На Новий рік у Карпати

  • В Україні туристів зобов’яжуть пред’являти COVID-документи під час заселення в готелі на гірськолижних курортах, а також видаватимуть особливі наліпки на одяг. Про це йдеться у постанові головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна від 1 грудня 2021 року. Яким очікують цьогорічний сезон у Карпатах та чи вплинуть нововведення МОЗ на роботу зимових курортів?

    Контроль та перевірки

    Пам’ятаємо черги та скупчення людей на підйомниках під час локдауну у січні 2021 року в Буковелі. Тоді на адресу керівництва держави та курорту посипалися сотні обурливих висловлювань. Мовляв, саме ця ситуація спричинила черговий сплеск захворювання у регіоні.

    Щоб уникнути такого у цьому сезоні, коли пандемія нікуди не зникла, а більшість регіонів України перебуває у “червоній” карантинні зоні, у МОЗ вирішили вдатися до нововведень, адже бізнес має працювати, а люди — відпочивати.

    Відтак для вакцинованих громадян гірськолижні курорти на Новий рік працюватимуть. Щоправда, за умови дотримання протиепідемічних правил, визначених постановою МОЗ.

    Тепер після приїзду на гірськолижний курорт і при заселенні в готель гостей зобов’яжуть показувати COVID-сертифікат, негативний ПЛР-тест або ж довідку про одужання від коронавірусу.

    Перевірка документів проводитиметься під час купівлі або обміну абонемента на гірськолижне катання та гірськолижне спорядження у спеціально організованих центрах. Також рекомендується видавати туристам спеціальні наліпки на одяг та шоломи, щоб не довелося повторно пред’являти документи на канатних дорогах.

    Пропозиція саме такої верифікації, за словами начальника відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій ОДА Віталія Передерка, дуже доречна, адже, як показує статистика, тривалість перебування туристів взимку у Карпатах довша, аніж влітку і коливається у межах 5-7 днів. Тому така система контролю важлива, щоб кожного дня людину наново не перевіряти.

    “Механізм, який міністерство розробляло спільно із представниками бізнесу, має бути зручним не лише для туристів, а й для тих, хто здійснює перевірки сертифікатів чи ПЛР-тестів”, – говорить Передерко і додає, що і надалі контроль за дотриманням карантинних обмежень покладено на Держпродспоживслужбу, Національну поліцію і посадових осіб, уповноважених органами місцевого самоврядування.

    Щоб було чим дістатися

    З 12 грудня 2021 року у напрямку Карпат курсуватимуть додаткові потяги. З’явилось 7 нових рейсів до гірськолижного курорту «Буковель»: Маріуполь — Рахів; Харків — Рахів; Київ — Рахів; Київ — Рахів (ще один, додатковий); Одеса — Рахів; Миколаїв — Рахів; Кременчук — Ворохта (з групою причіпних вагонів Полтава — Ворохта). Для цього навіть взялися реконструювати залізничну станцію у Татарові, яка прийматиме ці потяги: у стислі терміни залізничники проводять поточний ремонт зали очікування, благоустрій території та лагодять освітлення.

    Вже зараз, як повідомляють в Укрзалізниці, на зазначені поїзди продано 53,5 тис. квитків. А загалом у напрямку Прикарпаття цієї зими курсуватиме 11 потягів. Як пояснюють в обласному відділі туризму, головною проблемою для туристів є навіть не карантин чи необхідність вакцинації, а саме транспортне сполучення.

    “В області падіння туристичних потоків у «ковідному» 2020 році зафіксовано тоді, коли в країні запровадили повний локдаун, тобто коли була обмежена мобільність людей, зокрема через призупинення залізничного і автобусного пасажирського сполучення, – говорить Віталій Передерко. – За нашими даними, виникла парадоксальна ситуація: люди не боялися вірусу, вони не приїхали тільки тому, що не було чим приїхати”.

    Відтак ініціативу Укрзалізниці із додатковими потягами у гірські райони Прикарпаття посадовець сприймає позитивно.

    “Із врахуванням додаткових потягів, які Укрзалізниця додала на зимовий сезон, і з урахуванням того, що наші туристи приїжджають і власним транспортом, і автобусами, то прогноз хороший. Попит на Карпати, особливо у зимовий сезон, є. І, відповідно, ці потяги будуть заповнені,” – говорить посадовець. – Тим більше, коли, скажімо, років десять тому ми просили додаткові рейси, то реакцій від перевізника не було. Зараз в Укрзалізниці чітко відстежують попит”.

    Також Передерко зазначає, що туристи є дуже мобільною групою, а тому перевірки сертифікатів чи інших необхідних документів не можуть стати на заваді їхньому зимовому відпочинку.

    “За віком наш турист — це людина у середньому 30+ років, тож, відповідно, ці люди не потрапляють у ту групу, яка не дуже хоче вакцинуватися,” – пояснює фахівець.

    Сезон буде кращим

    Адміністраторка готельного комплексу “Villa Billa”, що у Татарові, Марія Герман розповідає, що цієї зими очікують більше туристів, ніж минулоріч. Принаймні це вже видно із кількості броней у готелі.

    “У нас вже майже увесь січень розписаний. Минулого року у цю пору так не було – бронювання йшло повільніше. Багато боялися через нестабільну ситуацію із пандемією, не знали, чи взагалі працюватиме готель”, – говорить Марія.

    Каже, що, окрім українців, частими гостями на зимовий сезон у їхньому готелі є туристи з Молдови та Білорусі. Влітку було багато туристів зі східних країн.

    “Якщо через нові штами вірусу, які зараз ширяться світом, не буде зовнішнього туризму, будуть закритими кордони, то українці взимку надаватимуть перевагу місцевим курортам, бо не буде куди подітися. Але в той же час у нас не буде й іноземних туристів”, – зауважує адміністраторка готелю.

    Активно готується до доброго сезону і найбільший гірськолижний курорт країни “Буковель”. Щороку тут приймають до 2 млн туристів і кажуть, що цей сезон не стане винятком.

    На грудень вже заброньовано більше 70% номерів, а на січень – аж 80%.

    “Ми дбаємо не тільки про хороший та якісний відпочинок наших гостей, але й про безпеку та здоров’я. Тому 100% персоналу туристичного комплексу «Буковель», які працюють і контактують з нашими гостями, пройшли повну вакцинацію та отримали дві дози вакцини від COVID-19. Також будемо дотримуватись усіх рекомендацій МОЗ”, – пояснюють у адміністрації курорту.

    Традиційно лижний сезон стартує, як тільки будуть сприятливі погодні умови: для роботи снігонапилювальної техніки потрібно 4-5 градусів морозу.

    У Карпати їдуть завжди

    На території Івано-Франківської області багато туристичних локацій. Щоправда, скупчення туристів є там, де наявна інфраструктура. “У нас багато різних локальних дестинацій для туризму. Питання тільки у тому, що географія популярних серед гостей територій Прикарпаття у нас незмінна з 2016 року, коли було запроваджено альтернативний моніторинг потоків. Йде мова про те, що туристи їдуть туди, де розвинута туристична інфраструктура. Це Яремчанщина, Верховинщина, Косівський район. І ця ситуація не змінилася навіть під впливом COVID-19”, – пояснив Віталій Передерко.

    Якщо брати до уваги офіційну статистику, то у 2020 році область відвідали 1,8 мільйона туристів та екскурсантів. Не менше, ніж 2 мільйони туристів очікують і за 2021 рік.

    “2021 рік був кращим, ніж 2020-й. Цифри ми знатимемо вже десь у лютому, коли зробимо закупівлю даних у мобільного оператора. Але чому я кажу, що кращий? Тому що туристичний збір у нас за 11 місяців цього року склав 10,1 млн грн. Ще влітку цього року він був більшим, ніж за весь попередній рік”, – говорить посадовець.

    Хоч Передерко зауважує, що статистика — річ відносна і не завжди достеменно відтворює реальну картину.

    “Статистика у нас в Україні недосконала. Дані, які надає Державна служба статистики, з кожним роком все гірші. Хоча ми розуміємо, що туристів таки більше”, – каже Передерко.

    Посадовець пояснює, що державна статистика оперує звітністю юридичних осіб, а у нас більшість бізнесу у сфері туризму працюють як ФОПи або взагалі не зареєстровані.

    Відповідно, той масив даних, який проходить через ФОПи, не потрапляє в офіційну звітність.

    “Тобто ми можемо говорити про те, що туристів у два рази більше, ніж подає статистика”, – підсумовує фахівець.

    Марія ЛУТЧИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!