Нове життя старої лікарні

  • Близько двадцяти відділень в Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні роками потребували ремонту та осучаснення. Наразі 80% із них вдалося відновити та довести до стандартів європейської медицини. Разом з оновленням лікувального закладу, яке триває, його керівництво виношує амбітні плани на майбутнє.

    Великий ремонт

    «Комфортні умови мають бути забезпечені кожному», – наголошує головний лікар ЦМКЛ Тарас Масляк. Тому одним із перших тут відремонтували відділення екстреної допомоги, або приймальний покій, куди в першу чергу поступають усі хворі.

    Декілька років тому вдалося зробити капремонт та адаптувати старе приміщення майже 200-річної лікарні до вимог сучасності. Над оновленням приймального покою франківські лікарі працювали разом з румунськими колегами, які й розробляли проект.

    «Ми зробили так, щоб при масовому поступленні хворих можна було прийняти майже 100 осіб одночасно», – каже Тарас Масляк. Він зауважує, що насправді це небагато, тільки мінімум, але все зроблено за стандартами європейської медицини – великі холи, коридори та палата, де при потребі вміститься 30 ліжок.

    Заввідділення Олена Хабер пояснює, що завдяки такій реновації медики можуть одразу надавати допомогу пацієнтам: «Людину привозять, ми на місці ставимо діагноз та починаємо лікування, а далі з крапельницями вже можемо возити по всіх необхідних обстеженнях».

    За її словами, бувають і випадки, коли пацієнту лягати в лікарню не потрібно, проте його необхідно просто прокапати та колоти десь два дні. Для цього організували спеціальну протишокову палату.

    Також у число перших відремонтованих потрапило відділення судинної неврології. Для лікарні ремонт цього відділення був надзвичайно важливим, адже тут лежать найхворіші, зокрема після реанімації та інсульту. У відділенні повністю оновили палати, встановили системи кондиціонування та нові вбиральні.

    Також півтора року тому відремонтували відділення консультативної поліклініки, частково – хірургію, операційні блоки та деякі інші відділення. Останнім вдалося оновити кардіологічне відділення. Його ремонт тривав рік, а коштувало осучаснення близько 1,3 млн. гривень.

    Старалися покращити умови не тільки для пацієнтів, а й для персоналу, особливо для лікарів, які чергують цілодобово. Для них облаштували кімнати відпочинку, душові, ординаторські, закупили нові меблі та встановили системи кондиціонування, поставили холодильники.

    Потрібні зміни

    Головний лікар ЦМКЛ зазначає, що змінювати щось у лікарні потрібно весь час, та ділиться амбітними планами на майбутнє.

    «У нас дуже багато мрій, які ми хочемо втілити у процесі розвитку лікарні, – розповідає Тарас Масляк. – Наприклад, побудувати стоянку. Думаю, вона має бути надземною і двоярусною». Але й на цьому зупинятися не будуть – наверху стоянки хочуть облаштувати вертолітний майданчик.

    А цьогоріч планують хоча б частково відремонтувати урологічне відділення, що у старому корпусі лікарні. За підрахунками, осучаснення там буде затратним через старі конструкції. «Наприклад, якщо на більш сучасні відділення потрібно витрачати 1,5 млн. грн., то у цьому випадку – близько 4-х мільйонів», – зауважує головлікар.

    Оскільки сума – немала, то для фінансування ремонтних робіт залучають різну допомогу: міські та позабюджетні кошти, благодійні внески людей. «Багато хто дорікає нам за благодійні кошти, які збираються, але за ті мінімальні гроші ми стараємося зробити комфортні умови для франківців. І це дуже важливо, бо бюджетних грошей нам стало б на півтори палати чи відділення», – пояснює пан Масляк.

    У планах також – ремонт ревматологічного та гнійно-хірургічного відділень, придбання ангіографа (апарат для спеціального рентгенологічного дослідження кровоносних судин та серця – ред.) та вдосконалення лабораторії.

  • Крім того, планується створити новий відділ – з пересадки нирок. На Прикарпатті таких операцій не роблять, а проблема існує. Вже навіть сформована спеціальна бригада, яка зараз проходить навчання.

    «Хочемо також побудувати новий корпус, – продовжує головлікар. –  Проте гроші на це виділили наші партнери, бо коштів уряду та міста замало. Та є свідомі люди, наші пацієнти, які згрупувалися і хочуть самі профінансувати будівництво додаткового сучасного відділення консультативної допомоги».

    Вікно у світ

    Лікарня тісно співпрацює з колегами зі Сполучених Штатів, Польщі, Австрії, Румунії, Угорщини, Німеччини та Литви. Також робочі поїздки здійснювалися в Японію та В’єтнам. Зазвичай протягом року практикується 8-15 транскордонних програм різного типу. З-за кордону навіть приїжджали перевіряючі, які обстежували, чи може ЦМКЛ брати участь у таких програмах.

    «У цих поїздках ми з колегами бачимо інші установи, вчимось, як мають правильно працювати відділення, приймальний покій, лабораторії», – акцентує головлікар.

    Цьогоріч на навчання відправляли вже три групи старших медсестер і медсестер. Тепер же планують послати молодший медперсонал або санітарів. До речі, на поїздки лікарня витрачає мінімальні кошти, адже все здебільшого оплачується самими програмами.

    Медсестра ендоскопічного центру діагностики і лікування Ірина Мальона розповідає, що у грудні разом із чотирма колегами практикувалась у Румунії, в місті Бая-Маре. «Я зрозуміла, що певні відмінності у нашій роботі є, але це стосується матеріального забезпечення. У них немає проблем з ремонтами апаратів, інструментарієм та підручними засобами, – ділиться враженнями вона. – Ми нічим не гірші від них, але якби нам дали таке матеріальне забезпечення, то ми б точно не відставали».

    Також Німеччина подарувала лікарні 25 реанімаційних ліжок, із США передали постільну білизну та розхідний матеріал (пробірки для збору крові, контейнери для калу та інше) на 300 тис. доларів. Головлікар вважає, що цим тепер лікарня забезпечена років на 30. Окрім того, закордонні друзі подарували ЦМКЛ ходуни та коляски.

    Проте і наше обладнання може зацікавити іноземців. Так, пан Масляк згадує, що під час перебування румунської делегації у центральній міській лікарні їм сподобались ліжка, вироблені у Франківську, і румунські колеги навіть захотіли замовити їх собі.

    Крок уперед

    Словом, Івано-Франківська ЦМКЛ розвивається, і великим кроком вперед її головний лікар вважає медичну реформу. Мовляв, тоді вони зможуть заробляти чітко і ясно – від кількості пацієнтів. «Так отримають гроші і лікарі, і сама лікарня як структура», – додає він.

    На завершення Тарас Масляк наголошує на тому, що працівникам закладу потрібно працювати над собою і приходити у лікарню тільки з посмішкою. Бо завдяки цьому пацієнти матимуть бажання лікуватися у ЦМКЛ, що на сьогодні для лікарні дуже важливо.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!