Нове життя старого заводу

 • В Івано-Франківську вирішили дати нове життя занедбаній промисловій зоні. Вже з перших днів весни один із поверхів заводу «Промприлад», що на вул. Сахарова, відкриває двері для перших гостей, але у кардинально іншому вигляді. Тепер там розмістять офіси, коворкінг, крафтові майстерні, дитячий простір та заклади харчування. Як зовсім неочікувана локація готується стати місцем зустрічі, роботи та відпочинку – розповідає наш кореспондент.

  Колись потужний завод «Промприлад» був найкращим підприємством Міністерства приладобудування СРСР. Створене в Івано-Франківську обладнання експортували у десятки країн світу, а виробляли його – більше чотирьох тисяч працівників. Згодом кількість працівників значно зменшилась, як і потенціал заводу, гігантська територія була частково викуплена, а місцями зовсім занедбана.

  Такою є історія потужної споруди у самому центрі міста. Надихнувшись ідеєю створити у ній щось нове і дати цій території друге життя, БО «Тепле місто», ГО «Інша освіта», «Garage Gang» та «CANactions» об’єдналися заради втілення нового формату освітньої та креативної платформи на базі заводу «Промприлад». Схожим похизуватися Україна ще не може – на противагу бізнес-проектам, організатори мали на меті створити щось різнопланове і водночас дати можливість заводу заробляти на себе. Тривалі роздуми та формування ідеї, дев’ять місяців реконструкції, створення унікального дизайну на території площею 1732,8 кв. м – і масштабний проект «Промприлад. Реновація» вже показав перші результати.

  5 березня презентували пілотну частину проекту, який передбачає створення у стінах старого заводу сучасного інноваційного центру, де перетнуться чотири основні напрямки розвитку регіону: освіта, мистецтво, нова економіка та урбаністика. Ці галузі, як і сучасний простір, не матимуть нічого спільного з класичним уявленням про них – у завод вдихнули нове життя. Територію хочуть використати не лише для втілення бізнесових ідей, а й для того, щоб дати області черговий поштовх для розвитку, адже платформа стане чудовим місцем для поширення досвіду між фахівцями та втілення нових ідей.

  «Реновація – це не лише нові стіни і ремонт, для нас це більше новий зміст цього простору. Це перехід від матеріального виробництва до ідейного продукту. Суть у тому, що простір дає новий сенс для міста через поєднання інновацій у різних напрямах», – пояснює ідею Ольга Дятел, представник ГО «Інша Освіта».

  На третій поверх заводу «Промприлад» можна потрапити з вулиці Сахарова металевими сходами. Зовсім непримітний ззовні, він справді вражає зсередини: просторий центр площею майже 2 тис. кв. м, у якому вже починають працювати галерея, конференц-зала і готуються до відкриття урбан-лабораторія, мультимедія лаб, танцювальна школа, дитячий простір, освітні програми, кафе та бар.

  Всі партнери проекту по-своєму особливі й запропонують франківцям те, що справді варте уваги. До прикладу, «Промприлад» прийняв відкриту майстерню «Шуфля». Наталя Найда, оператор майстерні, розповіла про плани. Тут спершу розмістять невелику крафтову майстерню, де виготовлятимуть шкіряні сумки чи гаманці, а згодом у цих стінах можуть запустити повне виробництво. По сусідству з ними згодом розмістять також Fab Lab – майстерню з обладнанням для роботи з деревом, металом, 3D-принтерами.

  Також на «Промприладі» займуться сучасною освітою дітей, розмістять офіс ІТ-компанії, проводитимуть прес-конференції та зустрічі. Наразі цей простір – єдина локація в Івано-Франківську, де можна буде прийняти конференцію з тисячами відвідувачів. Галерея сучасного мистецтва з’явилася тут чи не першою. Відпочити можна буде також у кафе чи барі, а на літній терасі проводитимуть вечірки.

  У цьому приміщенні розмістять й управління інвестиційної політики Івано-Франківської міської ради. Заступник міського голови Богдан Білик зауважує, що можливостей для того, щоб представляти бізнес у такому широкому ракурсі в Івано-Франківську, ще немає, а ідея розташування управління саме там, де розвивається бізнес, є дуже важливою.

  Засновники проекту обіцяють ще багато цікавого і запевняють, що такого немає більше ніде. «Схожі за формою та ідеєю місця у світі та Україні є, але такого ж не знайти. Наше основне спрямування – це інтегральний розвиток для міста, в усіх його сферах. Наша модель –унікальна. В принципі, у світі не так багато чогось подібного, а точної копії немає. Ми вивчали досвід і порівнювали, щоб створити унікальний простір. Ми шукаємо свою форму, яка конкретно в нашій ситуації, у цьому часі і цій країні буде доречною», – розповідає Юрій Филюк, керівник платформи «Тепле місто», співзасновник проекту.

  Для того, щоб створити унікальний простір, засновники проекту заручилися підтримкою з-за кордону. Реновацію «Промприладу» підтримала значна кількість іноземних компаній (зокрема, американська агенція SRI International), котрі провели масштабне дослідження регіону, аби зрозуміти, що саме йому потрібно.

  Як зазначають організатори, на співпрацю з ними світові організації відкрито йшли тому, що така ідея є унікальною й у світі лише починає розвиватися. Спроби зручно поєднати разом абсолютно різні галузі лише починають практикувати у Європі чи Сполучених Штатах, тому напрацювання «Промприладу» є дуже цінними.

  Досвід запозичували звідусіль. Для перевтілення промислових зон скористалися, зокрема, досвідом Німеччини. Тому до Франківська завітала Зінгрід Німер – співзасновниця і керівник ufaFabrik у Берліні. Вона розповіла про те, як нове життя в Європі отримують індустріальні зони, і саме такі платформи стали частинкою великою ідеї франківського сучасного простору.

  Проект підтримали також Фонд ім. Роберта Боша, BMW Foundation, Німецьке товариство міжнародного співробітництва GIZ та багато інших. Кількість партнерів та підприємств зростатиме, як і збільшуватиметься територія та бажання відкривати для Івано-Франківська все нові і нові горизонти.

  Завітати на завод можна вже сьогодні, він працює у тестовому режимі і до кінця весни наповниться новим життям. Ділячись планами на майбутнє, Юрій Филюк розповів також про те, що територія заводу дозволить розміщувати тут доволі масштабні виробництва, відпочинкові зони для дорослих та дітей, зали для перегляду кіно, численні офіси та атракції. Та це все – у перспективі, наразі реновація «Промприладу» триває.

  Марта БАРАНЕЦЬКА

  Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!