Мийте руки: карантин по-франківськи

  • Пандемія коронавірусу не на жарт лякає прикарпатців. А хто не боїться самої хвороби, того лякають обмеження, які пов’язані з її поширенням. Станом на 19 березня, в області немає жодного підтвердженого випадку захворювання, втім задля безпеки людей, як і у всій країні, запроваджуються обмежувальні заходи.

    Спершу більшість франківців жартували з приводу карантину, лише окремі люди кинулися скуповувати гречку, сіль і туалетний папір. Та вже за кілька днів стало зрозуміло: слідом за європейськими містами Івано-Франківськ повністю зачиняється на карантин.

    Привіт із Китаю

    Про перші випадки захворювання на коронавірус стало відомо в кінці 2019 року, 31 грудня він з’явився у китайському місті Вухань. Науковці зійшлися на тому, що причиною появи вірусу, який викликає хворобу, схожу на гостру вірусну інфекцію, та атипову пневмонію, стали змії і кажани, яких там вживають у їжу. На той момент було приблизно 50 госпіталізованих, без летальних випадків. А вже через місяць було 8000 хворих і 170 смертей. Згодом з’явилися випадки захворювань і в інших країнах.

    Станом на сьогодні у світі зареєстровано 218 815 випадків коронавірусу COVID-19, з них 84 114 осіб одужали. На території Європейського Союзу відомо про 85 493 випадків захворювання та 4070 летальних випадків (загалом у світі їх 8810).

    Найбільше у Європі постраждали Італія, де  відомо про 35 533 хворих, Іспанія (13 716), Франція (9 134), Німеччина (7 156) та Швейцарія (3 010).

    Для того, щоб врятувати своїх громадян, за кордоном ввели суворі обмеження. До прикладу, влада Італії заборонила в’їжджати іноземцям, обмежила пересування між населеними пунктами. Там закрили усі навчальні і відпочинкові заклади, всі магазини, окрім продуктових і аптек. Також в Італії заборонили масові заходи та обмежили роботу громадського транспорту.

    В Іспанії ввели режим надзвичайної ситуації. Окрім обмежень, як у Італії, тут громадянам дозволяють виходити на вулицю виключно за покупками, щоб добратися на роботу чи для догляду за літніми людьми чи дітьми. У Португалії не закрили ресторани, але максимальну місткість зменшили втричі.

    Режим НС також діє в Болгарії, Естонії, Словаччині, Угорщині, Чехії. В Литву, Латвію, Польщу та Данію не дозволяють в’їжджати іноземцям. У США заборонили в’їжджати громадянам ЄС і тим, хто недавно був у Європі, а ще обмежили в’їзд британцям та ірландцям. В Норвегії іноземців, які не мають посвідки на проживання, планують депортувати з країни, а у Великобританії думають над жорстким карантином для пенсіонерів.

    Мережею поширюють інформацію про те, як живеться людям за кордоном в умовах карантину, з’являються фото пустих полиць у супермаркетах та людей, які співають і аплодують медикам із балконів своїх домівок.

    Президент України Володимир Зеленський 16 березня звернувся до людей та уряду. Українців він попросив бути свідомими, а уряд – подбати про те, щоб на карантин пішли усі, а установи, які продовжують роботу, – працювали без перебоїв.

    «Міністерствам, головам ОДА, місцевого самоврядування, керівникам підприємств треба забезпечити безперебійну роботу продуктових магазинів, магазинів побутових товарів, АЗС, аптек, банківських установ, страхових компаній», – наголосив Зеленський.

    Також влада думає над податковими канікулами для малого та середнього бізнесу, а громадяни, які отримують пенсію менше 5000 гривень, мають одержати доплату в розмірі 1000 гривень.

    Що страшніше?

    В Україні наразі відомо про 16 випадків захворювання, з них у Чернівецькій області – 10 випадків (1 летальний), на Житомирщині – один летальний випадок, один випадок захворювання на Донеччині, два у Київській області та один у місті Київ.

    Тепер у містах України та Прикарпаття ледь не щодня з’являються підозри на зараження коронавірусом, але ще жодного разу вони не підтвердилися.

    Оскільки Україною «гуляє» грип та ГРВІ, симптоми яких дуже схожі із хворобою, яку викликає коронавірус, люди тепер самі за перших симптомів звертаються до лікарів.

    Зокрема, у Галицькому районі чоловік, який нещодавно повернувся з-за кордону, наполіг на своїй ізоляції. У нього спостерігалося відчуття задухи. При обстеженні рентгенографія показала, що все в нормі, насиченість крові киснем 99%, проте пацієнт наполягав на ізоляції та госпіталізації в лікувальний заклад.

    Варто знати, що для грипу характерна гарячка, часто вона стає і симптомом коронавірусу. І одне, й інше захворювання супроводжується сухим кашлем та втомою, але при грипі не буває задухи, а серед симптомів коронавірусу немає нежитю.

    Втім, від грипу та ГРВІ помирає значно більше людей, ніж від коронавірусу. Згідно із даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та дослідженнями Університету Джорджа Вашингтона (США), сезонний грип щодня забирає життя 1287 людей у світі, від коронавірусу щодня вмирала 61 людина (за даними за перші 72 дні).

    З початку епідсезону (2019-2020 роки) в Івано-Франківській області на ГРВІ захворіло 136 644 особи, в тому числі 96 191 дитина до 17 років. За цей період госпіталізували 3979 осіб, зокрема 2946 дітей до 17 років. А протягом 11 тижня 2020 року в області на грип та ГРВІ захворіло 7880 осіб, зокрема 5623 дітей до 17 років. Цього тижня захворюваність серед дітей знизилася на 8,4%, серед дорослих –  на 14,3 %. Але.

  • Місто на замку

    Нагадаємо, місяць тому Івано-Франківськ виділив 150 тисяч гривень для допомоги дружньому місту Наньнін у Китаї. Тоді наша влада перевіряла, чи вистачить місця для хворих у лікарнях, а в місцевому аеропорту подбали про наявність чергового лікаря, лабораторії та ізолятора.

    Пізніше влада рекомендувала обмежити роботу навчальних закладів та не проводити масові заходи. У Франківську учнів відпустили на карантин, заходи у закритих приміщеннях скасували, але ось на вулицях нічого не змінилося. Після оголошеного 11 березня карантину в місті не лише не зачинилися розважальні заклади, тут навіть провели масштабний чемпіонат зі спортивної ходьби, куди з’їхалися судді і спортсмени з-за кордону.

    За словами очільника департаменту молодіжної політики та спорту, керівника локаційного комітету Чемпіонату Асоціації Балканських легкоатлетичних асоціацій та Чемпіонату України зі спортивної ходьби Віталія Матешка, у місті для змагань створили максимальну безпеку для спортсменів та глядачів у зв’язку з коронавірусом. Учасників змагань та глядачів обмежили в контактах, всюди були антисептики.

    У понеділок,16 березня, міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків запропонував закрити в місті усі заклади, окрім аптек, продуктових крамниць та автомобільних заправних станцій.

    “Наша комісія уповноважена прийняти таке рішення. Ми пропонуємо закриття цих закладів. По-простому: працювати повинні лише продуктові магазини, аптеки і заправки. Але рішення має бути виваженим і направленим на подолання ймовірного розповсюдження коронавірусу. Наразі випадків цього захворювання в нашій області немає“, – сказав Марцінків.

    Слідом за обласним центром обмеження почали вводити також інші міста області. А у Міністерстві внутрішніх справ заговорили про запровадження кримінальної відповідальності за недотримання правил карантину.

    Того ж дня франківські депутати вирішили виділити 5 мільйонів гривень на боротьбу з коронавірусом. Ці кошти вилучили із передбачених на департамент житлової, комунальної політики та благоустрою. Крім того, низка депутатів особисто виділили від 5 до 20 тисяч гривень для лікарень з депутатського фонду, щоб допомогти їм боротись із хворобою.

    Що буде із містом

    У продуктових магазинах франківці почали масово скуповувати крупи, сіль, цукор та навіть туалетний папір. Працівників магазинів просять одягати захисні маски, хоча здорових людей від вірусів вони не захищають. Втім саме продуктові крамниці працюватимуть і надалі.

    Через карантин обмежувальні заходи ввели, зокрема, у поліклініках: там тимчасово зупинили планові оперативні втручання, роботу денного стаціонару та попередніх і планових чергових профілактичних медичних оглядів, не робитимуть щеплення, обстежуватимуть лише за нагальної потреби, а ліки за програмою «Доступні ліки» виписуватимуть дистанційно. Не можна буде отримати ніяких, окрім термінових, довідок. У медзакладах, суді та інших структурах перевіряють температуру перед тим, як впустити людину до приміщення.

    Змінили графік свого руху також маршрутки: їх на дорогах стане менше і їздитимуть вони рідше. В усіх транспортних засобах, які курсують на міських автобусних маршрутах загального користування, вживають чергових заходів щодо дезінфекції салонів автобусів спеціальними засобами.

    Також про карантин почала говорити церква. Богослужіння в церквах Івано-Франківська проходять за розкладом, оголошення карантину на їх проведення не вплинуло. Втім до вірян звернулися із проханням не цілувати ікони та подбати про особисту гігієну, а літніх людей і батьків з маленькими дітьми попросили залишатися вдома, дивитись онлайн-трансляції служби.

    Пережити цей період варто під гаслом: «Зберігайте спокій та мийте руки».

    Володимир Чемний, заступник директора департаменту охорони здоров’я ОДА, порадив прикарпатцям дбати про своє здоров’я.

    За його словами, засобами профілактики грипу та інших ГРВІ є часте миття рук з милом, а найбільше – щорічна вакцинація, яку рекомендує міністерство. Вакцинуватися можна протягом всього сезону. Він додав, що ефективними методами також є зволоження слизових оболонок рота та носа.

    “Міністерство рекомендує підтримувати температуру в приміщеннях на рівні 18-20 градусів, а ще – двічі на день провітрювати кімнати. Якщо є бактерицидні лампи – користуйтеся ними”, – каже медик.

    Якщо ж ви вже захворіли, то лікарі радять вводити режим самоізоляції, сидіти вдома і зателефонувати лікарю, а також обмежити фізичні контакти.

    І не треба панікувати. Карантин не означає, що нам вже і зараз загрожує небезпека. Це лише заходи безпеки та заклики до громадян берегти себе і своїх близьких.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!