Міст між Прикарпаттям і Донеччиною

  • Схід і Захід – разом. Довести правильність цього тезису покликаний новий проєкт «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости для співпраці». Якими ж будуть ці мости та що у наших регіонів спільного?

    Показати національну єдність

    В Івано-Франківську пройшли перші заходи з програми «Онлайн дні Донеччини на Івано-Франківщині». Мета цієї частини проєкту – продемонструвати найкращі практики на сході країни задля впровадження корисного досвіду на Прикарпатті. А згодом особливості Івано-Франківщини представлять для партнерів з Донеччини.

    Як зазначила заступниця голови Івано-Франківської ОДА Світлана Онищук, цей захід має важливе значення у налагодженні соціальних, культурних, економічних зв’язків між регіонами.

    «Ми справді будуємо мости для співпраці, і тому цей проєкт є вкрай важливим. Надіємось, що за ці два тижні зможемо представити свої найкращі практики в галузях культури, освіти та науки і ознайомитися з найкращими практиками Донеччини. Сподіваюсь, що обидві області завдяки цьому проєкту стануть інвестиційно привабливішими, а ще – отримають тісні зв’язки одна з одною і покажуть нашу єдність. Так само сподіваюсь, що пандемія коронавірусу невдовзі піде на спад і наша делегація зможе відвідати Донеччину», – сказала Світлана Онищук.

    У свою чергу, начальниця управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю  Донецької ОДА Тетяна Тюріна згадала про зв’язки, зруйновані війною.

    «Ми хочемо наводити культурні мости, будувати комунікації. Адже, на жаль, коли почалася війна, багато чого було втрачено. Втім, саме через це дуже потрібно спілкуватися, пояснювати, що мирна Донеччина – потужний регіон України, який має що показати і чим поділитися. Ми маємо чудову нагоду відкрити одне одного, позбутися стереотипів і перейняти досвід одні одних. А ще ми маємо самобутню історію, величезний економічний потенціал і щирих, відкритих людей», – зазначила Тетяна Тюріна.

    Проєкт «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости для співпраці» отримав серйозну підтримку серед високопосадовців. Зокрема, міністр розвитку територій і громад України Олексій Чернишов разом з очільниками обох областей підтримують цю ідею та стверджують, що сприятимуть її реалізації.

    Концепцію проєкту, в основі якої лежить єдність регіонів, розробила ГО «Прикарпатська інформаційна корпорація» з підтримкою Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Засновниця ГО «ПІК» Оксана Камінська переконана, «Онлайн дні Донеччини на Івано-Франківщині» отримали таку підтримку, адже ця програма є надзвичайно корисною. В результаті кожна з областей отримає блага для себе.

    «Колеги з Донеччини зараз передають нам свій досвід, свої напрацювання. Ми зможемо напрацювати певні проєкти, використати ідеї і втілити на Івано-Франківщині щось нове. Чим більше зараз ми згенеруємо ідей, тим кращі отримаємо результати. Відбудеться дискусія, щось на зразок мозкового штурму, і, як наслідок, отримаємо реальні здобутки. Наразі проєкт лише розпочинається, він триватиме 4 місяці», – пояснює Оксана Камінська.

    Перейняти досвід Донеччини

    Керівник департаменту економіки Донецької ОДА Геннадій Мар’яненко зазначив, що, незважаючи на втрату частини території, Донеччина залишається потужним економічним осередком.

    «До 2014 року виробництво Донеччини складало майже 1\8 від загальноукраїнського. Згодом, коли почалася війна, частка області в економіці країни знизилась до 5%. Але, попри всі негаразди, ми змогли частково реабілітуватися і зараз маємо ріст показників», – сказав Геннадій Мар’яненко.

    Крім цього, і Донеччина, й Івано-Франківщина зазнали сильного економічного удару внаслідок пандемії коронавірусу – виробництво зменшилось, підприємства закриваються, людей скорочують. Представники адміністрацій обговорили ситуацію з COVID-19 та шляхи подолання вірусу.

    Оксана Головко, директорка департаменту інвестиційно-інноваційного розвитку і зовнішніх відносин Донецької ОДА, розповіла про ті сторони Донеччини, які часто приховані за стереотипами.

    «Більшість українців вважає Донеччину суто краєм шахтарів, втім, це не зовсім так. У нас вирощують овочі, зерно. Є навіть така галузь, як бджільництво, і я знаю, що воно поширене й на Івано-Франківщині. З цими галузями нам зараз допомагають міжнародні організації. У нас розвивається інноваційне виробництво, створюються ІТ-кластери, впроваджується ІТ-освіта», – зауважила Оксана Головко.

    Спільного у двох областей виявилося на диво багато. Так, наприклад, реальною є співпраця у культурній сфері, адже на Донеччині також проводять фестивалі історичної реконструкції та козацьких забав. А ще присутні з подивом дізналися, що на Донеччині також проживають бойки. Свого часу, в 1944-1945 роках, їх сюди депортували – і певна община бойків живе тут і досі.

    Крім того, є багато спільного і в питаннях створення ОТГ. Адже в обох областях не бракує маленьких громад із населенням 5-10 тисяч людей, тож обмін досвідом щодо існування невеликих ОТГ буде незайвим.

    До речі, під час поділу Донеччини на об’єднані громади вдалося фактично утворити 46 ОТГ. Але перспективний план склали з урахуванням всієї території області – і вийшло 66 громад. В Донецькій адміністрації склали план майбутніх ОТГ і на захоплених бойовиками землях – там сподіваються, що скоро вони повернуться під контроль України. І слід сказати, що оптимізм – це те, що зараз дуже потрібно всім українцям.

    Згодом відбудеться і зворотний захід – «Онлайн дні Франківщини на Донеччині»,  онлайн-зустрічі з громадськістю та ЗМІ, а також – підсумкова конференція в Києві за участю прем’єр-міністра України, де напрацьовані проєкти представлять донорам. Організатори також будуть раді пропозиціям від ініціативних людей, яким не байдужий розвиток обох областей.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!