Німці у Станиславові 1941 року: в мережі з’явилося унікальне відео

 • Впродовж вже 6 років у всіх можливих архівах Європи ми, журналісти “Вежі”, шукаємо кінохроніку міста за часів австрійської, польської чи німецької окупацій. Завдяки прикарпатцю Анатолію Бойківу вдалось вийти на унікальну кінохроніку Станіслава 1941 року. Довелося роздобути її аж у Москві.

  На сьогоднішній день, це всього друге відоме відео міста під час Другої Світової війни.

  Перше, нагадуємо, було оцифроване нами кілька років тому і стосується воно повернення радянський військ до Станіслава в 1944 році. Також відомий сюжет про бої угорських та німецьких військ під Станіславом. Проте дії відбуваються поза межами міста.

  Отож, унікальне відео. 14 серпня, 1941 рік. Угорська влада, яка пробула у місті близько двох місяців, передає свої обов’язки німцям. На подію приїздить губернатор дистрикту «Галичина» Карл фон Ляш. Будівлі оформлені свастиками. В кадри потрапляє стометрівка, вулиця Вітовського, Курбаса, сквер Міцкевича та фасад театру. Відбувається урочиста дефіляда німецької та української поліції. Після звірств більшовиків, нову, ще невідому владу вітають місцеві чиновники, духовенство та прості жителі. Але через кілька місяців, більшість з них добряче розчаруються.

 • Цікаво, що Ляш, в честь приїзду якого відбувались урочистості, проживе ще після цих подій трохи менше року. Після втручання Гітлера його знищать свої ж німецькі спецслужби за приховування та привласнення в особливо великих розмірах контрибуції, накладеної на Львівське ґетто, а також цінностей з львівських музеїв.

  Нагадаємо, Станція Крути: у Франківську влаштували реконструкцію бою українських юнаків з червоногвардійцями

 • Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!