Під час виборчої кампанії чиновники нерідко використовують своє службове становище і надають конкурентні переваги близьким до себе учасникам перегонів. Щоб оцінити ймовірні ризики використання адмінресурсу на Прикарпатті напередодні президентських виборів, ОПОРА дослідила партійну приналежність керівників районних державних адміністрацій. Більше половини прикарпатських РДА інформацію про партійність своїх керівників надавати відмовились.
Згідно з результатами дослідження, на керівних посадах райдержадміністрацій Івано-Франківщини перебуває сім членів політичних партій та одинадцять безпартійних керівників. Інформацію про 33 особи, які входять до числа керівництва РДА, місцеві адміністрації залишили у таємниці, відмовивши у наданні інформації на запит ОПОРИ. На момент дослідження 5 керівних посад у райдержадміністраціях були вакантними.
З переліку осіб керівного складу РДА, партійну приналежність яких вдалося встановити, шестеро є членами політичної партії БПП “Солідарність”, а одна особа є членом ВО “Батьківщина”. Посади, які досліджувались: голова РДА, перший заступник, заступник та керівник апарату РДА.
В Івано-Франківській обласній державній адміністрації із семи посадовців керівного складу четверо є членами політичної партії БПП “Солідарність”, двоє позапартійних, а партійність одного із новопризначених у кінці листопада заступників голови ОДА ОПОРА не встановлювала.
“Із отриманої інформації важко оцінити рівень ризику використання цих органів виконавчої влади у виборчих цілях. Проте залучення посадових осіб до партійної діяльності є певним індикатором зони ризику під час виборів, зважаючи на досвід попередніх виборів. Також заради справедливості слід звернути увагу на те, що безпартійність не завжди свідчить про рівновіддаленість посадової особи від політичних суб’єктів, та часто є лише формальною незалежністю від партій. Ми також констатуємо, що значна частина РДА області приховує партійну приналежність свого керівництва. Зважаючи на це, ОПОРА звертає увагу органів влади на необхідності дотримання політичної неупередженості під час виборчого процесу та закликає посадових осіб утриматись від використання наявної у них влади і важелів впливу у передвиборчих цілях”, – зазначає Богдан Морикіт, координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами в Івано-Франківській області.
Громадянська мережа ОПОРА нагадує, що українське законодавство забороняє участь у передвиборній агітації органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам, їх посадовим і службовим особам у робочий час.
Нагадаємо, Батько військовополоненого моряка, що живе на Прикарпатті, досі не знає, яке поранення у сина