На території Прикарпаття у рамках проєкту міжнародної технічної допомоги ЄС “Розвиток транскордонного співробітництва щодо популяризації об’єктів історичної та культурної спадщини на транскордонній території Румунії й України – HE-CROSS”, здійснили 3D-сканування об’єктів історико-культурної спадщини.
Представлення відбулося сьогодні, 30 червня, в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу, пише “Галицький кореспондент“.
Реалізація проєкту розпочалася 5 лютого минулого року.
Його мета — активізація та поглиблення співробітництва щодо дослідження стану, збереження та популяризації об’єктів історичної спадщини на транскордонній території Румунії й України, підтримання культурного діалогу між громадянами Сучавського повіту та Івано-Франківської області. Також підвищення обізнаності серед туристів про історико-культурну спадщину двох регіонів.
“Сучавський університет розробляв майже 20 різних проєктів з різними партнерами. Зараз з колегами з Івано-франківська будемо просувати туристичний потенціал Івано-Франківщини для туристів з Румунії і так само просувати наш туристичний потенціал для туристів з Франківщини. За цей рік пандемія не дала нам працювати в тому ритмі, як планували, тому зараз представлення проходить трішки з запізненням”, — розповів Стефан Пуріч координатор проєкту, проректор з університетського іміджу, міжнародних відносин та європейського розвитку Сучавського університету “Штефан чел Маре”, Румунія.
За словами координатора, окрім пандемії була ще одна перепона. З 2019 року встановили нові правила для квадрокоптерів, згідно з якими їх не можна використовувати, як раніше. І тепер є багато питань щодо проведення наступних фото й відеозйомок з квадрокоптера.
“Як проректор і член команди хочу відзначити, що міжнародна співпраця є дуже актуальною для розвитку вищої освіти й пропагування сучасних досліджень. Це перша перемога щодо спільного проєкту з університетом Сучави. Це надзвичайно актуальний проєкт, для нього ми закупили нове сучасне обладнання. Було важко, але наша команда змогла це реалізувати, — поділився Олег Мандрик перший проректор ІФНТУНГ.
Здебільшого для сканування обрали церкви, замки й костьоли, пам’ятники національного значення. Надавали перевагу маловідомим, для яких ще не створили багато інформації.
“Історико-культурна спадщина це безцінний ресурс, який використовується туристами. Знаєте, що в нас є унікальна етнографічна палітра, і кожен з представників має свої архітектурні стилі. Я був дуже радий, коли приблизно рік тому до нас прийшли з цим проєктом. Оцей транскордонний проєкт вніс щось нове, те що є в тренді давно в світі — 3D сканування об’єктів. Це дуже потрібна річ, — наголосив Віталій Передерко, начальник відділу туризму Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій Івано-Франківської облдержадміністрації.
Він запропонував декілька ідей, які можна втілити на основі надбань проєкту. Перша ідея — робити віртуальні листівки з доповненою реальністю, але доповнити їх голограмами з різними виступами, які б розповіли про ці об’єкти. Це закодувати в маленький код. Ще одна ідея — зробити тактильні копії всіх об’єктів для того, щоб показати їх людям з інвалідністю, які не можуть власними очима глянути на цей об’єкт.
Віталій Передерко вважає, що з такими копіями можна створити музей.
Менеджер проєкту Микола Приходько продемонстрував результати реалізації проєкту.
Так у рамках проекту сформували перелік актуальних об’єктів історико-культурної спадщини (50 на території Івано-Франківської області) та базу даних 50-ти історико-культурних об’єктів на території Івано-Франківської області. Здійснили лазерне 3D-сканування, фотографування та зйомку з квадрокоптера 50-ти об’єктів історико-культурної спадщини на території Івано-Франківської області. Відремонтували й облаштували приміщення Геологічного музею ІФНТУНГ. Провели тренінги для представників туроператорів і туристичних агентств, туристично-інформаційних центрів і бюро.
Читайте також: Прикарпаття подало на конкурс “Велика реставрація” дев’ять проєктів