Нові дороги – нові аварії

  • На Івано-Франківщині, попри всі зусилля поліції та місцевої влади, постійно зростає кількість дорожньо-транспортних пригод. У 2021 році їх сталося понад 4200 – і за цією цифрою ховаються сотні скалічених людських життів. Які ж причини такої кількості автотрощ і що з цим можна зробити?

    Мовою страшних цифр

    У 2021 році на Івано-Франківщині правоохоронці зафіксували 4241 дорожньо-транспортну пригоду. Більшість із них – легкі аварії без потерпілих, і слід розуміти, що насправді таких ДТП трапилося значно більше. Адже у випадках невеликих пошкоджень авто водії складають «європротокол», а до правоохоронців переважно не звертаються.

    Втім, у 866 випадках у ДТП постраждали чи загинули люди. У поліції наводять ще кілька жахливих цифр: за рік на Прикарпатті у ДТП загинуло 118 людей, а ще 1116 – отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості. Також за минулий рік на території області зареєстрували 147 ДТП за участю дітей, в яких загинули шестеро юних прикарпатців, а травми отримали 165 дітей.

    Якщо провести порівняння цих цифр зі статистикою за попередні роки, то можна побачити чітку тенденцію до зростання кількості аварій. Щоправда, смертність у цих аваріях дещо знизилася – втім, зросла кількість травмованих людей. Так, у 2017 році на Прикарпатті трапилось 2945 ДТП, загинуло 124 людини, у 2018 – 2939 аварій і 127 загиблих, у 2019 – 3300 ДТП та 145 загиблих, у 2020 – 3511 аварій і 118 загиблих, а у 2021 – 4241 та 118 відповідно.

    Щодо локалізації, найбільше аварій сталося на дорозі національного значення Н-09 «Мукачево – Львів» з 375 км по 392 км (неподалік Рогатина) та з 218 км по 244 км (між населеними пунктами Яблуниця та Яремче). Також аварійною є і траса Н-10 «Стрий – Івано-Франкіськ – Чернівці – Мамалига» з 179 км по 202 км (населені пункти Снятин – Заболотів), з 129 км по 166 км (населені пункти Корнич – Отинія), з 16 км по 71 км (населені пункти Калуш – Болехів).

    Ці ділянки доріг об’єднує одне: протягом останніх років вони були відремонтовані, і тепер водії мають змогу їхати там на високій швидкості. Про це кажуть і в поліції: основними причинами ДТП на цих ділянках дороги є порушення правил маневрування та перевищення безпечної швидкості. Також багато аварій трапилось в Івано-Франківську та в Коломиї – втім, тут вже йдеться скоріше про зростання кількості автомобілів на вузьких вулицях міст.

    Основними причинами ДТП за весь рік є: перевищення безпечної швидкості 1663 автопригоди (39%), порушення правил маневрування — 1416 (33%) та недодержання дистанції – 773 (18%), порушення правил проїзду перехресть – 288 (7%), керування транспортним засобом у нетверезому стані – 373 (9%).

    Найстрашніші ДТП

    26 лютого в селі Угринів зіткнулися аж чотири машини. Автомобіль Opel Combo, який їхав у напрямку Львова, намагався повернути ліворуч, позаду рухався автомобіль Renault Kangoo, який й у нього врізався. Внаслідок цього Renault виїхав на зустрічну смугу і врізався у «ВАЗ 21010». Після цього у ВАЗ в’їхав ще один автомобіль, також марки Renault. Внаслідок ДТП на місці загинули два рідні брати – 29-річний водій та 24-річний пасажир. Вони мешкали у Єзуполі. Крім того, в автівці їхала їхня рідна сестра, 1997 року народження. Вона отримала тілесні ушкодження, і її госпіталізували в лікарню.

    28 червня у селі Глибока Коломийського району трапилася смертельна ДТП. Нетверезий водій автомобіля Mercedes не вибрав безпечної швидкості руху, не впорався з керуванням, не врахував дорожньої ситуації, у результаті з’їхав в кювет, врізався в дерево та перекинувся. Внаслідок цього пасажир 1997 року народження від отриманих травм загинув на місці події, ще двоє пасажирів травмовані. Водій також отримав травми.

    14 жовтня у Калуші 17-річний мотоцикліст на смерть збив шестирічну дівчинку-пішохода, яка з матір’ю переходила дорогу на нерегульованому пішохідному переході. Від удару дитину відкинуло на кілька метрів, а мотоцикліст навіть не пригальмував. Після цього водій із місця події втік. Втім, вже за добу його знайшли і затримали.

    2 листопада в селі Задністрянське, що неподалік Бурштина, сталась дорожньо-транспортна пригода. Водійка легкового автомобіля не впоралася з керуванням, з’їхала на узбіччя та в’їхала в житловий будинок. 34-річний пасажир від отриманих травм помер у приймальному відділенні Галицької ЦРЛ, а водійку госпіталізували з діагнозом «політравма» та «закрита черепно-мозкова травма».

    7 січня 2022 року на початку Коломийської об’їзної сталася фатальна ДТП, в якій загинуло немовля. 30-річний водій кросовер Toyota Rav4 повертав із другорядної дороги у селі Ценява на головну, не переконався у безпечності маневру і врізався в авто Peugeot Expert. Після зіткнення «Тойоту» відкинуло у кювет. Внаслідок аварії загинуло п’ятимісячне немовля з автомобіля Toyota, а також постраждали водій і двоє пасажирів – жінка і літній чоловік. Потерпілі – мешканці Снятинщини, їх доставили до лікарні. Також стало відомо, що дитина була не в автокріслі.

    Що робить поліція

    Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області Департаменту патрульної поліції запевняє, що постійно здійснює контроль за швидкісним режимом транспортних засобів за допомогою приладу TRUCAM. Мова йде, втім, лише про 2-4 наряди поліції.

    «З метою зменшення аварійності на автошляхах області, де основною причиною ДТП є перевищення безпечної швидкості, в місцях частого виникнення ДТП функціонують п’ять приладів фіксації правопорушень. А там, де основною причиною ДТП є порушення правил маневрування та недодержання дистанції, залучено додаткові екіпажі груп реагування патрульної поліції та націлено поліцейських на виявлення водіїв у стані сп’яніння та інших порушень ПДР», – розповів Остап Білейчук, заступник начальника Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.

    За словами Білейчука, у 2021 році керівництво поліції звернулось до органів місцевої влади із пропозиціями щодо створення безпечних умов для руху автомобілів та пішоходів. Мова йде про місця найбільшої концентрації ДТП із загиблими.

    «За результатами цих зустрічей встановили близько 50 додаткових дорожніх знаків, нанесли дорожню розмітку, реставрували вже наявні дорожні знаки та встановили освітлені пішохідні переходи. Також спільно із представниками місцевих органів влади Івано-Франківщини вдалося розмістити соціальну рекламу на білбордах», – додав заступник начальника поліції Прикарпаття.

    У поліції кажуть: враховуючи катастрофічну ситуацію із аваріями та смертями на дорогах, «пріоритетним напрямком роботи залишається роз’яснення усім учасникам дорожнього руху про необхідність дотримання ПДР України та інформування населення про наслідки ДТП».

    Також із липня по грудень 2021 року на Прикарпатті тривали комплексні профілактичні заходи під умовною назвою «Безпечні автомобільні дороги». Працювали майже 45 екіпажів із числа працівників груп реагування патрульної поліції, поліцейських офіцерів громади та патрульних поліцейських. Загалом правоохоронці зафіксували 48 416 порушень ПДР, серед яких 1527 – керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння, 3363 – керування транспортним засобом без відповідних документів.

    Погляд з іншого боку

    Статистика за останні роки чітко показує – заходів, які вживаються для зменшення аварійності на дорогах, недостатньо. У цьому переконаний Богдан Пашковський, громадський активіст та член комісії з безпеки дорожнього руху Івано-Франківської ТГ.

    «Заходи начебто вживаються, але цього замало. Причин аварійності є багато, і одною з них є нові дороги, як би парадоксально це не звучало. Одна з проблем – це те, що нові дороги часто будуються неправильно. Візьмемо трасу на Чернівці – там по дорозі є село Старі Кривотули, де ширина смуг не менше 3,5 метра, може, й всі 3,75. А така ширина смуг проєктується для швидкості в 100 км\год і більше. Для чого це у населеному пункті? Якщо є дорога для такої швидкості, то скільки не став знаків, люди будуть їздити 100 км\год, а не 50», – каже Богдан Пашковський.

    За його словами, у селах та містах дороги повинні проєктуватися з урахуванням відповідного обмеження швидкості. Саме інфраструктурні рішення можуть стати найбільш ефективними у розв’язанні проблеми аварійності на дорогах Прикарпаття. Втім, проблема є і в самих дорогах, які пролягають через села.

    «Інфраструктурні рішення мають робити так, щоб водієві було некомфортно їхати у місті чи селі швидше за 50 км\год. Але, наприклад, мені от треба до Чернівців, і це означає, що я хочу саме туди і бажано швидко. Я абсолютно не хочу їхати в Старі Кривотули, в Отинію, в Лісний Хлібичин і так далі, але мушу. Коли міжнародна траса проходить через всі села по черзі, це втомлює і дратує, бо тобі їхати, наприклад, 700 кілометрів. І хотілося б мати швидкісну дорогу, де можна спокійно їхати зі швидкістю 130 км\год, а поруч – дорогу між селами. Але альтернативних, транзитних доріг у нашій області немає», – пояснює Богдан Пашковський.

    А діяльність Служби автодоріг та деяких місцевих рад, каже активіст, часто не тільки не допомагає, а ще й шкодить безпеці руху. Приклад – встановлення манекенів дітей на пішохідних переходах, яких вже прозвали «дяпчиками». Окрім того, що це абсолютно неефективна і подекуди небезпечна річ (водії, які звикли до манекенів, можуть не загальмувати перед справжньою дитиною), то це ще й прямо заборонено чинними Державними будівельними нормами. Згідно з ДБН В.2.3-5-2001, біля пішохідних переходів не допускається розміщення споруд, рекламоносіїв і зелених насаджень заввишки більше 0,5 м.

    «А от нововведення – поліцейські автомобілі «Фантом» – думаю, трохи допоможуть знизити кількість аварій. Адже всі стаціонарні камери давно внесені у бази дорожніх додатків, того ж  Waze та інших. А тепер водії не знатимуть, яке саме авто є поліцейським і може виміряти вашу швидкість та оштрафувати за перевищення. Тому цю річ я підтримую, але все одно вважаю, що має бути альтернатива дорогам через всі села», – ділиться думками Богдан Пашковський.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!