Монастир та костел кармелітів у Більшівцях передали римо-католицькій громаді

 • Івано-Франківська ОДА вирішила передати у користування релігійній організації «Монастир Блаженного Якова Стрепи ордену братів менших конвентуальних (францисканців) Римсько-Католицької Церкви» комплекс пам’ятки історії та архітектури національного значення – костел кармелітів з монастирським комплексом XVII-XVIII ст. у смт.Більшівцях.

  Національному заповіднику «Давній Галич» рекомендували укласти договір безоплатного користування, з релігійною організацією відповідно до норм чинного законодавства та укласти відповідний охоронний договір терміном на 5 років, пише “Галицький кореспондент” з посиланням на Івано-Франківську ОДА.

  Довідка:

  Санктуарій Матері Божої Цариці Миру в Більшівцях — одна з найвизначніших пам’яток пізньобарокової сакральної архітектури XVII століття на теренах Західної України.

  За переказами ніякого кляштору б не було, якби гетьман Мартин Казановський не був занадто побожним і не вірив в чудеса. В 1620 р. він відправився у похід на татар. Коли гетьман переправлявся через Дністер, хвиля винесла на нього образ Богоматері. Казановський вирішив, що це дуже добрий знак, гетьману з нечисленним загоном вдалося перемогти татар, яких було значно більше. Знайдений образ Казановський поміщає в замковій каплиці

  У Більшівці вервечкою потягнулися віруючі, гетьман вирішив звести у містечку храм і віддати туди образ. Дерев’яний костел і монастир збудований у 1624 р. ченцями ордену кармелітів. Через деякий час його разом з костелом обвели мурованими цегляними стінами. Протягом XVIII ст. монастир, як і містечко, неодноразово зазнавало руйнувань від козаків, шведів, татар і турків.

  У 1725 р. католицький храм відновлений вже у мурованому вигляді. Споруда була зведена з темно-червоної цегли на вапняному розчині у формі тринавної базиліки. Поряд із костелом відбудували келії кляштора (монастиря).

  У 1916-1917 рр. через Більшівці проходить лінія фронту і монастир зазнає значних ушкоджень від російської і німецької артилерії. Протягом 1930-1934 рр. велась внутрішня та частково зовнішня реставрація костелу. Близько 1947 р. храм закрили, у приміщенні радянська влада влаштувала зерносховище, потім – пункт прийому скла.

  Чудодійний образ Більшівцівської Божої Матері наприкінці Другої світової війни кармеліти вивезли до  Польщі, вона зберігається у костелі Святої Катерини у Гданську, натомість у Більшівцях зараз знаходиться її копія.

  У 1990 р. храм повернули католикам. З 2002 р. розпочато реставрацію пам’ятки, яка наразі перебуває під опікою ченців-францисканців із Польщі. На території монастиря коштом Сейму Польської Республіки заплановано спорудження Молодіжного центру миру та єднання.

  Як писав “Галицький кореспондент”, костел Благовіщення у Більшівцях є  місцем, яке манить паломників. Кожного року у липні сотні прочан з України та Польщі приходять до Чудотворної ікони Матері Божої Більшівцівської, копія якої знаходиться у костелі Благовіщення (кармелітів), а оригінал – у Гданську.

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!