На Прикарпатті реставрують 200-літній храм

 • Із металопластиковими вікнами і хрестами з нержавійки може зустріти свій двохсотлітній ювілей церква у селі Кричка, що на Прикарпатті.

  У червні цього року парафіяни вирішили відремонтувати храм своїми силами на свій смак, проте не врахували те, що це пам’ятка архітектури місцевого значення, інформує “Суспільне”.

  Церкві – 200 років. У 1820-му році її перенесли в Кричку. Одні кажуть, що із Солотвина, інші – з Маняви“, – розповідає архітектор Андрій Савчук.

  Чоловік досліджує сучасну дерев’яну рекреаційну архітектуру Карпат та займається сакральною архітектурою. Церква в Кричці належить до пам’яток культурної спадщини місцевого значення.

  Андрій Савчук каже, щоб відреставрувати цей храм, потрібна проєктно-кошторисна документація. Роботи повинні проводити відповідні спеціалісти.

  Всі пішли їм (жителям Крички -ред.) на компроміс, і районна влада, зокрема, дозволивши почати ремонт без документів. Адже виготовити такий проєкт дорого“, – продовжує архітектор.

  Тож ремонтом церкви зайнялися парафіяни, зокрема, голова релігійної комісії, староста церкви, майстри.

  Люди, яких найняли віряни, познімали старі ковані 200-літні хрести, мотивуючи тим, що вони всі різні.

  Вони змінили форму маківки храму, зробили чисто таку москоську, нетрадиційну для нашої сакральної архітектури. Новий купол зробили нормально, розібрали старий, зняли бляху, і ніби все починалося добре. Але наступні частини покрівлі майстри криють по старій блясі“, – каже Андрій Савчук.

 • І додає, що це призведе до додаткового навантаження на будівлю. Архітектор запевняє, що через рік-два дах дасть просадку, і є ймовірність протікання.

  У церкві встановлять металопластикові вікна. Спочатку віряни запевняли, що лише три у восьмикутному барабані, щоб туди ніхто не ліз. Проте є інформація, що такі вікна поставлять всюди.

  Там взагалі спочатку мова йшла про металевий сайдинг на стіни. Ми криком кричали, бо то гаражі і автомийки ним обшивають. Потім були звернення і від районної ради. Люди запевнили, що все робитимуть, як має бути. Проте, приїхавши в село, ми побачили, що нічого не змінилося, продовжують як-небудь робити. Ставлять нові хрести з нержавійки, старі валяються попід церкву, нікому вони не треба”, – розповідає чоловік.

  Церква знаходиться в державній власності, але в користуванні громади. Будь-які дії фізичних чи юридичних осіб, які можуть спричинити руйнування цього храму, є протиправними.

  Читайте також:  На Верховинщині продовжують ремонтувати дорогу

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!