Напівлегальний шлях до знань

  • Потреба в репетиторах в Україні постійно зростає. І ціни на їхні послуги також. Великий попит на уроки англійської мови, відтак і пропозиція достатня. За додаткові гроші пропонують підвищити рівень базових шкільних предметів, а також навчити нового – програмування, живопису тощо, навіть підготувати до вступу в школу.

    Особливо актуальними послуги репетитора стають перед іспитами – ДПА та ЗНО. Ледь не всі старшокласники, які успішно здали зовнішнє оцінювання, займалися на додаткових платних уроках. Чому так відбувається: недопрацьовують педагоги чи самі діти не хочуть вчитися, поганий контроль з боку керівництва школи, управління освіти чи батьків? Чи зміниться ситуація зі вступом у дію нового закону про освіту, який може бути прийнятий вже у вересні?

    Ціна питання

    Цілі репетиторства можуть бути найрізноманітніші – від підготовки до школи, поліпшення знань з окремих предметів (математики, історії, політології, української мови та літератури, іноземних мов) і до набуття спеціалізованих навиків на уроках креслення, малювання (навіть живопису), юриспруденції, програмування, музики тощо.

    Ціни на послуги репетитора в Івано-Франківську дуже різні. Найбільше пропозицій від вчителів англійської мови, вартість занять від 60 і до 300 грн. за годину, переважає ціна 70-80 грн. Завжди актуальними залишаються математика та українська мова – 70-100 грн. за годину. Іноземні мови (польська, іспанська, німецька, французька) – від 60 до 150 грн.

    Пропонуючи свої послуги, фахівець обов’язково вказує стаж роботи. На окремих ресурсах можна знайти відгуки про роботу того чи іншого педагога. Не зайвими в резюме є кілька слів про себе. Та, попри все, найкраще працюють рекомендації від тих, хто вже користувався послугами того чи іншого репетитора.

    Мотивація до знань

    Необхідність додаткових занять за окрему плату зумовлена кількома причинами, мотивація в кожному конкретному випадку різна. Причина може бути як у вчителях, так і в дітях.

    Директор ліцею для обдарованих дітей із сільської місцевості Василь Стефанишин вважає, що в західному регіоні діти часто залишаються напівсиротами. Не буквально, а через те, що батьки виїжджають за кордон у пошуках роботи, кращої оплати праці, щоб утримувати сім’ю. Діти ж ростуть без нагляду і недостатньо відповідально ставляться до уроків, домашнього завдання, коли педагоги викладають матеріал, вони його не засвоюють. Їх не контролюють вдома, дідусі та бабусі часто не можуть вплинути на онуків. Репетитора у такому випадку наймають для кращого засвоєння навчального матеріалу. Репетиторство також актуальне, коли треба здавати ЗНО. Коли зовнішнього оцінювання не було, питання здачі екзаменів вирішували інакше. Наразі ж репетитора беруть у 9-11 класах, щоб підняти рівень знань дитини.

    “Репетиторство саме по собі не є поганим. Тут важливо, як керівництво навчального закладу ставиться до фаховості вчителів, слідкує за тим, на якому рівні викладається предмет. Найголовніше у навчальному процесі – принцип доступності. Важливо, щоб педагог зміг донести до дітей необхідні знання”, – висловлює свою позицію директор.

    Новий закон про освіту, що був проголосований у першому читанні у жовтні минулого року, і, ймовірно, буде розглянутий вже на вересневому засіданні Верховної Ради, передбачає багато змін в освітньому процесі. Вони стосуватимуться як роботи вчителів, директорів, надання більшої свободи вибору учням, так і легалізації репетиторства. Відтак важливо, щоб на темі репетиторства не спекулювали вчителі, адже виникає спокуса неякісно викласти предмет, щоб додатково заповнити прогалини в знаннях учнів за окрему плату. Для цього адміністрація закладу повинна контролювати процес навчання, проводити систематичні перевірки, «зрізи» на початку і всередині року, аналіз успішності учнів. Водночас і батьки мають контролювати якість наданих їхнім школярам знань, питати, чому проводиться чи не проводиться той чи інший урок, вивчається та чи інша тема, вважає Стефанишин.

    Популярні послуги

    Давати дитину на додаткові заняття до репетитора чи ні – питання індивідуальне. Популярність репетиторства пов’язана зі ЗНО, щоб поліпшити свої результати і вступити у вищі навчальні заклади. Таку думку висловлює голова громадської організації “Мами Прикарпаття” Мар’яна Вершиніна.

    Послугами репетиторів користуються і після початкової школи, щоб вступити в інші навчальні заклади, наприклад, гімназії. Це дієво, багато дітей таким чином дійсно підвищують рівень своїх знань. Це і хороша альтернатива для тих батьків, які не мають часу займатися з дітьми.

    “Ще один нюанс у тому, що нині в класах велика кількість дітей, часто ця цифра перевищує 30 учнів. У переповнених класах один вчитель навчити всіх не може. Крім того, у кожного учня різне сприйняття, задатки, здібності, базовий рівень. Тож для тих дітей, у кого є проблеми або додаткові потреби, заняття з репетитором – це гарний вихід”, – зауважує активістка.

  • Хоча не варто відкидати і те, що деякі вчителі недобросовісно ставляться до своїх обов’язків і спеціально створюють потребу в додаткових послугах. Найбільший попит нині на англійську мову, продовжує Вершиніна. Ціни – від 50 до 200 грн. за годину, часто використовують групові заняття, по троє-четверо дітей у групі, так дешевше. Але ефективність таких занять різна, адже є діти, які потребують індивідуального підходу, інші ж добре працюють у групах і стимулюють один одного. Актуальною є підготовка до ЗНО, ціна на такі послуги – 100-150 грн. за півтори години.

    “Загалом, на думку батьків, з якими я спілкуюся, репетиторство є ефективним, – зазначає Вершиніна. – Після таких занять діти, які вчаться у посередніх школах, вступають у ВНЗ. Головне, щоб самі педагоги не зловживали і не стимулювали цей процес”.

     

    Обов’язок консультувати

    У роботі кожного педагога передбачені консультативні години у післяурочний час – по одній або дві на тиждень. У цей час вчителі зобов’язані надавати безплатні консультації, проте часто самі діти не хочуть йти на такі заняття. Аж коли підходить період іспитів, батьки беруться за голову і намагаються надолужити втрачене вже за гроші.

    “У нас консультативні години є обов’язковими, я особисто відвідую такі заняття. На жаль, дітей на них ходить мало. Тому і батьки мають тримати це питання на контролі. Педагог повинен повідомити, в який час у нього передбачені консультації, а також мотивувати дітей ходити на ці заняття, пояснювати, для чого він це робить”, – продовжує Василь Стефанишин.

    Часто самі вчителі замовчують той факт, що в їхню роботу входять обов’язкові консультації. Тим паче, не називають години, впродовж яких здійснюють їх. Очевидно, що таким учителям краще опустити цей момент, а свій час продати додатково.

     

    Тіньовий аспект

    Ще один нюанс нового закону про освіту: репетитори повинні будуть сплачувати податок зі своєї вже легальної діяльності. Це може спричинити перехід репетиторських послуг у “тінь”. Репетитори будуть показувати або частину свого доходу, або, як і зараз, працювати нелегально, не декларуючи додаткового заробітку.

    У фіскальній службі повідомляють, що репетитори повинні до 1 травня декларувати свої доходи за минулий рік і сплачувати ПДФО та військовий збір. Зрештою, як і всі інші особи, які надають платні послуги: лікарі, електрики, сантехніки тощо. Щоправда, зараз це відбувається на добровільних засадах, що у нашій країні не завжди працює.

    Громадський активіст Роман Островський вважає, що вчителям слід підняти заробітну плату, тоді й потреба в репетиторстві відпаде. Чи вплине на ситуацію новий закон, поки що говорити зарано, його дію можна буде аналізувати, коли він вступить в силу.

    Мар’яна Вершиніна зауважує, що репетиторство варто легалізувати, хоча вона не впевнена, що це станеться швидко. За її словами, якщо педагог має високий рейтинг довіри, його рекомендують, і, як наслідок, він ставить високу ціну на свої послуги – це добре для всіх. Учні мають можливість отримати якісні знання, а вчитель, маючи хороший рівень викладання і підхід до дітей, має нагоду отримати додатковий дохід. Учителів є багато, і не завжди зарплата, яку вони отримують, відповідає їхньому рівню. Цей аспект можна вважати лакмусовим папірцем, тестом на професійну придатність педагога.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!