На службі громадянському суспільству

  • Останнім часом часто чуємо про суспільне мовлення, але далеко не всі знаємо, що це таке. Про особливості суспільного мовлення, його становлення в реаліях сьогодення та про те, чи бути абонентській платі за суспільне мовлення, ми попросили розповісти продюсера філії ПАТ НСТУ «Івано-Франківська регіональна дирекція «Карпати» – єдиного представника суспільного мовника в нашій області – Галину Держипільську.


    Якщо говорити доступно, то що таке суспільне мовлення?

    Суспільне мовлення – це перший в Україні справді незалежний мовник, що служить і підзвітний лише громадянському суспільству. Ми працюємо відкрито та прозоро,  починаючи від новин та закінчуючи розважальними програмами. У нас немає замовних сюжетів чи програм. Ми працюємо за стандартами Суспільного, де основними критеріями є неупередженість, баланс думок, оперативність та інші невід’ємні складові справді чесної журналістики. Ми створюємо дружну команду професіоналів по всій Україні, адже наше завдання полягає у тому, щоб працювати як один злагоджений механізм. У своїй роботі переймаємо найкращий досвід суспільних мовників у світі: BBC у Великій Британії, Deutsche Welle у Німеччині, NHK в Японії.

    – Як змінилася робота ТРК «Карпати» в умовах реформи суспільного мовлення?

    У нас змінилася сітка мовлення на радіо і телебаченні. Сім разів на день у прямому ефірі виходять інформаційні випуски новин та щоденна суспільно-політична програма «Тема дня». З квітня UA: КАРПАТИ виготовлятиме власну розважальну передачу «Ранок». Зараз команда займається облаштуванням студії та розробкою концепції.

    Також ми перейшли до нової сітки мовлення і у відрізках радіоефіру. Наш курс – на левову частку саме прямих ефірів з інтерактивом і спілкуванням зі слухачами.

    Важливо зауважити, що ми повністю відмовилися від політичної реклами. Вона з’явиться лише у період передвиборної агітації, але вже на інших умовах, ніж раніше.

    Що відрізняє телерадіокомпанію суспільного мовника, зокрема UA: КАРПАТИ, від будь-якої іншої?

    Ми з усіма колегами підтримуємо дружні стосунки. Бо завжди, коли запитують про конкуренцію, я кажу, що ми – не конкуренти, а колеги. Адже кожен займає свою нішу і робить свою роботу. Наскільки якісно, це оцінить суспільство. UA: КАРПАТИ
    не обслуговує жодні державні органи чи політичні структури. Ми працюємо виключно в інтересах наших громадян. І наші слухачі та глядачі це відчули. Адже за результатами соціологічного дослідження, яке проводила компанія KANTAR TNS, половина опитуваних висловили довіру до UA: КАРПАТИ загалом та наших новин зокрема.

    Хто фінансує суспільне мовлення?

  • Законом «Про суспільне телебачення та радіомовлення України» передбачено, що держава забезпечує фінансування НСТУ в розмірі не менше 0,2% видатків загального фонду державного бюджету за попередній рік. Тобто у 2018 р. ця сума повинна була скласти 1 млрд. 534 млн. гривень, натомість було виділено 776 млн. 563 тис. гривень. Тобто нам виділили суму, майже вдвічі меншу за ту, що передбачена законом. Нас недофінансовують і пояснюють це тим, що у державі зараз є більш вагомі видатки. Через недофінансування маємо великі перерви у мовленні – з 10.00 до 13.30 та з 21.00 до 7.00. Така модель фінансування неефективна. Її потрібно переглянути, аби політики не могли впливати на суспільне мовлення.

    Чи правда, що у майбутньому планують увести абонентську плату на фінансування суспільного мовлення?

    Про це йдеться. Зараз соціологи проводять дослідження і з’ясовують, чи можуть і чи хочуть українці платити за Суспільне. Звісно, коли люди думають про те, щоб вистачило на харчування та комунальні послуги, ніхто не захоче платити зайві гроші з власних кишень. Тому, зважаючи на це, виділили чотири роки бюджетного фінансування, за які Суспільне має зміцнити власні позиції на українському ринку медіа та довести споживачам, чому варто платити за нього і чому воно їм потрібне. Однак вже другий рік поспіль недофінансування не дозволяє вкладати кошти у виробництво якісних програм і технічне переоснащення.

    – Недавно ТРК «Карпати» однією з перших отримала логотип «UA:». Що це змінило?

    Нас, як і наших колег-суспільників з інших областей, моніторили на предмет дотримання стандартів журналістики та відсутності «джинси», тобто замовних чи проплачених матеріалів. Моніторили як радіо, так і телебачення. Ми – третя регіональна ТРК, що отримала цей логотип. Перед нами були Сумська та Рівненська телерадіокомпанії. Нам було легше позбутися таких речей, як, до прикладу, комерційні матеріали на телебаченні, бо нашому ТБ лише три роки. Тому весь колектив активно прийняв реформи та нові стандарти. На радіо ситуація була дещо складнішою, проте працівники зрозуміли, що необхідно змінювати підходи до роботи, працювати за новими стандартами. Тож для нашої ТРК це певний ребрендинг.

    Яка перспектива розвитку UA: КАРПАТИ?
    Наші журналісти зараз активно працюють над створенням свого унікального контенту, який був би не тільки сучасним і динамічним, але, в першу чергу, відображав проблематику, здобутки і колорит нашої області. Зараз у Києві триває процедура пітчингів – відбору кращих проектів для різних платформ суспільного мовлення. Відбирають проекти за напрямками: суспільно-політичні програми, просвітницькі, спортивні, культурні чи розважальні. Від нашої філії в пітчингу беруть участь вісім таких проектів. Ті, що пройдуть далі, будуть запущені у виробництво, як тільки отримаємо потрібне фінансування.

    Розмовляла Роксолана БИЧАЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!