У прикарпатському селі витікає нафта у річку і людські городи

 • У селі Міжгір’я Дзвиняцької громади, що на Івано-Франківщині, зі старих законсервованих свердловин витікає нафта і забруднює городи місцевих жителів. 

  На одній із земельних ділянок у Міжгір’ї є дві свердловини, з яких колись видобували нафту. Місцевий житель та власник цієї ділянки Орест Зіняк каже, що свердловини працювали до 1959 року. Потім їх законсервували, бо вони були нерентабельними. З однієї з них у 1990 роках почав витікати газ, а через сім років — нафта.

  “У нафті є парафін, сірка та багато різних компонентів, які не дуже якісно впливають, наприклад, на плодові дерева. По-друге, замазученість є. Усе, що я посадив, всихається. Тут сливи у мене завжди сохнуть. Я їх щеплю, висаджую, але не допомагає. Тут навіть був мурашник, то мурашки теж перебралися подалі через несприятливі умови”, — говорить Орест Зіняк у репортажі Суспільного. 

  Щоб викачати нафту, яка витікала із законсервованої свердловини, Орест Зіняк звернувся в одне нафтовидобувних підприємств області. Однак спеціалісти відмовилися викачувати нафту, адже поблизу є високовольтна лінія. До того ж роботи для підприємства були нерентабельними, адже обсяг нафти в цій свердловині — недостатній, розповідає Орест Зіняк.

  Раніше на території Міжгір’я був нафтовий промисел. У селі та за його межами є 160 свердловин, каже староста села Василь Стефінів. Після закриття промислу більшість з них були законсервовані, а зараз зі свердловин витікає нафта.

  “Тут є вгорі свердловина, вона має витоки. Забруднення — це результат цієї свердловини, бо десь є тріщина в трубі чи проржавіло. І є витоки цієї нафти. Вони почали з’являтися десь 10 років тому. Є проблема, адже це все потрапляє у потік та в річку Луква, яка впадає у Дністер”, — розповів Василь Стефінів.

  Забруднитися також можуть підземні води та джерела з лікувальною водою, які є на території села.

  Василь Стефінів говорить, що коли у 2015 році став сільським головою, зі свердловин, в яких були витоки, сировину викачувало підприємство “Богородчанинафтогаз”. Воно мало спеціальний дозвіл до 2022 року. Проте у 2019-у Державна служба геології та надр України цей дозвіл скасувала, а в селі та околицях почалися витоки нафти.

  “У 2020 році, коли я ще був заступником сільського голови, ми всюди зверталися. Готували листи й звернення від територіальної громади. Ми просили, щоб можна було хоча б дозволити надзвичайній комісії територіальної громади ухвалити якесь рішення, знайти фірму, яка зможе утилізовувати, ліквідовувати те все”, — додав Василь Стефінів.

  Крім того, староста села кілька разів звертався до влади Дзвиняцької громади, щоб ті допомогли їм з витоком нафти. У сільраді, каже Василь Стефінів, відреагували лише на останнє звернення. Тоді створили спеціальну комісію, яка виїхала на місця витоку.

  Голова Дзвиняцької громади Ганна Вітюк розповіла, що вони зверталися в Державну службу геології та надр України з проханням повідомити, хто має дозвіл на роботи в селі Міжгір’я. Керівництву громади відповіли, що такого дозволу не має жодна фірма. Тому доведеться шукати підприємство, яке виконуватиме ці роботи.

  “Будемо укладати договір з фірмою, яка має дозвіл на такі роботи. Таким чином вона прибиратиме територію, що забруднена”, — сказала Ганна Вітюк.

  Читайте також: у Коломиї запрацювали підземні контейнери для відходів

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!