Медреформа: змінити не можна закрити

  • В Україні підходить до завершення медична реформа. З 1 квітня лікарні зможуть отримувати гроші лише напряму від Національної служби здоров’я. Але готові до такої новації не всі заклади. Низку лікарень на Прикарпатті взагалі можуть закрити. Де ж надалі лікуватимуться прикарпатці?

    «Оптимізація» витрат на медицину

    З 1 квітня 2020 року розподіл коштів на медицину йтиме не відповідно до кількості населення, а відповідно до кількості наданих медичних послуг. Гроші йтимуть безпосередньо в лікарні, які реформують у КНП – комунальні некомерційні підприємства. Лише КНП зможуть укладати контракти з НСЗУ. Це можна було зробити лише до 28 лютого.

    Наразі лікарні Івано-Франківщини посилено «оптимізують» для відповідності новим медичним стандартам. У 2019 році ця оптимізація призвела до скорочення 1600 ліжко-місць, і це ще не кінець. В обласному департаменті охорони здоров’я кажуть, доведеться скоротити ще стільки ж. Це тягне за собою і скорочення штату, тобто звільнення лікарів. Минулого року через невиплату зарплат уже звільнилося близько 2800 медиків.

    Є й інша проблема: на Івано-Франківщині у медзакладах бракує приблизно 1500 одиниць комп’ютерної техніки. Заклади повинні бути підключеними до медичної інформаційної системи eHealth, тож без комп’ютерів – ніяк. Якщо якась віддалена лікарня не матиме відповідного  устаткування, вона не зможе співпрацювати з НСЗУ.

    Крім того, держава істотно обмежує фінансування профільних закладів – диспансерів і санаторіїв. Мовляв, нова стратегія лікування передбачає, що хворих із незаразною формою обслуговуватимуть сімейні лікарі. В результаті під загрозою закриття або «урізання» опинилися Коломийський та Калуський протитуберкульозні диспансери, а також кілька інших закладів.

    20 лютого у Коломиї під ратушею відбулася акція протесту проти ліквідації медичних установ міста. Мітингувальники протестували проти закриття онкологічного, психоневрологічного, дерматовенерологічного і протитуберкульозного диспансерів, стоматполіклініки й інфекційної лікарні. Ці заклади не встигають провести реформування в КНП, відповідно, з квітня просто не будуть фінансуватися.

    Люди в Коломиї на протесті

    Відтермінувати реформу

    Одним із найбільших противників медичної реформи на Івано-Франківщині є головний лікар Солотвинської районної лікарні Манолій Піцуряк. За його словами, перетворення лікарень на КНП – це шлях до їх банкрутства.

    На минулій сесії, 21 лютого, Івано-Франківська обласна рада прийняла звернення до керівництва держави щодо відтермінування медичної реформи до 1 січня 2021 року. Манолій Піцуряк, який також є депутатом обласної ради і головою її постійної комісії з питань охорони здоров’я та соціальної політики, заявив про значну кількість ризиків і неможливість зробити все до 1 квітня.

    «Першою проблемою є фінансова. Минулого року в нас постійно було питання невиплати зарплат медикам Івано-Франківщини. Станом на 1 квітня нам, знову ж таки, не вистачатиме 37 мільйонів гривень на заробітні плати. Тому не говоріть, що у нас все добре. Грошей нема, а з боргами укласти контракт із НСЗУ – нереально. Та й взагалі, раніше лікарні вчилися витрачати кошти, а тепер доведеться вчитися їх заробляти. Ці зміни не можна запроваджувати так швидко», – сказав Манолій Піцуряк.

    Борги із зарплат бюджетникам дійсно були головною темою наприкінці 2019 року на Івано-Франківщині. Погасити їх вдалося лише за кілька днів до Нового року – тільки завдяки тому, що резонанс цієї ситуації дійшов до рівня Кабміну, після чого з Києва в екстреному порядку виділили додаткові кошти.

    «Іншою проблемою є звільнення працівників лікарень. Їх треба буде вивільнити, заплатити розрахункові гроші. На це коштів також немає. Не вирішивши цього питання, далі нема як рухатися. Ще одним ризиком є недосконалість чинного законодавства. Реформа йде швидким кроком вперед, а постанови і підзаконні акти – «будуть завтра». Наприклад, контракти треба підписувати вже і зараз – при цьому постанови Кабміну про тарифи для закладів ще досі немає, вона лише на обговоренні», – додав депутат.

  • В умовах перехідного періоду матеріальним забезпеченням лікарень, кажуть в обласній раді, скоріш за все, доведеться займатися районним органам влади. Грошей на це у них немає. Крім того, НСЗУ не передбачила додаткових витрат на послуги в гірських лікарнях – а між тим, закон про статус гірських населених пунктів передбачає 25% доплати лікарям. Звідки брати ці кошти, наразі також невідомо.

    Скорочення є – відповідей немає

    Загальний стан готовності медичних закладів Івано-Франківщини до реформи становить 75%. Такі цифри навела Ірина Кобельська, в. о. директора департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації.

    «95% медичних закладів автономізовано, 66% комп’ютеризовано та 97% підключено до електронної системи. Загальний стан готовності – 75%. Показник порівняно низький, але це питання видачі ліцензій. Втім всі заклади вже подали заявки – просто йде тяганина, ситуація невдовзі покращиться», – запевнила Ірина Кобельська на засіданні медичної комісії облради.

    За словами посадовиці, наразі у медиків Прикарпаття немає відповідей на питання, як розвиватимуться надалі деякі галузі, зокрема фтизіатрична та психіатрична. Департамент охорони здоров’я  ОДА планує звернутися до Міністерства охорони здоров’я за додатковими роз’ясненнями.

    «Все українське суспільство розуміє, що реформувати медичну галузь потрібно. Як лікар і як пацієнт я хочу сказати, що це необхідно. Але такий спосіб, яким реформування відбувається зараз, – це просто катастрофа. На мою думку, це призведе до знищення охорони здоров’я. Вже сьогодні ціла низка напрямків залишається без фінансування – це фтизіатрія, дерматовенерологія, психіатрія і так далі. Фахівці б’ють на сполох, але їх ігнорують. При реалізації реформи «первинки» нас ще чули, коли ще була в.о. міністра Уляна Супрун – до нас дослухалися. А зараз нас взагалі не чують», – заявив Олег Атаманюк, доцент кафедри хірургії факультету післядипломної освіти ІФНМУ. Він переконаний: охорону здоров’я хочуть зруйнувати, і цього потрібно не допустити.

    Схожу думку поділяє і Володимир Кифорук, головний лікар Коломийської районної інфекційної лікарні. Це один із тих закладів, проти ліквідації яких нещодавно протестували коломияни. Медик каже, через реформу доведеться звільняти людей, з якими він працює все життя.

    «У Коломиї архікритична і архіскладна ситуація. Мова йде про інфекційну лікарню, тубдиспансер, шкірвендиспансер і онкодиспансер, які під загрозою закриття. Ми втрачаємо 220 кваліфікованих працівників лише в Коломиї, де їх усього 450. Я особисто мушу звільнити 50 людей – як мені це зробити? Ці люди не бояться ні дифтерії, ні менінгококу, ні цього китайського коронавірусу, яким всіх зараз лякають. Їх плекала нація, вони вчилися, а вчора я зібрав людей і сказав, що маю звільнити 50 людей із 100. В мене просто сльози на очах. Так не повинно бути, це просто гріх і ганьба», – поділився думками Володимир Кифорук.

    Івано-Франківська обласна рада прийняла звернення про відтермінування медичної реформи

    Івано-Франківська обласна рада прийняла звернення про відтермінування медичної реформи і направила його до президента і Верховної Ради. Втім щороку облрада приймає кілька десятків таких звернень – і не схоже, щоб у Києві хоч якось на них реагували. А 1 квітня 2020 року вже не за горами. Тільки от схоже на те, що медикам  Прикарпаття у цей день буде не до сміху.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!