“Нелегітимний фарс”: реакція світу на вибори президента Росії

  • Згідно з першими результатами виборів президента РФ, оприлюдненими російською ЦВК, Володимир Путін забезпечив собі ще один шестирічний термін на посаді.

    Водночас світові уряди та лідери не вважають проведення цього голосування демократичним, пише “Суспільне”.

    Реакція США

    Зокрема, речник Білого дому в Раді Безпеки ООН у неділю ввечері різко виступив проти очевидної перемоги Путіна на виборах, пише Reuters.

    “Вочевидь, немає вільних чи чесних виборів, враховуючи, як Путін ув’язнив політичних опонентів і не дозволив іншим кандидатам балотуватися проти нього”, — сказав речник.

    Реакція МЗС Німеччини

    Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що результати виборів “нікого не здивують”.

    “Правління Путіна є авторитарним, він спирається на цензуру, репресії та насильство. “Вибори” на окупованих територіях України є недійсними та є ще одним порушенням міжнародного права”, — йдеться у дописі міністерства на X (раніше Twitter).

    Реакція Зеленського

    Володимир Зеленський у вечірньому зверненні заявив, що Путін “захворів на владу та робить усе, щоб правити довічно”.

    “Цей діяч має закінчити на лаві підсудних у Гаазі — саме це ми маємо забезпечити. Усі у світі, хто цінує життя й порядність”, — сказав глава української держави.

    Президент наголосив, що за всі злочини, які російське військо вчинило на території України заради “довічної влади Путіна” — має бути справедлива відплата.

    Реакція Чехії

    У МЗС Чехії заявили, що вибори в Росії 15-17 березня 2024 року не відбулися прозоро і демократично.

    “Вони відбувалися під час загарбницької війни проти України та в умовах систематичного придушення російського громадянського суспільства, незалежних ЗМІ та будь-яких проявів опозиції”, — йдеться у повідомленні.

    Підкреслюється, що низка кандидатів у президенти, особливо тих, хто виступає проти агресії проти України, були відсторонені від балотування. Громадяни Росії не мали доступу до повної та незалежної інформації, а також можливості обирати кандидатів, які виступають проти чинного режиму. Окрім того, російська влада знову не допустила місію спостерігачів Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) стежити за ходом голосування.

    “Росія організувала голосування на окупованих територіях України. Чеська Республіка не визнає проведення цього нелегітимного виборчого фарсу в Автономній Республіці Крим і місті Севастополі та частині Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України. Окупація зазначених територій є порушенням незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України відповідно до Статуту ООН та принципів міжнародного права”, — наголосили у чеському МЗС.

    Відзначається, що мета Росії полягає у тому, щоб вкотре легалізувати результати своєї агресивної політики щодо України. Водночас вона неодноразово порушує міжнародне право, коли втручається в суверенітет іноземних держав.

    “Ми вважаємо, що громадяни Росії повинні мати право обирати керівництво держави на дійсно вільних і демократичних виборах”, — підсумували в дипломатичному відомстві.

    Реакція міністра Великої Британії

    Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Камерон написав на платформі Х, що на території України незаконно провели вибори, виборці не мали вибору і не було незалежного моніторингу ОБСЄ.

    “Не так виглядають вільні та чесні вибори”, — написав Кемерон.

    Реакція МЗС Польщі

    В МЗС Польщі заявили, що голосування в Росії проходило в умовах крайніх репресій проти суспільства, що унеможливлювало вільний, демократичний вибір.

  • Що відомо про вибори президента Росії

    За офіційними даними, явка виборців становила 74,22%.

    За даними екзит-полу Всеросійського центру вивчення громадської думки (ВЦВГД), Володимир Путін набрав 87% голосів. Екзит-поли Фонду суспільної думки (ФСД) вказують, що Путін лідирує з результатом у понад 87%.

    За словами співголови російського руху “Голос” (визнаний у РФ іноагентом) Станіслава Андрійчука, наразі аналіз явки на вибори президента РФ “вказує на фальсифікації”.

    Загалом на карту виборів “Голосу” надійшло 1 648 повідомлень про порушення.

    “У деяких регіонах РФ явка зовсім неприродна, вона намальована там у деяких територіальних виборчих комісіях: усі сусідні дільничі виборчі комісії показують приблизно однаковий відсоток за явкою аж до десятої частки. Такого у реальному житті не буває. Це ознака відвертої фальсифікації”, — пояснив Андрійчук.

    Вибори в Росії, а також на окупованих територіях України та в анексованому Криму проходили протягом трьох днів. 17 березня — був третім, останнім днем голосування.

    Читайте також: РФ залишиться загрозою навіть після кінця правління Путіна, – глава МЗС Латвії

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!