«Мозок Гіммлера зветься Гейдріхом»

Режисер: Седрік Хіменес

У 1931 році лейтенанта розвідки німецького військового флоту Рейнхарда Гейдріха (Джейсон Кларк) відправляють у відставку за «негідну поведінку» щодо дочки впливового бізнесмена. Відразу після цього Гейдріх вступає в НСДАП і в СС і незабаром стає одним з найвідоміших і найбільш безжальних гітлерівців. Він очолює поліцію безпеки, винищує ворогів режиму, відкриває концтабори, активно бере участь у Другій світовій війні і планує голокост. У 1941 році Гейдріх стає вищим нацистським чиновником в окупованій Чехословаччині. У відповідь на це чехословацький «уряд у вигнанні» і британські спецслужби готують вбивство Гейдріха. Знищення гітлерівця доручають празьким підпільникам і підготовленим у Британії агентам Йозефу Габчіку (Джек Рейнор) і Яну Кубішу (Джек О’Коннелл).

Оскільки Рейнхард Гейдріх був убитий прозахідними, а не прорадянськими диверсантами, ця сторінка історії була не дуже відома в СРСР. На Заході ж її активно піарять з 1942 року, і на сьогодні про це вбивство знято вісім картин, включаючи свіжу стрічку французького постановника Седріка Хіменеса, який зняв своє кіно англійською мовою і переважно з англійськими акторами.

Коли ваш фільм офіційно називається HHhH (абревіатура німецької фрази Himmlers Hirn heißt Heydrich, що перекладається «Мозок Гіммлера зветься Гейдріхом»), ви недвозначно натякаєте, що у вас не всі вдома. І дійсно, картина у Хіменеса вийшла шизофренічна. У той час, як інші постановки про операцію «антропоїдів» в основному розповідають про Габчіке і Кубіша, Хіменес присвячує першу половину стрічки пунктирному викладу біографії Гейдріха і лише після цього вводить у сюжет чехословацьких диверсантів. Цікаве рішення? Ні, дурне. За 45 хвилин Хіменес не говорить про Гейдріха нічого такого, чого не можна було б викласти у парі вступних титрів. Такі тривалі розповіді про лиходіїв створюються, щоб їх олюднити й зробити більш зрозумілими. Однак Хіменес не бачить у Гейдріху людських рис, і меседж картини зводиться до того, що есесівець був покидьком, який заслуговував кари. Коли фільм нарешті добирається до суті сюжету, екранного часу залишається тільки на те, аби викласти канву подій, яка любителям історії добре відома з енциклопедій, книг і попередніх семи фільмів, останній з яких вийшов минулого року. Нічого нового Хіменес не пропонує, це та ж сага про молодих хлопців, які ризикують своїм і чужим життям (всі розуміють, що гітлерівці дадуть відповідь на вбивство розправами), щоб довести, що їх народ не здався і що чехословацький опір не боїться нацистів.

Якщо ви бачили інші екранізації цих подій, «Мозок Гіммлера зветься Гейдріхом» нічого суттєвого до них не додасть. З іншого боку, якщо це єдине кіно про вбивство Гейдріха, яке ви готові подивитися, то це не найгірший вибір. Хіменес переконливо передає героїзм чехословаків і їх людяність, і він непогано відтворює атмосферу окупованої Праги, де жити було важко, але все ж не так важко, як в окупованих містах СРСР, де нацисти поводилися значно лютіше. Це компетентне історичне кіно, дещо пафосне, трохи зворушливе і досить напружене. Але все ж хотілося б, щоб режисер більше розповів про героїв, ніж про лиходіїв фільму.

ФЕЛІНСЬКИЙ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!