Немає вакцинації – немає роботи

  • В Україні розширився перелік професій, для яких вакцинація від COVID-19 під час карантину є обов’язковою. Так, з 31 січня невакцинованих працівників комунальних підприємств, установ та організацій відсторонятимуть від роботи без збереження заробітної плати. Чи вплине це на робочий процес підприємств в Івано-Франківську?

    Відсторонення є проблемою

    Михайло Смушак, заступник міського голови Івано-Франківська, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Івано-Франківської міської ради, розповідає, що в місті більшість працівників комунальних підприємств вакциновані. Про наказ щодо відсторонення невакцинованих працівників усіх вже повідомили. Однак є поодинокі випадки, коли люди принципово не хочуть вакцинуватись, і навіть такі радикальні методи їх не переконують.

     

    Ставлення людей до наказу щодо відсторонення теж різниться, каже заступник міського голови. Усе залежить від людини: ті, хто не сприймає вакцинацію, ставляться до таких наказів негативно. Але більшість з розумінням відносяться до цього, мовляв, є закон і його потрібно виконувати.

    Наразі, щоб повернутися до роботи, відстороненому працівнику потрібно зробити щеплення першою дозою вакцини від COVID-19 або надати медичний висновок на підтвердження протипоказання до щеплень від коронавірусу. Варто зазначити, що особи, які перехворіли, можуть отримати у лікаря довідку, яка дозволяє відтермінувати вакцинацію до трьох місяців.

    “Насправді відсторонення невакцинованих є проблемою. Тому що є такі працівники, яких можна замінити іншими й це не сильно вплине на виробничий процес, – говорить заступник міського голови. – А є такі підприємства, де перекрити відсторонення якоїсь кількості людей буде складно. І це вплине на роботу підприємства, але ми маємо виконувати норму законодавства”.

    Багато хворих

    Як розповів директор КП “Електроавтотранс” Віталій Голутяк, на підприємстві працює понад 500 людей. Станом на 1 січня вакцинованих працівників було приблизно 50%, а станом на вечір 20 січня – 91%. Якщо враховувати тих, хто має відтермінування, – 93%. 

    За словами директора, декілька працівників підприємства мають протипоказання до щеплення, а одна людина вже написала заяву на звільнення. Але категоричності до вакцинації не спостерігається, тому більшість людей ще вакцинуються. Поки що в “Електроавтотрансі” недовакцинована частина водіїв і працівників ремонтних служб.

    “Якщо та частина водіїв не вакцинується, то це може викликати перебої з нарядами. Можливо, ми не зможемо забезпечити всі маршрути, – розповідає директор. – Але проблема в тому, що зараз багато водіїв хворіє, навіть вакцинованих. Тому в нас можуть виникнути проблеми й до 31 січня”.

    Ковід забрав життя

    Керівник комунальної установи “Івано-Франківська міська аварійно-рятувальна служба” Олег Бевський каже, що у них немає невакцинованих працівників. Усі щеплені, як мінімум, однією дозою вакцини від COVID-19. Таким чином, з 31 січня МАРСіани працюватимуть у штатному режимі.

    “Спочатку з вакцинацією у нас було, як і в суспільстві, – були прихильники й противники, – розповідає керівник. – До постанови Кабміну було 60% вакцинованих, після неї, у кінці грудня, вакцинувались інші”.

    Від початку пандемії в установі перехворіли 60% працівників, це близько 12 людей, зазначає Олег Бевський. А минулого року COVID-19 забрав життя одного з працівників. Тому всі МАРСіани ставляться до вакцинації відповідально і з розумінням.

     А якщо всі зупиняться?

    Володимир Шпег, начальник відділу по роботі зі споживачами контакт-центру “Івано-Франківськводоекотехпром”, повідомив, що на підприємстві є 625 працівників, з них 85 ще не вакциновані. Каже, зараз деякі люди хворіють на коронавірус, тож у перші дні наказу їх не відсторонять через відтермінування. Крім того, є працівники з протипоказанням до вакцини. 

    За його словами, щоб працівникам було простіше, на самому підприємстві організовували вакцинацію від коронавірусу. До «Івано-Франківськводоекотехпрому» приїжджала бригада й проводила вакцинацію безпосередньо на підприємстві. Якщо після щеплення працівникам ставало погано, їх відпускали додому і замінювали іншими. А підприємство працювало у звичному режимі.

    Хоч Шпег і вакцинувався від COVID-19, все одно відсторонення від роботи невакцинованих вважає неправильним. Він зауважив, що не всі працівники контактують з людьми, наприклад, слюсар виходить на роботу і весь день сидить в каналізаційній мережі.

    “Вакцинація має бути добровільним профілактичним щепленням для кожного. Я вважаю неправильним відсторонювати від роботи такі важливі організації, як комунальні служби, – наголошує Володимир Шпег. – От просто уявіть картину, якби всі працівники водоканалу відмовилися від вакцинації. Забезпечення життєдіяльності міста як би відбувалося? МОЗ би забезпечувало?”

    Він наголошує, що серед хворих на коронавірус працівників є й вакциновані. А серед невакцинованих є ті, які ще жодного разу не хворіли.

    З листопада без роботи

    Відсторонення невакцинованих працівників розпочалось ще в листопаді. Тоді, згідно з постановою Кабінету Міністрів України, відстороненню від роботи підлягали нещеплені працівники закладів освіти, наукових установ, центральних органів виконавчої влади й місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів.

    У перший же день, 8 листопада, в Івано-Франківській територіальній громаді через відсутність вакцинації відсторонили 76 працівників закладів освіти. 16 листопада стало відомо, що загалом на Прикарпатті відсторонили 575 невакцинованих освітян.

    Станом на 21 січня у Франківській громаді 100% працівників усіх 122 закладів освіти вакциновані двома дозами, розповідає директор департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Ігор Максимчук.

    “Якщо я не помиляюся, то станом на сьогодні відсторонених працівників у нас не більше 20. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів, зарплата в них не зберігається, стаж також, – говорить Ігор Максимчук. – Їх замінюють інші вчителі, тож таке відсторонення ніяк не вплинуло на організацію освітнього процесу”.

    За словами директора департаменту, були поодинокі випадки, коли люди звільнялися з роботи, бо не хотіли вакцинуватись. Це були як педагогічні, так і технічні працівники, для яких це було принципово.

    Ігор Максимчук нагадав, що для функціонування закладу освіти в “помаранчевій” зоні карантинних обмежень має бути 80% щеплених працівників закладу двома дозами вакцини, у “червоній” – 100%. 

    У понеділок, 24 січня, Івано-Франківська область повернулась у “червону” зону карантину. Та дитячі садки і 1-4 класи працюють у звичному режимі. А 5-11 класи перейшли на “дистанційку”.

    Світлана ТИМЧУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!