Мистецький шторм у порту Франка

  • 14-18 червня в обласному центрі Прикарпаття знову відбудеться фестиваль «Porto Franko». Минулого року цей захід, з приставкою «Gogol Fest», зчинив чимало галасу – його і хвалили, і критикували, але байдужих майже не залишилось. Що ж чекає на франківців та гостей міста цього року?

    DSC_0556-900x596

    Палац Потоцьких

    Генеральний директор Ростислав Держипільський, спілкуючись із журналістами у закинутому приміщенні на території Палацу Потоцьких, перетвореному на корабель, коротко та загадково розповів, чого ж слід чекати від «Porto Franko».

    “Франківськ стане портом, який прийме все найкраще, що є в Україні, в Європі, у світі, акумулює як порт і як портал передасть все це в космос – а з космосу до нас повернеться лише найкраще», – сказав Держипільський.

    Однією з локацій стане Палац Потоцьких – в одній із будівель базуватиметься візуальна частина фестивалю. Її куратор Анатолій Звіжинський пояснив, чому обрали саме це місце.

    DSC_0561-900x596
    «Ситуація, щоб можна було частково відчути себе на кораблі, створена навмисно. Економія простору, тіснява, треба ходити один попри одного. У цьому будинку – колишньому хірургічному корпусі військового шпиталю – будуть розміщені об’єкти, фотографії, будуть створені «кімнати мрій», де кожен зможе себе творчо самовиразити. Крім того, це натяк на те, що в місті не вистачає приміщень, де можна демонструвати мистецькі твори. Цього року тут будуть твори художників з України, Німеччини, Польщі, Нідерландів, Румунії», – пояснив Звіжинський.

    Весь світ – театр

    Відкриття фестивалю відбудеться на даху облмуздрамтеатру ввечері, 14 червня, – і, за словами організаторів, воно буде грандіозним. Всіх деталей традиційно не розкривають, проте куратор театральної програми фестивалю Олексій Гнатковський все ж поділився деякими подробицями того, що відбуватиметься в самому театрі у дні фестивалю.

    «Ми хотіли взяти найкраще, що є зараз в Україні і у світі. Тому ми поділили програму на дві умовні категорії – хедлайнери, тобто вечірні вистави, і школа – денні вистави різних театральних шкіл. В четвер, 15 червня, в театрі показуватимуть спільну виставу франківського та львівського театрів за мотивами творчості Стефаника з робочою назвою «Вона земля». А у філармонії буде кінетична вистава Влада Троїцького «…Але вітер…», вона зараз в Україні досить резонансна. Крім того, ми запросили одного з найвідоміших режисерів у світі – це Еймунтас Някрошюс зі своїм театром «Meno Fortas». Вони показуватимуть виставу «Майстер голоду» за Кафкою – це одна з останніх його робіт. Ще одним режисером на «Porto Franko» стане Давид Петросян, також не обійдеться без неоопери жахів «Гамлет», – розповів Олексій Гнатковський.

    Генеральний директор Ростислав Держипільський додав, що площа перед театром, його дах та фойє – усі приміщення театру перетворяться на такий собі корабель, де звучатиме музика, буде театралізоване дійство та неймовірне світлове шоу.

    DSC_0570-900x596
    Озеро, музика та містика

    Перелік локацій фестивалю не обмежиться театром, палацом і філармонією. Задіють також вокзал – там звучатимуть сонати й інтерлюдії у виконанні відомого піаніста Антонія Баришевського, та міське озеро, де планують облаштувати цілий морський порт. А головною музичною сценою стане, зрозуміло, Вічевий майдан, де з 16 по 18 червня виступатимуть імениті виконавці та гурти.

  • У п’ятницю концерт буде «фольковим» – розпочне його «Familia Perkalaba», виступлять «Kozak System», а хедлайнерами стануть «Брати Гадюкіни». В суботу звучатиме більше альтернативної музики – «Бумбокс», буде представлений гурт з Ізраїлю “Boom Pam”, який грає у змішаному джазовому стилі з фанком. Також буде виступати “Tik TU” з Тернополя. Неділя ж пройде під знаком електронної музики – гратимуть «Cepasa», «THE Maneken», а також румунський гурт «Subcarpati» – він виступить в Україні вперше. Про це розповів музичний продюсер фестивалю «Porto Franko» Олександр Балтушев, додавши, що ведуться переговори ще з багатьма музикантами, тому остаточна програма стане відома пізніше.

    DSC_0578-900x596
    Крім цього, у планах є демонстрація експериментальної музики на лазерній арфі та «афтерпаті» у Палаці Потоцьких і на території заводу «Промприлад». Запросили до Франківська і китайський хор. Буде задіяно Президентський симфонічний оркестр. Також ведуться переговори з відомими своєю ексцентричністю музикантами гурту “Хамерман знищує віруси” – узгоджуються питання цензури. Не забудуть і про кінематографічну програму.

    Організатори обіцяють також містичні елементи, пов’язані з урбаністикою локацій фестивалю, втім нічого конкретного про це не розповідають, тримаючи інтригу. Відомо лише, що будуть задіяні екстремальні локації на кшталт дахів, підвалів і закинутих будівель.

    Фарватер

    Фестивалем керуватимуть троє людей – генеральний директор Ростислав Держипільський, президент Роман Григорьєв та виконавчий директор Володимир Гайдар. Якщо скористатись корабельною термінологією, їх можна назвати капітаном, старпомом і боцманом.

    Досвідченість цих моряків і просоченість їх мистецькою сіллю не викликає жодних сумнівів. Минулорічне експериментальне плавання було визнане вдалим, тож експедицію до Франківського порту вирішили повторити і в 2017-му. Масштаби мистецького шторму цьогоріч обіцяють бути ще більшими, тож роботи у команди корабля не бракуватиме. Залишається сподіватись, що корабель пройде правильним фарватером, оминувши всі можливі рифи, а франківці та гості міста поринуть у море емоцій, викликаних фестивалем «Porto Franko».

    Тарас ВОЛОШИН

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!