Ми побачили проблему і запропонували, як її можна частково вирішити. А далі питання за «Арсеном», бо це їхня паркова. Та й поліція має це погодити. Побачимо, чи вони дослухаються до нас, чи їм все одно, що все навколо стоїть у заторах», – підсумовує Михайло Смушак.

    Гармонійно працювати

    У McDonald’s кажуть, що також бачать великий інтерес та зацікавлення містян рестораном. У будні людей менше, у вихідні – більше. Тому поки що не можуть говорити про зниження ажіотажу. Та наголошують, що хочуть налагодити процес так, щоб усе працювало гармонійно.

    «Протягом перших днів ми спостерігали підвищений інтерес з боку містян, що й не дивно, адже це перший заклад у місті. Спираючись на наш досвід в інших містах, ми можемо сказати, що поволі ажіотаж піде на спад, але у вихідні дні буде підвищений попит. Зі свого боку ми суворо слідкуємо за дотриманням усіх протиепідемічних процедур і вимог щодо безпеки наших відвідувачів у ресторані», – коментує директор ресторану Роман Гулай.

    А от щодо ситуації на МакДрайві, у McDonald’s зазначають, що не мають змоги впливати на зміну організації дорожнього руху. Мовляв, розміткою, будівництвом, погодженням схеми дорожнього руху займався торговельний центр, у якого заклад орендує приміщення…

    Проблема перехрестя

    Відкриття McDonald’s тільки оголило проблему, яка назрівала давно. Мова про необхідність зміни в організації дорожнього руху на перехресті, де сходяться виїзди з «Епіцентру» та «Арсену», а віднедавна додався ще й популярний ресторан. І, схоже, така нова схема вже розробляється. Принаймні про це говорять у патрульній поліції.

    «Вулиця Івасюка, на яку виходять зараз виїзди від McDonald’s і «Епіцентру», вже має погоджену схему організації дорожнього руху щодо її реконструкції. Там, згідно з реконструкцією, передбачено кільце. Це на 80% забрало б ту ситуацію, яка є сьогодні. Плюс зараз маємо і великий ажіотаж серед людей», – пояснює начальник відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції Івано-Франківської області Віталій Слівінський.

    Також Слівінський каже, що станом на понеділок, 26 квітня, до патрульної поліції жодних пропозицій щодо внесення змін у схему організації дорожнього руху, які б розглядали чи погоджували, не надходило.

    «У межах наявної ще до відкриття McDonald’s схеми організації дорожнього руху орендар з погодження власників, тобто «Арсену», розробив схему організації дорожнього руху таку, яка є зараз. Вона передавалась в управління патрульної поліції і розглядалась», – говорить начальник відділу БДР патрульної поліції області Віталій Слівінський. – Наскільки мені відомо, зараз департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики міста займається розробкою документації, вони повинні були погодити з власниками цієї території й орендарями нові схеми і направити їх нам для подальшого погодження. Станом на сьогодні їх немає».

    Відтак представник поліції додає, що це те питання, до якого потрібно підходити комплексно. І все не так просто, як здається на перший погляд.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!