14-18 червня в обласному центрі Прикарпаття знову відбудеться фестиваль «Porto Franko». Минулого року цей захід, з приставкою «Gogol Fest», зчинив чимало галасу – його і хвалили, і критикували, але байдужих майже не залишилось. Що ж чекає на франківців та гостей міста цього року?
Палац Потоцьких
Генеральний директор Ростислав Держипільський, спілкуючись із журналістами у закинутому приміщенні на території Палацу Потоцьких, перетвореному на корабель, коротко та загадково розповів, чого ж слід чекати від «Porto Franko».
“Франківськ стане портом, який прийме все найкраще, що є в Україні, в Європі, у світі, акумулює як порт і як портал передасть все це в космос – а з космосу до нас повернеться лише найкраще», – сказав Держипільський.
Однією з локацій стане Палац Потоцьких – в одній із будівель базуватиметься візуальна частина фестивалю. Її куратор Анатолій Звіжинський пояснив, чому обрали саме це місце.
«Ситуація, щоб можна було частково відчути себе на кораблі, створена навмисно. Економія простору, тіснява, треба ходити один попри одного. У цьому будинку – колишньому хірургічному корпусі військового шпиталю – будуть розміщені об’єкти, фотографії, будуть створені «кімнати мрій», де кожен зможе себе творчо самовиразити. Крім того, це натяк на те, що в місті не вистачає приміщень, де можна демонструвати мистецькі твори. Цього року тут будуть твори художників з України, Німеччини, Польщі, Нідерландів, Румунії», – пояснив Звіжинський.
Весь світ – театр
Відкриття фестивалю відбудеться на даху облмуздрамтеатру ввечері, 14 червня, – і, за словами організаторів, воно буде грандіозним. Всіх деталей традиційно не розкривають, проте куратор театральної програми фестивалю Олексій Гнатковський все ж поділився деякими подробицями того, що відбуватиметься в самому театрі у дні фестивалю.
«Ми хотіли взяти найкраще, що є зараз в Україні і у світі. Тому ми поділили програму на дві умовні категорії – хедлайнери, тобто вечірні вистави, і школа – денні вистави різних театральних шкіл. В четвер, 15 червня, в театрі показуватимуть спільну виставу франківського та львівського театрів за мотивами творчості Стефаника з робочою назвою «Вона земля». А у філармонії буде кінетична вистава Влада Троїцького «…Але вітер…», вона зараз в Україні досить резонансна. Крім того, ми запросили одного з найвідоміших режисерів у світі – це Еймунтас Някрошюс зі своїм театром «Meno Fortas». Вони показуватимуть виставу «Майстер голоду» за Кафкою – це одна з останніх його робіт. Ще одним режисером на «Porto Franko» стане Давид Петросян, також не обійдеться без неоопери жахів «Гамлет», – розповів Олексій Гнатковський.
Генеральний директор Ростислав Держипільський додав, що площа перед театром, його дах та фойє – усі приміщення театру перетворяться на такий собі корабель, де звучатиме музика, буде театралізоване дійство та неймовірне світлове шоу.
Озеро, музика та містика
Перелік локацій фестивалю не обмежиться театром, палацом і філармонією. Задіють також вокзал – там звучатимуть сонати й інтерлюдії у виконанні відомого піаніста Антонія Баришевського, та міське озеро, де планують облаштувати цілий морський порт. А головною музичною сценою стане, зрозуміло, Вічевий майдан, де з 16 по 18 червня виступатимуть імениті виконавці та гурти.
У п’ятницю концерт буде «фольковим» – розпочне його «Familia Perkalaba», виступлять «Kozak System», а хедлайнерами стануть «Брати Гадюкіни». В суботу звучатиме більше альтернативної музики – «Бумбокс», буде представлений гурт з Ізраїлю “Boom Pam”, який грає у змішаному джазовому стилі з фанком. Також буде виступати “Tik TU” з Тернополя. Неділя ж пройде під знаком електронної музики – гратимуть «Cepasa», «THE Maneken», а також румунський гурт «Subcarpati» – він виступить в Україні вперше. Про це розповів музичний продюсер фестивалю «Porto Franko» Олександр Балтушев, додавши, що ведуться переговори ще з багатьма музикантами, тому остаточна програма стане відома пізніше.
Крім цього, у планах є демонстрація експериментальної музики на лазерній арфі та «афтерпаті» у Палаці Потоцьких і на території заводу «Промприлад». Запросили до Франківська і китайський хор. Буде задіяно Президентський симфонічний оркестр. Також ведуться переговори з відомими своєю ексцентричністю музикантами гурту “Хамерман знищує віруси” – узгоджуються питання цензури. Не забудуть і про кінематографічну програму.
Організатори обіцяють також містичні елементи, пов’язані з урбаністикою локацій фестивалю, втім нічого конкретного про це не розповідають, тримаючи інтригу. Відомо лише, що будуть задіяні екстремальні локації на кшталт дахів, підвалів і закинутих будівель.
Фарватер
Фестивалем керуватимуть троє людей – генеральний директор Ростислав Держипільський, президент Роман Григорьєв та виконавчий директор Володимир Гайдар. Якщо скористатись корабельною термінологією, їх можна назвати капітаном, старпомом і боцманом.
Досвідченість цих моряків і просоченість їх мистецькою сіллю не викликає жодних сумнівів. Минулорічне експериментальне плавання було визнане вдалим, тож експедицію до Франківського порту вирішили повторити і в 2017-му. Масштаби мистецького шторму цьогоріч обіцяють бути ще більшими, тож роботи у команди корабля не бракуватиме. Залишається сподіватись, що корабель пройде правильним фарватером, оминувши всі можливі рифи, а франківці та гості міста поринуть у море емоцій, викликаних фестивалем «Porto Franko».
Тарас ВОЛОШИН