«Мисливці» (2020)

Драма

Режисери: Нельсон МакКормік, Уейн Їп, Альфонсо Гомес-Рехон, Денні Гордон, Міллісент Шелтон

У ролях: Аль Пачіно, Логан Лерман, Джерріка Хінтон, Лена Олін, Сол Рубінек

Джон (Логан Лерман) – звичайний нью-йоркський хлопець з 1970-х: щойно подивився перші «Зоряні війни», продає траву ровесникам, захоплюється супергероями і працює в магазині коміксів. Безтурботна юність закінчується, коли його бабусю-опікунку Руту (Дженні Берлін) холоднокровно вбивають вночі: хтось вдерся в квартиру і застрелив жінку. На похороні Джон знайомиться з Меєром Офферманом (Аль Пачіно), старим другом Рути, з яким вона познайомилася в німецькому концтаборі, і лідером групи мисливців на нацистів, які уникли покарання за військові злочини. Так герой розуміє, що бабусю вбив не просто випадковий грабіжник, а представник таємної організації з амбітними планами побудувати Четвертий Рейх.

Альтернативна історія, 1970-ті, Аль Пачіно та полювання на нацистів – що ще потрібно для щастя? Здавалося, «Мисливці», спродюсовані Джорданом Пілом, повинні стати глядацьким хітом і новим флагманським серіалом Amazon Prime, але, на жаль чи на щастя, це навряд чи відбудеться. Річ не в тому, що серіал не відповідає своїй оригінальній і складній концепції: ні, Аль Пачіно є в кадрі і нацистів справді вбивають. Просто бажання творців зробити все і відразу – змішати комедію з історією про помсту, криваві слешери з військовою драмою, фільми категорії Б з мюзиклами – дає рідкісний результат. Це провал у всіх жанрах, який, до того ж, втомлює невиправдано гігантським хронометражем (перший епізод йде півтори години, інші – трохи довше години).

Втім у творців серіалу і його прихильників буде зручне виправдання: «Мисливці» – це збірна солянка і вправляння в пародії, тому до серіалу просто не можна ставитися серйозно. І це, напевно, правильний аргумент, коли справа стосується обраної теми: наприклад, після прем’єри серіалу представники Державного музею на території концтабору «Аушвіц» розкритикували творців за один із флешбеків, в якому нацисти грають в людські шахи єврейськими в’язнями, які вибивають один одного з поля різаниною.

Перекручування історії і вихід у torture-porn були важливими художніми прийомами в «Безславних виродках» Квентіна Тарантіно або, наприклад, у серії ігор Wolfenstein, в яких гравцеві представляли світ, в якому переміг нацизм. У «Мисливці» пастиш стає не засобом в руках творців, а єдиною метою серіалу. Впродовж останнього року ми вже спостерігали за тим, як шукають нацистів у політичних колах і як весело мстять божевільним з манією величі. «Мисливці», знову ж таки, не можуть запропонувати нічого нового: з детективною лінією тут все зовсім погано (агенти ходять навколо фотографій підозрюваного з Гітлером і трофеїв на зразок дитячих зубів і розмірковують, чи може ця людина бути нацистом), а кривава помста стомлює так само швидко, як і пафосні обговорення природи добра і зла, що  йдуть за нею. Навіть винесені в останній епізод сюжетний твіст і кліфгенгер з появою головного нациста всіх часів і народів викликають лише сміх і бажання схопитися за голову.

Очевидно, антураж 1970-х потрібен лише для того, щоб викликати глядацьку ностальгію, насправді ж творці, як старанні студенти, готові відповісти, в чому актуальність їхньої роботи: герої ніби йдуть за чек-лістом і виголошують довгі монологи про расове розмаїття, фейк-ньюс і можливе майбутнє США, наповнене білими супрематистами. Очевидний кивок у бік трампівської Америки на рівні фінальних кадрів «Чорного кланівця» Спайка Лі, який з тим же захватом представляв кожного неонациста повним ідіотом, а потім раптово міняв тон і, мало не зриваючи голос, кричав про те, наскільки вони насправді небезпечні. Втім Спайк Лі хоча б майстерно чергував комедію з драмою і завжди ставився серйозно до історії і фактів. Творці «Мисливців» думають лише про те, як «здивувати» глядача черговою їдкою напівкомедійною сценою: є пародійні трейлери на експлотейшн-фільми, метажарти, мюзикл на Stayin ‘Alive групи Bee Gees, а в якийсь момент починає грати тарантінівська Hava Nagila, яка виносить вирок всьому серіалу. У ньому немає нічого оригінального: це просто екранізація гасла Punch a Nazi, що складається з серіальних шаблонів, пародій і, власне, злих-презлих нацистів, які з кам’яним обличчям брешуть незнайомцям про те, що у справжніх арійців немає ні алергій, ні депресій. Ніяких спроб осмислити трагедію, ніякої роботи з історичною пам’яттю – лише один пранк тривалістю 11 годин.

ФЕЛІНСЬКИЙ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!