На Косівщині закриють дві гімназії: пів сотні вчителів залишаться без роботи (ВІДЕО)

 • На Прикарпатті через недофінансування освітньої субвенції місцеві чиновники змушені об’єднувати школи. Така непроста ситуація – результат децентралізації, переконують посадовці.

  А вирішення цих проблем Міністерство освіти та облдержадмінстрації покладають на місцеві органи влади, інформує РАІ.

  Це Косівщина – один з найвисокогірніших районів в Україні. Саме тут місцеві чиновники та депутати не мають іншого виходу як припинити роботу гімназії у селі Смодна. Досі в ній навчалися діти із малозабезпечених та проблемних сімей. А також ті, хто проживають у гірській місцевості на далекій відстані від школи.

  Утім Смоднянська школа не єдина, яка вже зовсім скоро перестане існувати. Закриють також Яворів-Безульківську гімназію. Причина – у зменшеному  фінансуванні так званого формульного розрахунку освітньої субвенції, скаржаться чиновники. На Косівщині дефіцит становить приблизно два мільйони гривень. Вирішувати, як бути, Міністерство та фінансисти рекомендують на місцях. А там іншого шляху як об’єднувати та скорочувати – поки не придумали.

  Відтак, дітей, які залишаться без школи, довозитимуть в так звані опорні навчальні заклади.   Частина вчителів буде працевлаштована, обіцяють посадовці, інша, а це понад п’ять десятків педагогів, зокрема на Косівщині  – залишаться без роботи. Зекономлені кошти планують витрачати на покращення стану тих шкіл, які працюватимуть.

  Тим часом в іншому гірському районі – Долинському – також недоотримають мільйони гривень через недофінансування освітньої субвенції. Наслідок – перепрофілювання та так звана оптимізація шкіл та нестача коштів на виплату зарплат вчителям. Нині профінансували лише 60 % за лютий. А для оплати праці вчителям потрібно ще понад 4 мільйони гривень

 • Так звана оптимізація, що тягне за собою скорочення і закриття шкіл – болючі рішення. Утім інших методів на сьогодні немає, розводять руками чиновники. Кажуть, якщо йде мова про довіз учнів до інших шкіл, то потрібно враховувати  і стан доріг, зокрема, в гірській місцевості, та кількість й технічний стан транспорту, яким перевозитимуть школярів. Водночас, в Долині, намагаються вирішувати питання іншими методами. Зокрема, подають до суду на Міністерство освіти та науки та  Івано-Франківську облдержадміністрацію.  Адже ні громаду, ні освітян з районів та міст там, «на верху», поки не чують.

  До теми: Калуська гімназистка перемогла у Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!