«Мрії Аризони» (1993)

Драма, комедія, мелодрама, фентезі

Режисер: Емір Кустуріца

У ролях: Джонні Депп, Джері Льюїс, Фей Данауей, Лілі Тейлор, Вінсент Галло

Є фільми, від яких не можна відірватися просто тому, що неможливо передбачити, що саме станеться на екрані наступної секунди. «Мрії Аризони» з таких. Його герої вішаються на колготках, злітають до стелі на стільцях, мріють перевтілитися в черепаху, рушають в машині швидкої допомоги на Місяць, носять в штанах банани, згадують про Роберта Де Ніро на сеансі «Скаженого бика», філософствують про традиції Папуа-Нової Гвінеї, кривляються і накладають на себе руки – і все це в довільному порядку, без будь-якого натяку на якісь пута логіки. Жива глядацька цікавість тримає біля екрана міцніше від перевірених жанрових схем, бездоганного таймінгу та іншої голлівудської науки перемагати. Власне, сама історія появи «Мрії Аризони» – це свого роду ода непередбачуваності і відчайдушній сміливості, диверсійна акція, проведена спецзагоном європейських кіноманіяків на території передбачуваного голлівудського противника. Сюрреальна в повсякденних своїх проявах (при бажанні все, що відбувається на екрані, можна вважати одним великим сновидінням), картина досить точно описує себе сама за допомогою центральної метафори. «Мрії Аризони» – це політ палтуса з арктичних широт до кактусів Аризони.

Риба, як ми дізнаємося в фіналі, – це головний герой, якому двадцять три роки. Мрійливий юнак Аксель, який не бажав змиритися з тим, що світ вже відкритий кимось до нього. Колись він спробував відірватися від коренів, щоб провести життя за підрахунком риби (!). Але тепер, піймавшись на вудку любові і пам’яті, змушений повернутися додому, туди, де кактуси і мексиканці зі своїм нескінченним Besame mucho. Він повертається на територію тотального міфу – в Америку, де панують два боги: автомобілі і кінематограф. За перше відповідає дядько Лео, який мріє продати стільки машин, що, склавши їх одну на одну, можна буде забратися на Місяць, за друге – двоюрідний брат Пол, який в хвилини натхнення бубонить роль Аль Пачино під опівнічний показ «Хрещеного батька» або зображає сцену з літаком з «На північ через північний захід».

Повним життям в країні мрії може жити лише той, хто без кінця марить, як це роблять і дядько Лео, і брат Пол, і нові знайомі Акселя – Елейн і Грейс. Перша мріє про польоти, друга чекає переродження в черепаху. Навіщо прилітає риба-Аксель? Щоб вперше пізнати любов (тут Кустуріца надзвичайно щедрий – роман з героїнею Фей Данауей Елейн міг би скласти окремий фільм) і ближче познайомитися зі смертю, за яку тут відповідає суїцидальна Лілі Тейлор з акордеоном. Зачарований мандрівник переживає період свого життя – метаморфозу дорослішання. Двоє очей риби-Акселя скоро опиняться на одній стороні, а інша сторона буде втрачена безповоротно. Він застряє в Аризоні, щоб попрощатися з цією «іншою стороною», сказати минулому «прощавай». Ніжний герой Джонні Деппа і не думає прокидатися від сну. Він повинен летіти далі. Адже політ уві сні, якщо вірити сонникам, – це і є дорослішання.

ФЕЛІНСЬКИЙ

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!