Сьогодні, 1 лютого, в Івано-Франківську презентували книгу “Нереабілітована пам’ять”.
У книгу лягли сотні сторінок історій з архіву СБУ, які відкривають читачам трагічні сторінки історії Західної України 40-50-х років ХХ століття. Тут описано долі людей, які потрапили у жорна нацистського та більшовицького тоталітарних режимів, та продемонстровано справжнє обличчя радянських «визволителів» західноукраїнських земель.
Упорядник праці Сергій Адамович розповідає, що основою для написання стали реальні історії з архівів СБУ.
“Книга є результатом роботи в архівах СБУ, також описуються свідчення очевидців. Ця книга розкриває обличчя наших “визволителів”. Кожна історія є особлива, коли виходив з архіву СБУ, думав про те, що не таке і погане наше життя”, – каже Сергій Адамович.
Один із авторів, Роман Кобильник, розповів про те, що праця над книгою була дуже складною:
“Сама робота була дуже цікава, треба було опрацювати великий масив архівів, це цікава і скрупульозна праця. Для того, щоб знати долю людини, потрібно було прочитати всю справу. Книга про те, що кожен учасник таких подій є героєм, бо герой не лише той, хто воює, йдеться також про всіх людей, які допомагали”, – ділиться Роман Кобильник.
Він зазначив також, що книга написана розмовною цікавою мовою, але художніх метафор немає – трагічні історії цілком реальні. Автори сподіваються продовжити роботу, адже є ще близько 60 000 неопрацьованих справ того часу.
У 2016 році на прес-конференції координатор проекту Сергій Адамович розповів, що “Нереабілітована пам’ять” започаткована не тільки для того, щоб дослідити історичні події часів української визвольної боротьби у 20 столітті, а й допомогти відновити справедливість.