На спомин із тюрми: Мешканка Калуша на засланні вишила ікону риб’ячою кісткою 

 • Розалія Рига, перебуваючи на засланні у Магадані, вишила ікону “О Мати Божа, спаси нас!”. Зараз вона експонується у Бережанському краєзнавчому музеї на Тернопільщині. 

  Ікона розміром 12 на 12 см. Знизу напис – “На спомин із тюрми” і дата – “20 травня 1949 року”. Вишита ікона виторочками з жіночих хусток та зі спідньої білизни. Голки у тюрмі забороняли. Жінки вишивали кістками від риби, які передавали чоловіки з сусіднього табору.

  “Якби в тюрмі дізналися, що вишиває Богородицю, додали б мамі ще п’ять років, – розповідає 83-річний Роман Рига, син Розалії. – Після виходу з тюрми вона ховала ікону у швейній машинці. Після маминої смерті ми не могли знайти реліквію. Торік дізналися, що мама передала її в музей”.

  Історію ікони опублікував прото­ієрей Євген Заплетнюк, інформують berezhany.in.ua .”Жінка привезла додому лише те, що було їй найдорожче, – ­ікону Богородиці, до якої молилася, – каже отець Євген.

   Розалія Рига (1914–2004) родом із села Рай (Тернопільщина). Школу закінчила у Калуші, на Івано-Франківщині, вивчилася на кравчиню. 1932 року вийшла заміж за Григорія Ригу із села Верхня, народили синів Романа та Ігоря.

  Чоловіка Григорія розстріляли 1946 року. На початку 1949‑го арештували Розалію Ригу. Вирок – 25 років таборів. Жінка вийшла на волю після смерті Сталіна – 1956-го. Повернулася до Раю. Працювала у Бережанах на овочево-сушильному заводі.

  766931_1_w_1200

  Нагадаємо, В Івано-Франківську дошкільнята відсвяткували День вишиванки

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!