На передовій – лікарі

  • Коли COVID-19 вирує у всьому світі, рятують нас люди у білих халатах. Однак сьогодні вони у захисних костюмах, з респіраторами, у рукавицях та окулярах. Вони – на передовій боротьби з коронавірусом.

    Станом на 18 квітня в Івано-Франківській області захворіли 287 медичних працівників. 111 з них працюють у лікарнях Івано-Франківська, 176 – у районних закладах. Є 98 хворих лікарів, 139 осіб середнього медперсоналу та 50 людей серед молодшого медичного персоналу. 121 медик уже одужав. Однак семеро медпрацівників померли.

    “Галицький кореспондент” поспілкувався з колегами декого з померлих медиків.

     Лікар від Бога

    9 квітня на 74-му році життя померла лікар-педіатр Івано-Франківської міської дитячої поліклініки Ірина Приходько. Жінка понад 45 років присвятила лікуванню та оздоровленню дітей.

    Директор міської дитячої поліклініки Олександра Любінець розповідає, що Ірина Приходько була висококваліфікованим працівником та мала високий авторитет серед колег та пацієнтів. Крім того, жінка довго працювала у дитячому притулку.

    Ірина Приходько

    “Ірина Павлівна працювала у нас від заснування медичного закладу, ще з 1970-х років. Це прекрасна людина та чудова колега. Мала досить поважний вік, але в реформу вступила, декларації з пацієнтами уклала, мала близько 600 підопічних”, – говорить Олександра Любінець.

    У медзакладі кажуть, що навіть припустити не можуть, де педіатр могла заразитися. З 16 березня поліклініка перебувала на карантині, там ввели суворий епідрежим. Усі педіатри працювали з пацієнтами у дистанційному режимі, лише по телефону. А діти, які потребували огляду, приходили до спеціальних постів, які встановили у поліклініці.

    25 березня Ірина Приходько пішла на лікарняний. Лікувалася вона амбулаторно. Пневмонії не було, стан був не важкий, як при вірусній інфекції. Згодом їй почало ставати гірше, тому 3 квітня її госпіталізували. Однак вже 9 квітня вона померла. Прижиттєво у неї була підозра на хворобу,  викликану коронавірусом, а вже посмертно її діагностували остаточно. Наразі ведеться епідрозслідування.

    “Вона була як людина-феєрверк. Ніколи ні на що не скаржилася, не сумувала, була веселою та позитивною. Могла завжди знайти спільну мову з пацієнтами, діти її дуже любили. Як мама була, всіх вона знала, і її всі знали і любили. Це велика втрата для нас!” – пригадує свою співробітницю Олександра Любінець.

    Пацієнти Ірину Павлівну пригадують як хорошого фахівця та добру людину. Стверджують, це лікар від Бога.

    “Вічна пам’ять! Це Лікар з великої літери, я щиро дякую за все, що зробила для нас ця людина. Шкода, що таких лікарів мало. Дуже сумно”, – каже франківка Оксана Мартинюк.  

    Захворіла у лікарні

    29 квітня від коронавірусу померла медсестра Калуської центральної районної лікарні Богдана Гриців. 41-річна жителька села Тужилів Калуського району працювала у медзакладі рентген-лаборантом.

    Жінка захворіла 5 квітня. Через чотири дні її госпіталізували в інфекційне відділення Калуської районної лікарні. Уже 13 квітня її перевели у відділення анестезіології та інтенсивної терапії Калуської центральної районної лікарні. З 16-го квітня жінка перебувала на апараті штучної вентиляції легень.

    Богдана Гриців

    Заступниця директора КНП «Районна лікарня Калуської районної ради» Богдана Кудла каже, що було велике навантаження на рентген-кабінет. Оскільки лікарня обслуговує як жителів міста, так і району, то було багато хворих, які мали підозру на коронавірус та  хворіли на нього.

    Медсестра працювала у захисному костюмі, із засобами індивідуального захисту – все згідно з нормативами. Заступниця директора каже, що важко визначити, як саме захворіла жінка. Вона все ж мусила брати безпосередню участь в обстеженні хворого. Найімовірніше, це сталося у лікарні, де був великий потік хворих.

    За словами заступниці, почалась хвороба у Богдани Гриців ще у березні. Вона мала підвищену температуру. Тоді звернулася до свого сімейного лікаря та зробила флюорографію. У неї виявили пневмонію, хвороба розгорталася стрімко, незважаючи на лікування та кисневу терапію. Лікували жінку згідно з усіма рекомендаціями та протоколами. 13 квітня її перевели у реанімаційне відділення, згодом підключили до апарату ШВЛ. Однак 29 квітня Богдана Гриців померла.

    “Вона 19 років пропрацювала у нас. Була хорошим професіоналом. Дуже добра. Ніхто на неї ніколи не скаржився: ані пацієнти, ані працівники лікарні. Напевно, немає жодної людини, яка б сказала про неї погано. Дуже її любили, і дуже нам її бракує”, – каже Богдана Кудла.

    «Ми так і осиротіли»

    10 травня на 58-му році життя від коронавірусу помер головний лікар Івано-Франківської станції швидкої медичної допомоги Ігор Ковалюк. До медиків чоловік звернувся ще 21 квітня. Лабораторно підтвердили діагноз COVID-19 через сім днів. Саме того дня, 28 квітня, стан лікаря погіршився.

    Його колега, лікар Івано-Франківської станції швидкої медичної допомоги Богдан Венник розповідає, що Ігор Ковалюк був добродушним та ніколи не тримав ні на кого зла. Завжди допомагав всім, якщо міг. Крім того, був вимогливим як до себе, так і до підлеглих. Вмів переконувати та знайти підхід до кожного працівника: і до водія, і до санітарки, і до охоронця чи гаражного робітника. Колектив важко переживає цю втрату. Коли очільник помер, працівники станції сказали: «Ми так і осиротіли».

    Ігор Ковалюк

    “Ми з ним знайомі ще зі школи. Після інституту він працював у сільській амбулаторії в Тернопільській області. Через 10 років почав працювати в Івано-Франківську. Спочатку був заступником начальника управління охорони здоров’я. Потім працював у лікарні на Мазепи. А на початку 2002 року очолив Івано-Франківську станцію швидкої медичної допомоги. І ось майже 19 років працював з нами”, – пригадував Богдан Венник.

    За його словами, коли внаслідок медичної реформи станція стала структурним підрозділом центру екстреної медицини області, Ковалюку не сподобалися ці зміни. Однак він не показував цього, а просто робив свою роботу.

    “Мав цікавий характер. Якщо брався за якусь роботу, то робив її якісно і завжди завершував. Також старався у всьому бути першим. Якось обласний комітет профспілки організовував спартакіаду медиків. Коли я запитав його, чи ми будемо брати участь, то він відповів – якщо будемо, то станемо призерами. Потім ми чотири роки поспіль мали перші місця”, – пригадує лікар.

    Працівники станції також не знають, як саме Ігор Ковалюк захворів, адже на виклики він не їздив. Але він приходив на нічні чергування, об’їжджав всі підстанції, допускав водіїв до зміни. Ймовірно, саме так він заразився.

    2008 рік. Навчання бригади швидкої медичної допомоги. На фото – Ігор Ковалюк та його колеги.

    “У нього довгий час був поганий стан, він перебував під апаратом ШВЛ. Поступив у лікарню 21 квітня. Ще дзвонив мені з лікарні, ми розмовляли. Але за кілька днів його перевели в реанімацію. Три дні був під апаратом ШВЛ і 10 травня помер”, – розповідає Богдан Венник.

     Одна з найперших

    60-річна Галина Куцела працювала старшою медсестрою у відділенні неврології Косівської центральної районної лікарні. 10 травня жінка померла від коронавірусу. Крім того, вона мала супутні хвороби.

    Завідувач відділення неврології Василь Дем’янюк розповідає, що у жінки була підозра на коронавірус. Згодом стан погіршився, тому її госпіталізували. Лікарі зробили комп’ютерну томограму, діагностували пневмонію та почали лікування згідно з протоколом. Під апаратом ШВЛ медсестра перебувала довго – близько місяця. За словами завідувача, Галина Куцела була одна з перших пацієнтів з COVID-19 і одна з найважчих.

    “Важко сказати, де вона могла заразитися. Вона була в лікарні, контактувала з хворими, виконувала свої обов’язки. Була з тих людей, які мали гарні організаторські здібності. Завжди мала іскру в очах. Дуже добре вміла організувати колектив”, – говорить Василь Дем’янюк.

    Медсестра працювала у лікарні понад 20 років. Завідувач відділення пригадує, що Галина була самовідданою медсестрою, на неї можна було покластися.

    “Таких працівників мало, і саме на таких тримається наша медицина. Була принципова, багато зробила для нашої лікарні. Завжди намагалася всім допомогти. Дуже її шкода”, – каже лікар.

    Ірина КУЙБІДА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!