Останнім часом збільшилась кількість повідомлень про масові харчові отруєння в різних регіонах України.
Тільки за останній місяць на Прикарпатті зафіксовано три спалахи кишкової інфекції з загальною кількістю понад 70 потерпілих. А зважаючи на те, що літо – пора проведення урочистостей, зокрема, весіль, а ще це період зростання кількості харчових отруєнь, то актуальними будуть нагадування про головні аспекти їх профілактики, пише Держсанепідемслужба області.
Нагадаємо, що харчове отруєння мікробної природи — це розлад травлення, який, як правило, викликаний споживанням недоброякісних продуктів, забруднених великою кількістю бактерій. Сюди входить чимала група захворювань (дизентерія, сальмонельоз, ієрсиніоз), причиною яких є бактерії і віруси. Крім того, є ще харчові токсикоінфекції – коли в продуктах або стравах накопичуються токсини різних мікроорганізмів. Людина може захворіти незалежно від віку і статі (нерідко страждають саме діти).
Необхідно зауважити, що забруднені мікробами продукти в більшості випадків мають вигляд свіжих, доброякісних та привабливих.
Основними причинами спалахів кишкових інфекцій є грубе порушення власниками чи керівниками закладів громадського харчування вимог санітарного законодавства: недотримання працівниками правил особистої гігієни, порушення технології приготування їжі, зберігання харчових продуктів в антисанітарних умовах та з порушенням правил товарного сусідства, без дотримання належного температурного режиму, порушення термінів та порядку проходження працівниками кухонь періодичних медичних оглядів, закупка продовольчої сировини без документів, що підтверджують їх безпечність.
Найнебезпечнішими для виникнення інфекції є багатокомпонентні страви та салати (в першу чергу заправлені майонезом і сметаною), кондитерські вироби з кремом, вироби з рубленого м’яса (котлети, рулети, паштети), холодець, заливне та ін. Ризикованим є також приготування страв із запасом – під впливом тепла у них швидко накопичуються у великих кількостях збудники інфекційних захворювань та продуктів їхньої життєдіяльності.
Під час вибору закладу громадського харчування для проведення урочистості звертайте увагу на чистоту не тільки банкетної зали, а й стан санвузлів, кухні, вигляд офіціантів, посуду тощо. Попросіть у адміністратора закладу підтвердження того, що всі працівники вчасно пройшли медичний огляд, що продукти закуповуються із документами, поцікавтесь у засобах масової інформації, на Інтернет-ресурсах відгуками про заклад, який ви обрали.
При складанні меню на святкування намагайтесь не включати до нього багатокомпонентні страви та салати або ж проконтролюйте їх приготування.
Нагадаємо, на Прикарпатті зафіксовано ще одне харчове отруєння на весіллі.