Незвідана Городенківщина: чи був парох Винограда Костянтин Цісик родичем Квітки Цісик?

  • Дослідження стародруків Городенківщини породило справжню історію-розслідування. На цей раз пов’язаною із родиною Квітки Цісик, якій цьогоріч виповнилося б 70 років. Староста села Острівець Михайло Юрчишин надіслав фото Євангелія місцевої церкви, на сторінці якого був вказаний меценат і прізвище священника «К. Цісик», пише «Галицький кореспондент».

    У той момент спрацювала журналістська цікавість – чи не був він родичем славнозвісної співачки Квітки Цісик?

    Фото сторінки з давнього Євангелія, с. Острівець

    Думка виникла невипадково, адже відомо, що її батько Володимир Цісик був уродженцем Коломийщини, а село Острівець розташоване неподалік Гвіздця Коломийського району.

    Пошуки на Коломийщині

    Пошук почався від сина Костянтина Цісика – Омеляна Цісика, видатного літературознавця, ревного дослідника писемної спадщини Тараса Шевченка і до того ж батька Дарії Цісик – єдиної жінки у Проводі ОУН, дружини одного з лідерів ОУН Лева Ребета, якого в Мюнхені (як і Степана Бандеру) підступно вбив агент КДБ Богдан Сташинський.

    Омелян Цісик

    Оскільки греко-католицький священник Костянтин Цісик народився 1852 р. у с. Ліски (2 червня минає 171-а річниця від дня його народження), а його син Омелян в с. Малий Ключів, що належали колись до Коломийського повіту, то пошуки спершу почалися звідти. Але безрезультатно. На жаль, не вдалося довести, чи пов’язаний о. Костянтин з родиною Квітослави Цісик. Це й не дивно, адже до цього часу здебільшого досліджувався родовід співачки по маминій лінії, прадід якої, Василь Нагірний, був відомим галицьким архітектором. Натомість родовід по батьковій лінії досліджувався не так ґрунтовно й там чимало білих плям.

    Бережанський слід

    Але з часом в мережі Інтернет натрапила на наукові публікації працівників Бережанського державного історико-архітектурного заповідника, зокрема про бережанську родину Квітки Цісик. Й там справді йшлося, що Костянтин Цісик – це рідний брат Олександра Цісика (дідуся співачки, якого в селі чомусь називали Олексієм чи Олексою). Вони сини Тимофія та Катерини Цісиків. А значить діти отця Костянтина – Омелян, Зиновій і донька Олена (можливо, були й інші діти) – двоюрідні з батьком Квітки Цісик Володимиром Цісиком, талановитим львівським скрипалем. Завдяки цій публікації доля звела з працівником Бережанського заповідника Ігорем Мельником, який і надав для статті деякі світлини. Та серед них, на жаль, немає фото самого Костянтина Цісика.

    Саме Олена Цісик і пов’язана з Бережанщиною, яка свого часу вийшла заміж за о. Василя Танчака, уродженця с. Лісники, що біля Бережан. Сам Василь Танчак з 1965 року був радником Верховного Архиєпископа Йосифа Сліпого. З Бережанщиною пов’язаний і син Костянтина Цісика – Зиновій, який як і його батько став священником. Служив спочатку у Мечищеві, відтак у Жукові, а останній спочинок віднайшов у с. Лівчиці на Львівщині. Також відомо, що внуки Костянтина Цісика Олег (син Омеляна) був вояком УПА і загинув у роки Другої світової війни, а Мирон Танчак (син Олени) служив у складі дивізії СС «Галичина».

    Добрі справи Костянтина Цісика

    Як парох в с. Виноград і декан Жуківського деканату, що на Тлумаччині, Костянтин Цісик був національно свідомою людиною. Виноградська церква була материнною церквою (цьогоріч минає її 150-а річниця), а в ближніх селах Хвалибозі та Острівці – дочірні. Тому й не дивно, що К. Цісик встигав, напевне, бути душпастирем як у Винограді, так і в Острівці, де й зберігається Євангеліє з його прізвищем.

    Чимало добрих справ зробив для Винограда о. Костянтин Цісик. За матеріалами Михайла Гоблика, автора книги про історію села «Село над Чорнявою», о. Костянтин був у Винограді головою «каси Стефанчика», яка надавала селянам позику для покращення господарства, освятив місце під будівництво читальні «Просвіти», гуртував навколо себе дітей та молодь. У 1905 році з його благословення у Винограді заснували товариство «Січ». Пам’ятають свого доброго душпастира і в Острівці. На жаль, архівні церковні документи як у Винограді, так і в Острівці не збереглися, які могли засвідчити чимало корисної діяльності Костянтина Цісика. Парафіяни настільки любили свого пароха, що зі сльозами на очах проводжали його в останню дорогу.

  • Пошуки могили тривають

    Пошуки могили декана й пароха Винограда були непростими, але знову, на жаль, усе безрезультатно. Було розуміння, що колись, зазвичай, ховали священників за місцем служіння. Саме тому пошуки тривали саме у Винограді, адже в Острівці його могили немає. Проте старий цвинтар у селі настільки заріс чагарниками, що розшукати місце спочинку виявилося неможливо. Серед кількох прочищених стежок удалося віднайти могилу священника Юліана Мащака, наступника К. Цісика, та напіврозвалену могилу, ймовірно, родини попередника декана – о. Василя Островського. А це значить, що можливо, десь серед зарослей стоїть і самотня могила Костянтина Цісика. Шкода, що старий цвинтар у такому занедбаному стані, адже люди, які зробили чимало для Винограда, заслуговують на належний пошанівок.

    Могила о. Зиновія Цісика

    Ось так інтелігентна родина Цісиків відроджувала національний дух українців чи не по всій Галичині. І особливо приємно, що родичі легендарної співачки Квітки Цісик були дотичні й до Городенківщини.   

      Юлія МАРЦІНІВ

    Як ми повідомляли раніше, «Галицький кореспондент» розпочав своєрідне «полювання» на стародруки Городенківщини. Перший наш матеріал – Незвідана Городенківщина: одне з найдавніших Євангеліє зберігається у Чернелиці

    Другий матеріал – Незвідана Городенківщина: Поточище – перше село в Україні, де постав пам’ятник Каменяреві – Івану Франку

    Третій матеріал – Незвідана Городенківщина: перша приватна школа була відкрита в Рашкові

    Четвертий матеріал – Незвідана Городенківщина: покутське коріння родини письменника Нестайка

    П’ятий матеріал – Незвідана Городенківщина: листи із заслання організатора драматичного гуртка в Слобідці зберігаються й досі

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!