Екологічна інспекція нарахувала НПП «Гуцульщина» понад 400 тис. гривень за завдані екологічні збитки через незаконну рубку дерев невідомими особами, однак, НПП «Гуцульщина» сплатило лише 1,3 тис. гривень. Попри те, що за результатами перевірки екоіспекції через незаконні рубки було відкрито кримінальне провадження, платити за завдані збитки, схоже, нікому.
Державна екологічна інспекція в Івано-Франківській області звернулась до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до НПП “Гуцульщина” про стягнення 413 тис. гривень шкоди, завданої навколишньому природному середовищу та об’єктам природно-заповідного фонду. На думку екоінспекції, НПП “Гуцульщина”, як постійний лісокористувач, не забезпечив охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень, що призвело до вирубки дерев на території парку невідомими особами та завдання державі шкоди, яку національний природний парк має відшкодувати.
Так, у травні минулого року Державна екологічна інспекція провела перевірку НПП “Гуцульщина”, за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Косівського ПНДВ, Старокутського ПНДВ та Шешорського ПНДВ НПП “Гуцульщина”. Згідно з цим документом, виявлено порушення щодо незаконної рубки лісу невідомими особами, пошкодження дерев, не очистки лісосіки. Екоінспектори нарахували завдану шкоду на суму майже 413 тис. гривень.
Матеріали перевірки НПП “Гуцульщина” було направлено, зокрема, в прокуратуру Івано-Франківської області. По даному факту зареєстроване кримінальне провадження за статтею 246 Кримінального кодексу Україна (незаконна порубка лісу), яке об’єднане із іншим кримінальним провадженням.
У травні минулого року екоінспектори надіслали відповідачеві претензію з вимогою сплатити шкоду, заподіяну державі. У відповідь — НПП «Гуцульщина» визнало завдану шкоду лише на 1,3 тис. гривень та надіслало до Держекоінспекції квитанцію про сплату цієї суми.
Нагадаємо, що Указом Президента України у 2002 році на території Косівського району створено НПП “Гуцульщина”. До території НПП “Гуцульщина” включено 32271 гектарів земель державної власності, в тому числі 7606 гектарів земель, що мають бути надані парку в постійне користування та 24665 гектарів земель, що включаються до складу парку без вилучення у постійних землекористувачів.
Господарський суд Івано-Франківської області прийняв рішення на користь Державної екологічної інспекції. Натомість Львівський апеляційний господарський суд своєю постановою скасував рішення суду першої інстанції та повністю відмовив у позові Державній екологічній інспекції.
Суд апеляційної інстанції встановив, що постійним користувачем земельної ділянки є Кутський державний лісгосп Державного комітету лісового господарства України, у якого земельна ділянка не вилучалась, НПП “Гуцульщина” в постійне користування не надавалася, акт на право постійного користування цією земельною ділянкою НПП “Гуцульщина” не видавався і право лісокористування за ним на вказану землю не реєструвалося. Отже, йдеться в судовому рішенні, НПП “Гуцульщина” не є постійним користувачем лісової земельної ділянки, на якій здійснено незаконне вирубування дерев та засмічення відходами, а тому не є відповідальною особою за такі дії невстановлених осіб.
Державна екологічна інспекція звернулася з касаційною скаргою до Вищого Господарського суду України, однак, той у касації відмовив та залишив у силі поставу Львівського апеляційного господарського суду.
Тож, хто платитиме за завдані державі збитки через незаконні рубки, наразі невідомо.
Раніше ми писали, що Новим директором НПП “Гуцульщина” став Юрій Стефурак.