На роботу після 30

  • При прийомі на вакантну посаду деякі роботодавці відмовляють потенційним працівникам, встановлюючи вікові рамки чи звертаючи увагу на стать претендента. Іноді відмовою при прийомі на роботу може стати навіть зовнішній вигляд.

    Що у таких випадках говорить закон, спробував з’ясувати «Галицький кореспондент».

    «Не питали ні диплом, ні освіту»

    Франківчанка Христина Шаварська активно шукає роботу і постійно моніторить сайти із вільними вакансіями. Нещодавно компанія «Будсервіс» розмістила оголошення про те, що шукає у штат офіс-менеджера для роботи з клієнтами, проте у вимогах до майбутнього працівника чітко було прописано – вік повинен бути у межах від 20 до 30 років.

    «Побачивши вимогу «від 20 до 30 років», я зателефонувала до контактної особи із оголошення – Тараса. Запитала його: «Якщо мені 32, то вже пора на пенсію?». Він відповів, що умови прийому на роботу встановлює керівництво, – говорить Христина. – Ніхто не питав про наявність диплома чи хто я за освітою. Просто почувши, скільки мені років, зі мною попрощалися».

    Франківчанка розповіла, що вперше стикається із обмеженнями за віком для майбутніх працівників, хоча вже має досвід роботи на різних посадах: працювала касиром-оператором та адміністратором.

    Обмеження «від 20 до 30 років» пояснили тим, що потрібно знайти працівника у зал роздрібної торгівлі, тож, мовляв, вказано «наближений вік, щоб уникнути 70+». Представник роботодавця запевнив: керівництво переглядає резюме майбутніх працівників, і якщо претендентам 32 чи 35 років, то це не означає, що працівник не зможе обіймати цю посаду.

    Христина Шаварська натомість стверджує: ніхто не запропонував їй заповнити анкету. «У той момент, коли контактна особа, почувши, скільки мені років, кинув слухавку, мені стало неприємно. Цікаво, що робить керівництво фірми із тими працівниками, яким виповнилося за тридцять?» – розмірковує вона.

    Керівник одного з підрозділів компанії «Будсервіс» Володимир Іванович (прізвище називати відмовився) пояснив, що пріоритетом є не вік кандидата, а його бажання  заробляти гроші і постійно вчитися, щоб кар’єрно зростати. Мовляв, на цю посаду шукають молоду людину, але анкети кандидатів, яким більше 30 років, також будуть розглядати.

    Володимир Іванович зауважив, що досвід роботи для претендентів на посаду офіс-менеджера не обов’язковий. Немає також особливих вимог до освіти, готові взяти, скажімо, навіть філолога, бо “у наш час не варто опиратися на те, що пише в дипломі”.

    Щодо вікових вимог у анкеті, він зауважив також, що зараз на посадах працюють здебільшого люди віком 40-60 років, а молодь не може влаштуватися на роботу.

    До речі, через кілька годин після розмови вікові обмеження «від 20 до 30» із тексту оголошення на сайті зникли, але днів за три вони знову з’явилися. Ще й в оголошенні дописали, що шукають на посаду чоловіка.

    «Найперше запитали, чи заміжня»

    Кілька місяців тому франківчанка Ростислава Мартинюк також шукала роботу. Знайшла оголошення в Інтернеті про те, що на роботу в офіс у туристичну фірму шукають офіс-менеджера. Дівчина одразу передзвонила на вказаний в оголошенні номер, і їй наступного дня призначили співбесіду.

  • Найперше представник роботодавця поцікавився у Ростислави, чи вона заміжня. Дівчина здивувалася цьому і перепитала: як сімейний стан впливає на виконання обов’язків? Їй пояснили, що в офісі працює багато жінок, у яких є маленькі діти і які змушені часто  відпрошуватися, бо малюки то хворіють, то їх у дитячий садок треба відвести. Роботодавець зазначила, що бачить на цій посаді людину старшого віку, у якої немає малих дітей.

    Ростислава також згадує, що раніше їй доводилося чути відмови від роботодавців через свою зовнішність. «Мені говорили, що шукають на вільну вакансію дівчинку приємної зовнішності, бо клієнти хочуть бачити працівницю із фігурою 90-60-90. Навіть у двадцять першому столітті роботодавці дискримінують людей за якимись ознаками, судять про людей за зовнішнім виглядом», – зауважила вона.

    Закон недосконалий

    Директор Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василь Цимбалюк зазначає, що станом на 1 травня в області перебуває на обліку близько 8 тисяч осіб, які шукають роботу. З них 6700 мають статус безробітного і отримують соціальну допомогу. Тим часом на ринку праці 2 тисячі вакансій, які внесені в базу даних центру. Найбільший попит – на робітничі професії (слюсар, токар, тракторист, бульдозерист, швачка) та професії сфери послуг (кухар, кухонний працівник). Середня заробітна плата складає 5400 грн.

    Найбільше безробітних, за даними центру, серед осіб віком від 18 до 35 років із вищою освітою. Чимало безробітних жінок віком 30-40 років, які, до речі, частіше звертаються до центру зайнятості, ніж чоловіки.

    За словами Цимбалюка, іноді приходять у центр роботодавці, які шукають працівників певного віку та статі.

    Згідно із чинним законодавством, як повідомили в управлінні Держпраці в Івано-Франківській області, роботодавцю заборонено необґрунтовано відмовляти у прийнятті на роботу, висувати будь-які вимоги дискримінаційного характеру, зокрема і вікові обмеження, в оголошеннях (рекламі) про роботу та під час проведення добору працівників (навіть на співбесіді), а також вимагати від осіб, які шукають роботу, подавати відомості про особисте життя.

    Вимоги щодо віку, рівня освіти, стану здоров’я працівника може встановлювати лише законодавство України.

    Тобто в таких випадках, про які розповіли “Галицькому кореспонденту” шукачі роботи, роботодавець відверто порушує закон, якщо при укладенні трудового договору встановлює обмеження чи надає перевагу за віком чи статтю.

    Водночас законодавство, забороняючи відмовляти усім охочим, підштовхує роботодавця, який потребує на посаду особу певного віку чи статі, до різних хитрощів. Наприклад, працівника, який не влаштовує, звільняють за невиконання покладених обов’язків або знаходять інші причини.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!