Мінус три життя на річці

  • У Франківську у Бистриці засипають ями, мешканцям за купання погрожують штрафами і закликають наглядати за дітьми.

    З 9 по 12 липня в Івано-Франківську на річці Бистриця Солотвинська потонуло троє людей. У зв’язку з цими подіями водолази обстежили дно річки, а посадовці скликали позачергове засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. 

    Водолази перевіряли водойму

    Як розповідає заступник міського голови Руслан Гайда, у зв’язку з трагічними випадками на воді водолази обстежили річку, і 14 липня посадовці зібрали комісію з представниками Дністровського басейнового управління водних ресурсів. На ній, зокрема, вирішили розчистити опори пішохідного моста від повалених дерев і накопиченого сміття.

    Після обстеження акваторії річки водолази виявили яму глибиною 4 метри і площею 5 на 5 метрів. За словами Руслана Гайди, цю яму планують засипати, а русло річки – вирівняти. Для цього потрібно розчистити правий берег з боку мікрорайону Пасічна від обвалу плит і дерев.

    Того ж дня, 14 липня, взялися за очищення опор. Гайда зазначив, що на початку робіт було складно заїхати великогабаритній техніці. Зробили заїзд, розпочали роботу. До розчищення русла річки залучили багато міських установ та працівників.

    Варто зауважити, що перед початком купального сезону, 21 травня, водолази обстежували дно обох міських річок та озера. На берег підняли понад 150 кілограмів сміття. А напередодні загибелі дівчини водолази ще раз перевіряли водойму… І дно було чисте, без сміття.

    “Єдине, що знайшли, – це урвище на чотири метри, яке внизу робить вихор”, – каже Олег Бевський, директор комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба”. Він пояснив, що оскільки це гірська річка, то не ясно, чи воно було раніше, чи утворилось нещодавно.

    Станом на початок цього тижня, 19 липня, роботи з очищення річки підходили до завершення.

    “Очистили русло, очистили опори від гілля, витягли дерево і плити, які були у воді, й автоматично рівень води впав, – розповів Руслан Гайда. – Зараз, якщо не буде дощу, то ще день-два будуть проводитися роботи. Лишилося ту яму засипати, і все”.

    Щоб настрахати людей

    Окрім запланованих робіт з очищення русла річки, на березі встановили рятувальний намет. Олег Бевський розповів, для чого він.

    “Згідно з розпорядженням міського голови після цих трагічних подій, ми виставили тут рятувальний пост разом з обласними водолазами, – сказав директор аварійної служби. – Наша функція – проведення роз’яснювально-профілактичної роботи. Повідомляємо людей, що тут бажано не купатися, оскільки це небезпечно. Ну, і, за потреби, спільно з водолазами маємо надати першу допомогу”.

    Офіційно рятувальники чергуватимуть на березі Бистриці Солотвинської з 10 до 22 години, поки зберігатиметься спекотна погода. Директор “МАРСу” зауважив, що конфліктів з відпочивальниками не було. Більшість розуміють потребу в проведенні цих робіт, хоча були й незадоволені, оскільки техніка заважала їм відпочивати.

    “Ми вражені такими роботами, але це добре, що після останніх подій і міський голова, і хлопці працюють, – сказала «Галицькому кореспонденту» відпочивальниця Руслана. – Мені здається, ще жодного року не було так багато трагедій. Але робота, що ведеться, нам подобається, мер до цього відповідально поставився”.

    Також мережею розійшлося повідомлення про заборону від міського голови купатися в цьому місці. Комунальники встановили таблички, що за купання буде штраф 50 000 грн.

  • “Це радше превентивний захід, щоб настрахати людей, – розповідає “МАРСіанин”. – Ясно, що ніхто штрафувати не буде. Ми не маємо права забороняти людям заходити у воду. Але ми можемо попередити, що тут є урвища, швидка течія, й наголосити, щоб люди були обережні, особливо з дітьми. Бо, може, ці нещасні випадки й стались тому, що люди не знали про це, десь уступилися. Чотири метри глибини – паніка, захлинулися, і все. Взагалі, людина заходить у воду розпарена, а внизу досить прохолодна підводна течія, і це може призвести до спазмів”. 

    Руслана з подругою вирішили не заходити в річку після того, як на березі встановили заборонний знак.

    “Звичайно, бентежить той знак, що купатися заборонено. Я ніколи не могла подумати, що за те, щоб зайти в річку, можна заплатити такий великий штраф, – дивується дівчина. – Звісно, хочеться до води, але ми ставимось з розумінням до цього. Наскільки я знаю, тут хочуть розширювати річку, щоб і дітям було безпечно купатися. Тож висновок такий: ми не покупались, йдемо додому, але приємно бачити таку картину, що місто не спить, а працює”.

    Може бути й другий вихор

    Олег Бевський, директор комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба”, закликає людей бути обережними на водоймах. Однією з причин він називає те, що неможливо виставити скрізь рятувальників.

    “Які б наші служби не були, ми не можемо проконтролювати кожен метр, де відпочивають люди. Крім Бистриць, ще є й інші річки та озера в ОТГ. Ми не можемо всюди виставити пости. Шановні батьки, обов’язково наглядайте, контролюйте поведінку своїх дітей, – наголошує Олег Бевський. – Неповнолітніх не відпускайте самих чи з чужими людьми на річку. Ходіть з ними самі, виділяйте час, тому що ви несете відповідальність за життя й здоров’я своїх дітей”.

    Заступник міського голови наголошує на тому, що купатись потрібно в спеціально відведених місцях. 

    “Це стихійне місце відпочинку. Ми ліквідуємо цю небезпеку на Бистриці. А якщо через тиждень-два знову підуть дощі, то ми ж не гарантуємо, що тут не утвориться якийсь другий вихор, – наголошує Руслан Гайда. – Це ж гірська річка, це неможливо спрогнозувати”.

    За словами заступника, за дорученням міського голови на території громади будуть облаштовувати місця масового відпочинку. Поки що опрацьовують питання й визначають, де саме це можна втілити. У Франківську вже можуть назвати одне місце – міське озеро. Для нього будуть замовляти проєктну документацію й плануватимуть пляж.

    Щоб не сталося біди

    Рятувальники розповіли, як уникнути трагедії на воді.

    • Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці.
    • Уникайте води зі швидкою течією.
    • Не заходьте у воду напідпитку.
    • Ніколи не плавайте наодинці, особливо, якщо не впевнені у своїх силах.
    • Відпочиваючи на “дикому пляжі” чи у незнайомому місці, не пірнайте з берега, гірки, дерева.
    • У воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою.
    • Купатися краще там, де є рятувальні служби.
    • Особливо слідкуйте за дітьми: їхня поведінка у воді непередбачувана.
    • До плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів.
    • Утримуйтеся від далеких запливів: переохолодження – головна причина трагічних випадків.

    Якщо людина тоне

    Рятувальники дали поради, як діяти, якщо на ваших очах тоне людина.

    • Якщо ви кинулися на допомогу, треба максимально враховувати швидкість течії, вітер, відстань до берега. Підпливши до того, хто тоне, треба пірнути під нього, захопити й транспортувати до берега. У випадку, якщо він схопив вас за руки, ноги або шию, звільняйтеся і негайно пірнайте.
    • Якщо той, хто тоне, уже занурився у воду, не припиняйте спроб знайти його там. 
    • Коли потерпілого витягли на берег, зверніть увагу на колір шкіри, дихання, серцеву діяльність, рефлекси очей та ширину зіниць. Якщо зіниці звужені, то людина непритомна і штучного дихання робити не треба, а слід лише дати вдихнути нашатирного спирту і поплескати по щоках. Якщо ж пульс відсутній, дихання немає, зіниці розширені, не реагують, то якнайшвидше перейдіть до надання допомоги.
    • Рот і ніс потерпілого можуть бути забиті болотом або піском, їх треба негайно прочистити (пальцями, повернувши голову людини набік). Потім покладіть людину животом на своє коліно (голову звісити) і, сильно натиснувши, виплесніть воду зі шлунка і дихальних шляхів. Усе це треба робити швидко: покласти постраждалого на спину, розстебнути одяг, якщо є, і почати робити штучне дихання.
    • Станьте на коліна зліва, максимально відкиньте назад голову потерпілого (це дуже важливо!) і, відтягнувши щелепу вниз, розтуліть йому рота.
    • Зробіть глибокий вдих, прикладіть свої губи до його уст (рекомендується через хустинку або марлю) і з силою вдихніть у нього повітря. Ніздрі постраждалого при цьому слід затиснути рукою, вдих відбудеться самостійно.
    • Якщо в людини не б’ється серце, штучне дихання треба поєднати з непрямим масажем серця. Для цього одну долоню покладіть упоперек нижньої частини грудної клітки (але не на ребра!), другу долоню – поверх першої навхрест. Натисніть на грудну клітку так, щоб вона прогнулася на 3-5 сантиметрів, і відпустіть. Прогинати потрібно сильно, поштовхом, використовуючи вагу свого тіла. Після кожного вдихання повітря робіть 4-5 ритмічних натискувань. 
    • Бажано надавати допомогу вдвох: хтось робить штучне дихання, інший за ним – масаж серця. Не призупиняйте ці процедури до прибуття “швидкої допомоги”.

    Світлана ТИМЧУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!