«Московську» паству попросили з храму

  • У Богородчанах Українська православна церква може залишитися без приміщення: райдержадміністрація розірвала безстроковий договір безоплатного користування будівлею храму, яка водночас є культовою спорудою. Священики і прихожани церкви вважають таке рішення незаконним, кажуть, приймати його може лише суд. Чиновники ж наполягають на своєму і обіцяють діяти лише у правовому полі.

    Домініканський костел у Богородчанах у користування православній громаді селища передали ще у 90-х роках минулого століття. Коли у населеному пункті відновилося релігійне життя, церкву Івана Богослова, де раніше діяла православна церква, повернули греко-католикам. Православні віряни залишилися без свого приміщення. Ситуація була конфліктною, і на той час було прийняте компромісне рішення.

    Про те, що УПЦ в Богородчанах підпорядковується Московському патріархату, офіційно в документах не згадується. Але в селищі про це часто говорять, обурюються, особливо з огляду на конфлікт на сході України.

    Щоб запобігти конфліктам між різними конфесіями, 5 травня ц.р. РДА видала розпорядження про припинення договору безоплатного користування культовою спорудою – Богородчанським римо-католицьким костелом. Крім того, створена комісія для повернення майна у розпорядження РДА.

    «21 серпня члени комісії передали офіційне звернення з проханням звільнити цю споруду. На що отримали відмову, яку [у церкві] мотивують тим, що розпорядження незаконне і воно є порушенням закону про релігію та віросповідання», – розповідає заступник голови Богородчанської РДА Василь Поштарюк.

    Одним із найвагоміших аргументів для повернення приміщення костелу в розпорядження РДА є стан будівлі. Неозброєним оком помітно, що будівля не надто доглянута. Громада селища порушила це питання на сесії райради, де депутати одноголосно підтримали повернення храму.

    «Надалі ми будемо діяти виключно в правовому полі, підемо в суд з тим, що вони не виконують розпорядження РДА», – запевняє Поштарюк.

    Скільки членів налічує релігійна громада згаданого храму, точно не відомо. У різних листах різна кількість підписів, але наскільки вони достовірні, треба з’ясувати. У списках знаходили і таких людей, що по десять років за кордоном. Під останнім зверненням громади – 150 підписів, але в РДА є підстави вважати, що прихожан у церкві – 40-50.

    За деякий час до офіційного повідомлення про необхідність звільнити приміщення костелу чиновники запропонували вірянам земельну ділянку для будівництва нового храму. Але жодних кроків у цьому напрямку ні священики, ні парафіяни не роблять. Натомість римо-католицька громада, яка претендує на повернення приміщення храму їм і заявляє свої права на будівлю, богослужіння проводить на цвинтарі – свого приміщення у них немає. У будь-якому разі майбутнє костелу визначатимуть жителі селища на громадських слуханнях, обіцяють у райраді.

    Юрист Віктор Мушинський зауважує, що у травні було прийняте розпорядження про відмову від договору безоплатного користування культовою спорудою. Законом передбачається, що за три місяці наперед користувача попереджається про звільнення приміщення, яким він користується. Тобто про рішення РДА у церкві були попереджені і неодноразово писали листи про скасування цього розпорядження.

    «Але розпорядження відповідає букві закону. Цивільний кодекс передбачає: якщо договір укладений на невизначений термін, то кожна зі сторін може його розірвати, попередивши про це іншу сторону за три місяці. Що і було зроблено», – пояснює адвокат.

    В УПЦ рішення Богородчанської РДА щодо розірвання договору з релігійною громадою святих апостолів Петра і Павла вважають незаконним і наголошують, що всі спірні питання необхідно вирішувати у суді. «Будь-який договір, підписаний з районною, міською чи обласною адміністрацією, має розриватися через суд, в односторонньому порядку це робити не можна», – зауважує протоієрей Василь Романюк.

    Приміщення костелу священик називає державною власністю, хоча не заперечує, що раніше він був римо-католицьким. Але вже понад чверть століття, 27 років, тут молиться православна громада, яка вклала у споруду чимало коштів, щоб зберегти її і зробити окрасою для Богородчан. Він запевняє, що у приміщенні неодноразово проводили ремонтні роботи, навіть цього року планували це робити, але оскільки рішення прийняте, релігійна громада не має наміру викидати гроші на вітер.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!