(Не) читаючі підлітки

  • 23 квітня у світі відзначили День книги. За даними Українського інституту книги читання посідає лише дев‘яту сходинку у дозвіллі підлітків. Книгам передують зустрічі з друзями та споживання відеоконтенту. Також соціологи дійшли таких висновків: хлопчики читають суттєво менше за дівчат. «Кожен п‘ятий підліток в Україні не читає книг» – такого висновку дійшли вже дослідники Міжнародної програми з оцінювання освітніх досягнень учнів (PISA). То хто вони – (не) читачі підлітки?

    Читаючі підлітки

    «Десь у 3 класі я побачила, як на перерві моя однокласниця читала якусь книжку, а потім з іншими дуже бурхливо її обговорювала. Я хотіла бути причетною до такого дійства, тому теж прочитала її. Після того почалась моя шалена любов до книг, яка триває досі», розповідає про початок читацького шляху одинадцятикласниця Олена Машталяр, яка свого життя без книг вже не уявляє.

    Каже, до бібліотеки змалку її водила мама. Далі – сама. Олена погоджується, що існує проблема читання серед підлітків – багато хто не знаходить це заняття цікавим.

    «Вже протягом довгого часу я заповнюю своє оточення читаючими людьми. Інтернет – ось де їх можна знайти. Я підписуюся на різні книжкові блоги, де є люди, які теж люблять читати. Дружити з книголюбами – означає завжди бути натхненним і піднесеним».

    Привчати змалку

    Сімейна психологиня Ірина Волощук вважає, що любов до книжок формується у 4 роки. Саме у цьому віці дитина має добре розвинену уяву, отож може моделювати прочитане у себе в голові, що допомагає зрозуміти сюжет книжечки. Правильним буде не змушувати, а заохочувати дитину: у спокійній, домашній атмосфері запропонувати почитати разом. Щоправда, можливо, прийдеться добре постаратися, щоб заволодіти увагою дитини. Вони ж у такому віці дуже активні!

    «За 20 хвилин перед сном – найкращий час для читання. Також треба пам’ятати, що на кожен вік – своя книга. Тут роль також грає стать: у дівчаток швидше розвивається образне мислення, тому їм обираємо історію з акцентом на емоції, стосунки, почуття. Хлопчикам – на дію» – радить психологиня. Також згадує, що варто обирати яскраві книжечки з ілюстраціями.

    Велика кількість батьків прагнуть навчити свою дитину читати чимшвидше, вважаючи, що зроблять цим краще для дитини. Але не варто травмувати дитину тим, щоб вона читала те, чого ще не в силі зрозуміти. Набагато важливішим у такому віці  зацікавити дитину і викликати інтерес до книги.

    Велику роль також грає атмосфера у сім‘ї. Якщо дитина ніколи не буде бачити маму чи тата з книгою, то навряд у неї з‘явиться інтерес до читання.

    Проблеми шкільної літератури

    Серед підлітків побутує думка, що шкільна література відбиває бажання читати. Часто нарікають на застарілість програми.

    Філологиня, вчителька української мови та літератури у школі Святомира Возняк, каже що охота до читання – річ примхлива, особливо коли мова йде про підлітків. «Неочікувана оцінка, чергова особиста драма, нудний урок чи поняття (не) крутості. Такий собі літературний біг з перешкодами. Думаю, все залежить від віку, підходу і авторської позиції», – говорить вона.

  • Часто підліткам не вистачає простої життєвості у творах – все занадто дивно і не зрозуміло. Учням середньої школи хочеться більше сучасної, пригодницької літератури з елементами фантастики; а учням старших класів – книг, які б розповідали про таких, як вони.

    Святомира Возняк ділиться власним прикладом – завжди шукає нові способи зацікавлення учнів: «У мене це цілий арсенал з воркбуками, літературними мапами, тактильними і метафоричними картками, форум-театром, грою в літературний гольф, дослідження мистецьких ДНК тестів. Ми вчимось не просто читати твори, а торкатися їх, втілюватися в них, бути їхніми персонажами».

    Мотивація читання

    Ще один хороший спосіб мотивації – книжкові блоги. Практично усі підлітки щодня дивляться в Інстаграмі своїх улюблених лайфстайл, фешн чи інших блогерів, згідно власних захоплень. Зараз у Інстаграмі є багато книжкових блогів, які ведуть підлітки, де діляться рецензіями на прочитані книги. Одна з них – франківчанка Марта Ланяк, яка веде свій блог з 2017 року.

    «Коли мені було приблизно 7 років, я вперше сіла читати самостійно, а далі пам‘ятаю, як в 11  прочитала усю історію про Гаррі Поттера. Відтоді книги остаточно стали частиною мого життя», – розповідає вона.

    Марта каже, що в її оточенні мало читаючих людей: більшість читає 2-3 книги на рік. Проте не бачить у цьому проблеми, бо читання – це вибір кожного. Вважає, що головна проблема сучасного покоління – небажання витрачати свій час на сотні сторінок тексту, бо їм ж легше подивитися відео на 15 секунд.

    «Соціальні мережі – ідеальна платформа для популяризації книги та культури читання. Книжкові блогери – як книга порад, де у кожного є свій смак, але багато людей слідують цьому. Після цього і починають читати більше» – каже блогерка. Розповідає, як їй писало багато підлітків, яких її блог надихнув на знайомство з книгами, а в подальшому на створення свого блогу.

    «Варто викинути з голови підлітків те, що читають лише одні ботани і зануди. Дати їм в руки книгу, яка підійде під їхні вподобання – от і все. Тут роль відіграє також одна формула: правильна книга у правильний час», – підсумовує Марта.

    Юлія Метенько, гурток журналістики Міського центру дитячої та юнацької творчості

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!